برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع و تاثير تري سديم فسفات با غلظت هاي مختلف و زمان هاي تماس متفاوت بر ميزان آلودگي سالمونلايي لاشه هاي مرغ كشتارگاه صنعتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به شيوع بالاي سالمونلا در مواد غذايي و مرغ و عوارض شناخته شده آن و گزارشهاي موجود از ميزان موفقيت تري‌سديم فسفات در حذف آلودگي و به منظور تعيين شيوع و تاثير تري‌سديم فسفات با غلظتهاي مختلف در زمانهاي متفاوت بر ميزان آلودگي سالمونلايي لاشه‌هاي مرغ كشتارگاه صنعتي اين تحقيق در كشتارگاه ايران تيهو در سال 1381 انجام گرفت.
مواد و روشها: تحقيق در مرحله اول به روش توصيفي و در مرحله دوم به روش تجربي روي 99 لاشه مرغ انجام شد. پس از نمونه‌برداري به طور تصادفي و شستشوي لاشه‌هاي مرغ كامل در مرحله بعد از سرد كردن مراحل جدسازي سالمونلا با كشت در محيط‌ هاي مايع غني شده و محيطهاي مايع انتخابي، محيط‌هاي جامد انتخابي، افتراقي و محيط‌هاي افتراقي انجام گرفت. تاييد سالمونلاهاي جدا شده پس از خالص كردن كشتهاي مشكوك با انجام آزمايشهاي بيوشيميايي و سرولوژيكي صورت پذيرفت و تأثير مقادير 8 و 12 درصد تري‌سديم فسفات در زمانهاي يك، سه و پنج دقيقه بررسي و با آماره دقيق فيشر مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته‌ها: از 33 نمونه شاهد مورد بررسي، 36.4% داراي آلودگي سالمونلايي بوده و ميزان آلودگي لاشه‌هاي مرغ عمل آوري شده با تري‌سديم فسفات 8% در دقيقه اول (NS) %18.2 و در دقايق سه و پنج صفر بود (P<0.02). در مورد غلظت 12% تري‌سديم فسفات در دقيقه پنجم ميزان آلودگي صفر بود (P<0.02).
نتيجه‌گيري و توصيه‌ها: آلودگي لاشه‌هاي مرغ به سالمونلا بالا بوده و بكارگيري تري‌سديم فسفات به منظور كاهش آلودگي سالمونلايي را در كشتارگاه صنعتي توصيه مي‌نماييم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هادیان، ز.، و عقابی، ف. (1383). بررسی شیوع و تاثیر تری سدیم فسفات با غلظت های مختلف و زمان های تماس متفاوت بر میزان آلودگی سالمونلایی لاشه های مرغ کشتارگاه صنعتی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 9(1 (پی در پی 37)), 51-54. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1295Vancouver : کپی

هادیان زهرا، عقابی فیروز. بررسی شیوع و تاثیر تری سدیم فسفات با غلظت های مختلف و زمان های تماس متفاوت بر میزان آلودگی سالمونلایی لاشه های مرغ کشتارگاه صنعتی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1383 [cited 2021September28];9(1 (پی در پی 37)):51-54. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1295IEEE : کپی

هادیان، ز.، عقابی، ف.، 1383. بررسی شیوع و تاثیر تری سدیم فسفات با غلظت های مختلف و زمان های تماس متفاوت بر میزان آلودگی سالمونلایی لاشه های مرغ کشتارگاه صنعتی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 9(1 (پی در پی 37)), pp.51-54. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1295. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 96 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی