برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كارآزمايي باليني يك پماد گياهي در كاهش تراكم موهاي ناخواسته در مبتلايان به هيرسوتيسم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فارماکولوژی، شیراز، خیابان زند، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
چکیده: 
مقدمه: هيرسوتيسم باعث مشکلات زيبايي در خانم ها مي شود و اغلب مشکلات رواني را به دنبال دارد. درمان هيرسوتيسم با توجه به دلايل مختلف ايجاد کننده آن، در بيشتر موارد با يک دارو کافي نبوده و معمولا توام با عوارض جانبي متعدد است. بنابر اين يافتن روش هاي جديد درماني مي تواند از ارزش بالايي برخوردار باشد.
هدف: کارآزمايي براي ارزيابي اثر بخشي يک پماد گياهي از گياهان رده Leguminosae و Zingiberaceae در کاهش تراکم موها در افراد مبتلا به هيرسوتيسم.
روش اجرا: در يک کارآزمايي باليني از نوع باز، 10 بيمار مبتلا به هيرسوتيسم با يک پماد گياهي به صورت تجويز 3 بار در روز به مدت 2 هفته در طي 3 دوره متوالي ماهانه، تحت درمان قرار گرفتند. تعداد، طول و قطر موها براي هر فرد قبل و بعد از درمان اندازه گيري و نتايج حاصل با آزمون آماري t وابسته مقايسه شد.
يافته ها: ميانگين تعداد موها پس از سه دوره درمان در مقايسه با قبل از درمان کاهش معني داري (21.2%) نشان داد. اما ميزان کاهش قطر مو (16.6%) و طول مو (11.6%) معني دار نبود. عارضه جانبي در طول مصرف پماد در بيماران مشاهده نشد.
نتيجه گيري: کاربرد پماد گياهي در کاهش تراکم موهاي ناخواسته در مبتلايان به هيرسوتيسم موثر است و براي درمان اين بيماران روشي ساده، ارزان و بدون عوارض جانبي داروهاي موجود، فراهم مي کند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 128
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی