برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  27 , شماره  1 ; از صفحه 41 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

اثر سيتالوپرام در جلوگيري از مسموميت ناشي از اوابائين در دهليز مجزاي خوكچه هندي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فارماکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: اثر سيتالوپرام، يك داروي ضد افسردگي از نوع مهار كننده انتخابي بازجذب سروتونين، بر روي آريتمي هاي ناشي از اوابائين در دهليز مجزاي خوكچه هندي مورد مطالعه قرار گرفت.
مواد و روشها: 32 دهليز مجزا از خوكچه هاي هندي در 4 گروه كنترل، سيتالوپرام، اوبائين و سيتالوپرام + اوبائين مورد مطالعه قرار گرفتند. غلظت يونهاي سديم، پتاسيم و كلسيم به روش جذب اتمي ارزيابي شد.
يافته ها: سيتالوپرام به طور مشخص موجب كاهش نيروي انقباضي و تعداد ضربانات دهليز مجزا گرديد. اوابائين به تنهايي پس از 4.5 دقيقه باعث بروز آريتمي دهليز گشت و پس از 20.7 دقيقه منجر به مسموميت كامل، آسيستولي و وقفه دهليز گرديد. با تجويز قبلي سيتالوپرام (8 ميكروگرم / ميلي ليتر) زمان بروز آريتمي به تاخير افتاده و به 9 دقيقه افزايش يافت (
p<0.05). مدت زنده ماندن دهليز نيز به بيش از 56 دقيقه رسيد (p<0.001). اندازه گيري يوني نسج دهليز نشان داد كه اوابائين به تنهايي موجب افزايش مشخص يون سديم گرديد ولي روي يون پتاسيم و كلسيم اثر مشخصي نشان نداد. سيتالوپرام به تنهايي يون پتاسيم را افزايش داد (P<0.05) ولي ميزان يونهاي سديم و كلسيم را كاهش داد كه معني دار نبود. در نمونه هاي با تجويز قبلي سيتالوپرام و سپس اوابائين مشاهده گرديد كه سيتالوپرام توانست تغييرات يوني ناشي از مسموميت اوابائين به تنهايي را اصلاح و به حد طبيعي برگرداند.
نتيجه گيري و توصيه ها: سيتالوپرام داراي يك اثر مستقيم اينو و كرونوتروپيك منفي روي دهليز مجزاست كه احتمالا ناشي از مهار كانالهاي سديم و كلسيم و يا هيپرپلاريزاسيون پتاسيم مي باشد. از طرف ديگر سيتالوپرام از مسموميت و آريتمي ناشي از اوابائين در دهليز خوكچه هندي جلوگيري مي كند كه اين امر احتمالا به دليل تثبيت غشاي سلولي و جلوگيري از تغييرات يوني مربوط به اوابائين در روي دهليز مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 238
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی