3 SID.ir | تاثير تركيب گياهي بلوط و بادرنجبويه در كنترل زخم‌ هاي آفتي مينور مخاط دهان
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تاثير تركيب گياهي بلوط و بادرنجبويه در كنترل زخم‌ هاي آفتي مينور مخاط دهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آفت مينوRecurrent Aphthous Stomatitis ،(RAS)  فراواني زيادي دارد چنانچه شيوعي بين 2 تا 50 درصد در جوامع مختلف براي آن گزارش شده است و از آنجا كه بسيار دردناك است و درمان قطعي براي آن معرفي نشده است، از اين رو تلاش در زمينه تهيه دارويي كه اين بيماري را كنترل نمايد، مفيد مي‌باشد. هدف كلي در اين طرح، تعيين ميزان اثربخشي تركيب داروي گياهي بلوط و بادرنجبويه در كنترل و درمان RAS است.
مواد و روشها: مطالعه به شيوه Double-Blind انجام گرفت. 86 بيمار RAS بدون بيماري سيستميك وابسته در دو گروه مورد (67 نفر) و شاهد (19 نفر) در مطالعه با روش نمونه‌گيري Convienence شركت داشتند. براي مقايسه و تحليل نتايج در دو گروه از آزمون Chi-square و T-test استفاده شد. براي گروه مورد عصاره تركيبي مساوي از بلوط و بادرنجبويه و براي گروه شاهد از عصاره گياه خرفه به عنوان دارونما استفاده شد. عصاره‌گيري به روش پركولاسيون، صورت گرفت.
يافته‌ها: در روز اول بعد از مصرف دارو، 6/86 درصد گروه مورد بهبودي نسبي را نشان دادند. در حاليكه هيچ يك از افراد گروه شاهد بهبودي نداشتند. به طور كلي بهبودي نسبي در گروه مورد 584/0±2/1 روز و در گروه شاهد 437/1±8/3 روز با P-value<0.001 و بهبودي كامل در گروه مورد 3.5±1.664 روز و در گروه شاهد 688/0±84/6 روز با P-value<0.001 به طول انجاميد. در زمينه جلوگيري از عود مجدد ضايعه، اختلاف معني‌داري بين گروههاي دريافت كننده دارو و دارونما ديده نشد.
نتيجه‌‌گيري: در اين مطالعه، استفاده از تركيب گياهي بلوط و بادرنجبويه توانست به طور موفقيت‌آميزي در درمان RAS موثر واقع گردد. اما لازم است جهت بدست آمدن غلظت دقيق‌تر تركيب مواد موثره، مطالعات گسترده‌تري صورت گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 173
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی