برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 49 تا صفحه 55 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ارزيابي قدرت واكنش آكروزومي اسپرم انساني به روش رنگ ‌آميزي دو گانه و سه‌ گانه و روش فلورسانس كوييناكرين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری دانشگاه شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

هدف: اين مطالعه به منظور مقايسه روش فلورسانس كوئيناكرين با روشهاي رايج رنگ‌آميزي هيستوشيميايي دوگانه و سه‌گانه انجام گرفت.
مواد و روشها: در اين پژوهش ده نمونه مايه انزالي نرمال براساس معيارهاي WHO 99 انتخاب شد و با روش Percoll اسپرمهاي متحرك جدا شدند، سپس درصد واكنش آكروزومي قبل و بعد از ظرفيت‌گيري و همچنين پس از القاي در حضور A23187 به مدت يك و دو ساعت به سه روش كوئيناكرين، رنگ‌آميزي دو گانه و سه‌گانه ارزيابي شد.
يافته‌ها: درصد واكنش آكروزومي قبل از ظرفيت‌گيري در هر سه روش يكسان بود (P<0.05) ولي پس از ظرفيت‌گيري و تحريك به وسيله A23187 افزايش معني‌داري يافت (P<0.01). همچنين در همه موارد درصد واكنش آكروزومي در ارزيابي با روش كوئيناكرين بيشتر از دو روش ديگر بود (P<0.01) و ارتباط مستقيم و معني‌داري بين نتايج حاصل از هر يك از روشها وجود داشت .(p<0.001, r=7)
نتيجه‌‌گيري: اسپرمها، پس از ظرفيت‌گيري، در حضور A23187 تحريك شده و واكنش آكروزومي انجام مي‌دهند اين اسپرمها را مي‌توان با روش فلورسانس كوئيناكرين به عنوان يك روش آسان و سريع شناسايي كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

انوری، م.، و کلانتر، س.، و نصراصفهانی، م. (1382). مقایسه ارزیابی قدرت واکنش آکروزومی اسپرم انسانی به روش رنگ ‌آمیزی دو گانه و سه‌ گانه و روش فلورسانس کوییناکرین. یاخته, 5(17), 49-55. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1241Vancouver : کپی

انوری مرتضی، کلانتر سیدمهدی، نصراصفهانی محمدحسین. مقایسه ارزیابی قدرت واکنش آکروزومی اسپرم انسانی به روش رنگ ‌آمیزی دو گانه و سه‌ گانه و روش فلورسانس کوییناکرین. یاخته. 1382 [cited 2021September17];5(17):49-55. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1241IEEE : کپی

انوری، م.، کلانتر، س.، نصراصفهانی، م.، 1382. مقایسه ارزیابی قدرت واکنش آکروزومی اسپرم انسانی به روش رنگ ‌آمیزی دو گانه و سه‌ گانه و روش فلورسانس کوییناکرین. یاخته, [online] 5(17), pp.49-55. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1241. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 71 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی