6 SID.ir | بررسي آگاهي و باور دانش آموزان پيش دانشگاهي شهر تهران درباره تاثيرات مصرف سيگار
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي آگاهي و باور دانش آموزان پيش دانشگاهي شهر تهران درباره تاثيرات مصرف سيگار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کریمخان، بین خیابان سپهبد قرنی و خیابان ایرانشهر، شماره 188، طبقه ششم، معاونت امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی
 
چکیده: 

هدف: اين پژوهش به بررسي ميزان آگاهي و نگرش دانش آموزان درباره اثرات مصرف سيگار و ارتباط آن با سيگار كشيدن دانش آموزان پيش دانشگاهي پرداخته است.
روش: داده هاي
پژوهش به كمك يك پرسشنامه جمعيت شناختي و اطلاعات در سال تحصيلي 78-1377 از  4023دانش آموز پيش دانشگاهي (2018 دختر، 2005 پسر) از 64 مدرسه كه به روش خوشه اي - تصادفي از مدارس شهر تهران انتخاب شده بودند گردآوري شد.
يافته ها: 42% دختران و 39.5% پسران دست كم يكي از چهار اثر رفع دلشوره و اضطراب، تقويت ذهن، رفع خستگي،
رفع عصبانيت را به سيگار نسبت مي دادند. در اين ميان شايع ترين باور در هر دو گروه "رفع عصبانيت" بوده است. بين تعداد باورها و همچنين وجود هر يك از باورهاي ياد شده با سيگاري شدن و تجربه مصرف سيگار ارتباط قوي معني داري در هر دو گروه دختران و پسران وجود داشت. تنها 28% پسرها و 8/30% دخترها از كليه عوارض مورد پرسش مانند سرطان، كاهش طول عمر، بيماري هاي قلبي - عروقي، پيري زودرس و چروكيدگي پوست، زخم معده، به خطر افتادن سلامت اطرافيان آگاهي داشتند. آگاهي شمار بيشتري از عوارض ياد شده سيگار، همچنين آگاهي از هريك از عوارض سيگار ارتباط معكوس و معني داري با سيگاري بودن و تجربه كشيدن سيگار داشت كه اين ارتباط در دختران قوي تر بود.
نتيجه:
اين بررسي نشان داد كه آگاهي نوجوانان و جوانان از پيامدهاي زيانبار مصرف سيگار سبب دوري آنان از اين ماده مي شود و با مصرف آن را كاهش مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 238
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی