برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراواني بيماريهاي پوستي بر اساس ICD 10 در مراجعان به درمانگاه پوست دانشگاه علوم پزشكي يزد در تابستان سال 1378

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، بلوار 22بهمن، بیمارستان سوانح سوختگی شهید صدوقی
 
چکیده: 
مقدمه: دستيابي به اطلاعات در زمينه گستردگي بيماري هاي پوستي و تعيين انواع شايع بيماريهاي پوستي در هر منطقه از اهميت خاصي برخوردار است. شکي نيست که عوامل مختلف فرهنگي، نژادي، اجتماعي در ميزان بروز بيماري هاي پوستي نقش عمده اي دارند.
هدف: تعيين فراواني انواع بيماري هاي پوستي در بيمارستان آموزشي شهيد صدوقي يزد در سال 1378
روش اجرا: اين مطالعه به صورت توصيفي و در تابستان 1378 بر روي هزار بيمار مراجعه کننده به درمانگاه پوست دانشگاه انجام و تشخيص نهايي بر اساس ICD 10 کد گذاري شد.
يافته ها: بيش از 60 نوع بيماري بر اساس ICD 10 تشخيص داده شد که عفونت هاي پوستي با شيوع 23% در رده اول قرار داشت و بيماري هاي ويروسي نزديک ثلث موارد عفونت ها را تشکيل مي داد. درماتيت ها با شيوع 19% در رده دوم بود. درماتيت تماسي در مجموع دو سوم کل درماتيت ها را شامل مي شد. آکنه با شيوع 10.8% و ملاسما با شيوع 7.8% در رده هاي سوم و چهارم قرار داشتند. در گروه سني زير 15 سال بيماري هاي عفوني و در گروه 15 تا 25 سال، آکنه شايع ترين علت مراجعه بيماران بود. ليشمانيوزيس جلدي در گروه بيماري هاي انگلي شايع ترين بود که جزو بيماري هاي آندميک منطقه است.
نتيجه گيري: عفونت هاي پوستي و درماتيت هاي تماسي، دو بيماري عمده و شايع در يزد هستند که قابل پيشگيري و کنترل بوده و مي توان با مطالعات کامل تر و برنامه ريزي آن ها را کاهش داد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 204
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی