برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عوارض پوستي در 800 تن از جانبازان شيميايي 14 تا 20 سال پس از تماس با گاز خردل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان ملاصدرا، بیمارستان بقیه ا … (عج)
 
چکیده: 
مقدمه: سولفور موستارد به عنوان جنگ افزار شيميايي ناتوان کننده در جنگ جهاني اول و جنگ عراق عليه ايران مورد استفاده قرار گرفت. اثرات سمي آن به صورت عوارض حاد و مزمن ريه، چشم و به خصوص ارگان وسيع پوست را گرفتار مي کند.
هدف: بررسي فراواني عوارض ديررس پوست در جانبازان شيميايي جنگ تحميلي که 14 تا 20 سال از زمان مجروحيت آنان گذشته است.
روش اجرا: در اين مطالعه توصيفي مقطعي 800 تن از جانبازان شيميايي که از سال 1362 تا 1367 در جنگ عراق عليه ايران مصدوم شده اند به صورت خوشه اي از استان هاي مختلف طي سال هاي 82-1380 انتخاب و با مطالعه در سوابقشان مورد معاينه باليني و در صورت نياز اقدام تشخيصي قرار گرفتند.
يافته ها: ميانگين سني مجروحين شيميايي در زمان مطالعه 9.8±، 39.3 سال بود. سه نوع ضايعه در افراد مورد مطالعه مشاهده شد:
1-ضايعات پوستي غيراختصاصي شامل: گزروزيس (39.6%)، اختلالات پيگمانتاسيون (19%)، آنژيوم گيلاسي (17.4%)، درماتيت سبورئيک (12.7%)، اگزما (12.2%)، ضايعات آکنه اي فرم (11.6%)، تينا ورسيکالر (7%)، کهير (5%)، ويتيليگو (3.6%)، آلوپسي آره آتا (2.5%)، پسوريازيس (2%)، آفت دهاني (1.3%).
2-ضايعات پوستي اختصاصي به نام اسکار خردل که براي اولين با بر اساس شکل، محل ضايعه و تاريخچه درماني تعيين و تعريف شد و در 44 نفر (5.5%) از مجروحان مشاهده شد.
3-نئوپلاسم هاي بدخيم در 9 نفر (1.1%) که اکثرا در محل اسکار خردل بروز کردند و شامل کارسينوم سلول بازال، بيماري بوون، کارسينوم سلول اسکواموس، ميکوزيس فونگوئيد و درماتوفيبروسار کوما پروتوبرنس بودند.
نتيجه گيري: تماس با سولفور موستارد ضايعات حاد و مزمن و طولاني ايجاد مي کند. اسکار خردل که به عنوان ضايعه اختصاصي از آن نام برده شد مهم ترين يافته اين مطالعه است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 754
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی