برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

[چهره فلسفي] ابن عربي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

نويسنده، ويليام چيتيك، كه ابن عربي را انديشمندي پر نوشتار سنت گرايي نوآور و حكيمي متنفذ مي داند، در تلاش است تا نسبت ابن عربي را با فلسفه، در قالب سه پرسش مطرح كند و جوابي در خور، به نحو ذيل، براي آنها بيابد:

 1- "آشنايي با فلسفه": هر چند ابن عربي با جريانهاي عقلي روزگار خود و بويژه سنت حكمي آشنا بوده است، اما بيشتر گفته هاي وي محصول كشف و شهود عرفاني اوست.

2- "نگرش به فلسفه": به نظر او كاربرد عقل در برخي مسائل بسيار ضروري است، ولي كشف از عقل و نيز ديد صوفيانه از تامل فيلسوفانه، فراتر است و بنابراين تشبيه و رحمت خدا بر تنزيه و غضب او مقدم است.

3- "سهم در فلسفه": ابن عربي در سه مساله در هم تنيده سهم عمده را دارد كه عبارتند از "وحدت وجود" كه مبتني بر ديدگاه تشبيه است؛ "عالم خيال" كه به معناي مطلق، شامل جهان و هر چه در آنست مي شود و به معناي مقيد، بين عالم غيب و شهادت قرار دارد؛ "انسان كامل" كه با فعليت بخشيدن به هر امكان معرفت و وجود، هدف خلقت را به انجام مي رساند.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

چیتیک، و. (1382). [چهره فلسفی] ابن عربی. نامه مفید, 9(39 (فلسفه)), 149-165. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1423Vancouver : کپی

چیتیک ویلیام سی.. [چهره فلسفی] ابن عربی. نامه مفید. 1382 [cited 2021September19];9(39 (فلسفه)):149-165. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1423IEEE : کپی

چیتیک، و.، 1382. [چهره فلسفی] ابن عربی. نامه مفید, [online] 9(39 (فلسفه)), pp.149-165. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1423. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 128 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی