برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  4 , شماره  14 ; از صفحه 37 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

كاربرد لوفا در تثبيت سلول هاي مخمري غيرمنعقد شونده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیوتکنولوژی، دانشکده مهندسی شیمی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 
چکیده: 

لوفا، ميوه خشك شده گياهي از خانواده كدویيان است كه رويش آن در محدوده مناطقي با آب و هواي گرم و مرطوب، به ويژه در بخشهاي شمالي و نيز جنوبي كشور، صورت مي‌‌پذيرد. لوفاي ايراني با داشتن ساختار فيزيكي خاص مانند تخلخل بالا (75%-84)، تراكم پايين (0.039-0.13 گرم بر سانتيمتر مكعب) و نيز برخورداري از مشخصه‌هايي نظير پايداري شيميايي، حرارتي و ميكروبيولوژيكي مي‌تواند نگاهدارنده و حاملي مناسب براي تثبيت ميكروارگانيسم‌ها به شمار آيد ضمن اينكه حفره‌هاي موجود در ساختار اين حامل با حجم ويژه بالاي در محدوده 48/16-2/19 گرم بر سانتي‌متر مكعب مي‌تواند به عنوان مانعي در تثبيت مناسب سلولهاي ميكروبي غيرمنعقد شونده باشد.
در اين تحقيق با استفاده از
كيتوسان به عنوان ماده‌اي كاتيونيك و برخورداري از مشخصه منعقد كنندگي سلولي و در غلظت 8 ميلي‌گرم به ازا هر گرم سلول، منعقد شدن 92 درصد سلولهاي مخمر ساكاروميسس سروزيه در مدت زمان يك ساعت ميسر گرديد. به واقع در اين غلظت از كيتوسان، تثبيت 60 درصد سلولها در طي دو ساعت و سي دقيقه با ميزان تلقيح اوليه سلولي در حد تعيين شده (0.1 گرم سلول به ازا‌ هر گرم لوفا) به انجام رسيد. در اين موقعيت و در توليد اتانول با استفاده از سلولهاي ساكاروميسس سروزيه تثبيت يافته بر لوفا، بهره‌وري تخمير در مقايسه با وضعيت استفاده از سلولهاي آزاد، روندي صعودي داشته و به حد دو برابر افزايش يافته است. از طرفي به منظور پيشگيري از رهايش سلولهاي تثبيت شده در حين تخمير، كيتوسان در فواصل زماني مشخص به محلول تخميري اضافه گرديد كه ضمن كاهش غلظت سلولهاي رها شده به محلول تخميري در اين موقعيت، بهره‌وري توليد اتانول نيز روندي نزولي داشته است. بدين ترتيب اين ميزان توليد خود در حدود 3/1 برابر بهره بيش از توليد اتانول با استفاده از سلولهاي آزاد مخمر بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بنکدارپور، ب.، و وهاب زاده، ف.، و عباسی، آ. (1382). کاربرد لوفا در تثبیت سلول های مخمری غیرمنعقد شونده. مجله تحقیقات مهندسی کشاورزی, 4(14), 37-54. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1403Vancouver : کپی

بنکدارپور بابک، وهاب زاده فرزانه، عباسی آزاده. کاربرد لوفا در تثبیت سلول های مخمری غیرمنعقد شونده. مجله تحقیقات مهندسی کشاورزی. 1382 [cited 2021September20];4(14):37-54. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1403IEEE : کپی

بنکدارپور، ب.، وهاب زاده، ف.، عباسی، آ.، 1382. کاربرد لوفا در تثبیت سلول های مخمری غیرمنعقد شونده. مجله تحقیقات مهندسی کشاورزی, [online] 4(14), pp.37-54. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1403. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 62 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی