برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع افسردگي و عوامل همراه در دانش آموزان دبيرستاني شهرستان فيروزكوه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: افسردگي يكي از شايع‌ترين اختلالات روانپزشكي مي‌باشد كه عوامل مختلفي مثل سن، جنس و وضعيت اقتصادي - اجتماعي در بروز و شيوع آن موثر هستند. اين بيماري در دوران نوجواني كمتر تشخيص داده شده و لذا تأثيرات عميقي بر روي كاركرد تحصيلي و اجتماعي فرد مبتلا خواهد گذاشت. براي اقدام مناسب درماني و مهم تر از آن پيشگيري، دانستن وضعيت شيوع و تاثير عوامل مرتبط با آن در اين سنين از اقدامات اوليه است. براين اساس اين تحقيق روي كليه دانش آموزان دختر و پسر كلاس هاي دوم و سوم دبيرستان شهرتان فيروزكوه انجام گرفت.
مواد و روشها: در اين پژوهش 604 نفر (308 پسر و 296 دختر) با استفاده از آزمون افسردگي Beck و پرسشنامه اي حاوي اطلاعات دموگرافيك و سوال هايي پيرامون ريسك فاكتورهاي افسردگي، مورد بررسي قرار گرفتند. شيوع افسردگي در نمونه‌ها تعيين و نقش عوامل مرتبط با آن مشخص گرديد.
يافته‌ها: اين تحقيق نشان داد كه 73% دانش‌آموزان دختر و 58% دانش‌آموزان پسر (براساس آزمون افسردگي (Beck افسرده هستند درگيري كلامي پدر و مادر دانش‌آموز، ناسزا شنيدن از اعضاي خانواده چه در جمع خانواده و چه در حضور ديگران، تنبيه بدني در منزل، سابقه بستري شدن در بيمارستان، مصرف فعلي دارو، محدوديت در رفت و آمد با دوستان و همسالان، وضعيت اشتغال پدر، تحصيلات پدر، تعداد افراد خانواده، افت تحصيلي با افسردگي دانش‌آموزان ارتباط معني‌داري نشان داد. در بين دانش‌آموزان پسر ارتباط معني‌داري بين مصرف سيگار و مواد مخدر و افسردگي وجود داشت. بين محدوديت در خروج از منزل، اشتغال مادر در خارج از منزل، درگيري فيزيكي پدر و مادر دانش‌آموز، شب ادراري بعد از 5 سالگي و بيماري جسمي مزمن با افسردگي ارتباط معني‌داري مشاهده نشد.
نتيجه‌گيري و توصيه‌ها: توصيه مي‌گردد با توجه به شيوع بالاي افسردگي در نوجوانان اين منطقه بويژه در بين دختران، مداخله جهت درمان انجام گرفته و با كتنرل عوامل موثر در ايجاد افسردگي در اين رده سني در جهت تحقق پيشگيري اوليه كمك موثري در ارتقاي سطح بهداشت روزان منطقه انجام گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ظهیرالدین، ع.، و حسینی، س.، و سمنانی، ی. (1383). بررسی شیوع افسردگی و عوامل همراه در دانش آموزان دبیرستانی شهرستان فیروزکوه. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 9(1 (پی در پی 37)), 61-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1297Vancouver : کپی

ظهیرالدین علیرضا، حسینی سیدمحمد، سمنانی یوسف. بررسی شیوع افسردگی و عوامل همراه در دانش آموزان دبیرستانی شهرستان فیروزکوه. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1383 [cited 2021October25];9(1 (پی در پی 37)):61-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1297IEEE : کپی

ظهیرالدین، ع.، حسینی، س.، سمنانی، ی.، 1383. بررسی شیوع افسردگی و عوامل همراه در دانش آموزان دبیرستانی شهرستان فیروزکوه. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 9(1 (پی در پی 37)), pp.61-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1297. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 386 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی