برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  - , شماره  52 ; از صفحه 52 تا صفحه 59 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان تقاضا براي خدمات پزشكان و برخي عوامل موثر بر آن در شهرستان رفسنجان در سال 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مبناي اصلي تمام انواع متدولوژي هاي برآورد نيروي انساني و از جمله پزشک، نياز و تقاضاي جامعه است. هدف اين مطالعه تعيين ميزان تقاضا و عوامل مرتبط به آن براي خدمات قابل ارايه توسط پزشکان در شهرستان رفسنجان بود.
اين مطالعه مقطعي در چهار مرحله و در طي يکسال بر روي 500 خانوار شهري و روستايي که به طور تصادفي انتخاب شده بودند، انجام شد. داده ها توسط پرسشنامه بهمراه مصاحبه جمع آوري مي شد که پس از کدبندي وارد نرم افزار SPSS شده و از آمار توصيفي، آزمون آماري کاي اسکوئر و -T تست جهت تجزيه و تحليل آنها استفاده شد.
18.5 درصد کل نمونه ها احساس کسالت داشتند و بين ميزان کسالت با سن (p=0.000) و جنس (p=0.000) رابطه معني داري وجود داشت. ميزان کسالت در شهر و روستا تفاوتي نداشت، اما مراجعه به پزشک ساکنان شهر در صورت داشتن کسالت بيشتر بود (p=0.000) 23 درصد بيماران به پزشک مراجعه نکرده بودند که با محل سکونت ارتباط داشت. (p=0.000) 2.1 درصد نمونه ها در سه ماه گذشته بستري شده بودند که با محل سکونت (p=0.014) و جنس بستري شدگان ساکن روستا (p=0.049) رابطه معني داري داشت. همچنين بين جنس پزشک ترجيحي توسط بيماران با جنس (p=0.000) و محل سکونت (p=0.000) رابطه معني داري وجود داشت.
نتايج پيشنهاد مي کنند با توجه به مراجعه کمتر روستائيان به پزشک در صورت داشتن بيماري و بستري شدن کمتر آنان، بايد مسئولين بهداشتي در زمينه ارتقا آگاهي و عملکرد بهداشتي روستائيان تلاش بيشتري نمايند و خدماتي نظير بيمه کامل روستائيان در اولويت قرار گيرد. همچنين با توجه به يافته ها پيشنهاد مي شود که جنس در پذيرش دانشجوي پزشکي و در توزيع پزشک در مناطق روستايي و شهري مد نظر قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی