برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1382 , دوره  27 , شماره  2 ; از صفحه 145 تا صفحه 155 .
 
عنوان مقاله: 

چشم انداز جديد در كنترل بيماري مالاريا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مالاريا يكي از مهمترين بيماري هاي تك ياخته اي است كه ساليانه قريب 100 ميليون نفر در 100 كشور دنيا به آن مبتلا مي شوند. متاسفانه با وجود داروهاي متنوع 1% بيماران مي ميرند و علي رغم تلاش هاي زياد تاكنون واكسن انبوه آن توليد نشده است. لذا مهمترين راه مبارزه روي مبارزه با ناقل آن متمركز شده است، در حالي كه اخيرا روي تشخيص و درمان سريع و موثر تاكيد زياد مي شود. در ايران نيز مالاريا يكي از بيماري هاي بومي و به عنوان يكي از معضلات بهداشتي در مناطق جنوب شرقي كشور مطرح است. در آنجا نيز متاسفانه پشه ناقل (A. stephensi) به برخي حشره كش ها مقاوم است و از طرفي ديگر مناطق آسيب پذير كشور را A.Fluviatilis تهديد مي كند. لذا در ضمن ادامه مبارزه با ناقلين لزوم استفاده از ساير روش هاي مبارزه ديگر از قبيل مبارزه با لارو، جلوگيري از تماس و اقدام عليه انگل اجتناب ناپذير است.
در اين مقاله ضمن بررسي شيوه هاي كلي مبارزه با بيماري با توجه به شرايط ايران لزوم استفاده از تكنيكيهاي تشخيصي سريع و دقيق نظير (Polymerase Chain Reaction) و همچنين استفاده از درمانهاي جديد پيشنهادي مورد بحث و تجزيه و تحليل قرار گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شیخانی، ا.، و خلدی، ن. (1382). چشم انداز جدید در کنترل بیماری مالاریا. پژوهش در پزشکی, 27(2), 145-155. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1467Vancouver : کپی

شیخانی اکبر، خلدی ناهید. چشم انداز جدید در کنترل بیماری مالاریا. پژوهش در پزشکی. 1382 [cited 2021September20];27(2):145-155. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1467IEEE : کپی

شیخانی، ا.، خلدی، ن.، 1382. چشم انداز جدید در کنترل بیماری مالاریا. پژوهش در پزشکی, [online] 27(2), pp.145-155. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1467. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 306 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی