برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 35 تا صفحه 41 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ايمني هومورال نسبت به بورليا در سرم و مايع مغزي نخاعي بيماران مبتلا به اسكلروز مولتيپل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی، گروه ایمونولوژی
 
چکیده: 

هدف: به منظور ارزيابي نقش عفونت بورليايي در بروز بيماري اسكلروز مولتيپل (MS) وجود آنتي‌بادي بر عليه بورليا پرسيكا (شايع‌ترين گونه بورليا در ايران) در سرم و مايع مغزي نخاعي افراد مبتلا مورد مطالعه قرار گرفت.
مواد و روشها: وجود آنتي‌بادي بر عليه آنتي‌ژنهاي بورليا پرسيكا در سرم و مايع مغزي نخاعي 50 بيمار مبتلا به MS و 30 نفر كنترل طبيعي كه از نظر سن و جنس با گروه آزمايش همخواني داشتند با استفاده از تكنيك ايمونوبلاتينگ مورد ارزيابي قرار گرفت. دو نمونه از مهمترين آنتي‌ژنهاي سطحي بورليا برگدورفري OspA) و (OspD كه با استفاده از تكنولوژي نوتركيب تهيه شده بودند نيز در اين مطالعه مورد آزمايش قرار گرفتند.
يافته‌ها: نتايج به دست آمده نشان داد كه 32 نفر از 50 بيمار مبتلا به MS و تعدادي از افراد كنترل مورد آزمايش، در سرم خود حاوي آنتي‌بادي عليه بعضي از باندهاي پروتئيني بورليا هستند. آزمون صحت فيشر نشان دهنده وجود اختلاف معني‌داري بين بيماران MS و نمونه‌هاي كنترل در مورد باند 43 كيلودالتوني بود كه در بيماران MS مثبت و در تمامي افراد كنترل منفي گرديد. واكنش مثبت در مورد ليپو پروتئينهاي سطحي بورليا OspA) و(OspD ، در سرم و مايع مغزي نخاعي هيچ يك از بيماران و افراد كنترل مشاهده نشد.
نتيجه‌گيري: با در نظر گرفتن نتايج بدست آمده و تشابهات زيادي كه بين بيماري‌زايي و علايم باليني MS و بيماري اسپيروكتي لايم مشاهده مي‌شود، مي‌توان گفت كه شواهدي در مورد منشاي اسپيروكتي بيماري MS وجود دارد، اما اثبات آن تحقيقات بيشتري را مي‌طلبد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موذنی، س.، و راستی، آ.، و صنعتی، م. (1382). بررسی ایمنی هومورال نسبت به بورلیا در سرم و مایع مغزی نخاعی بیماران مبتلا به اسکلروز مولتیپل. یاخته, 5(17), 35-41. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1239Vancouver : کپی

موذنی سیدمحمد، راستی آرزو، صنعتی محمدحسین. بررسی ایمنی هومورال نسبت به بورلیا در سرم و مایع مغزی نخاعی بیماران مبتلا به اسکلروز مولتیپل. یاخته. 1382 [cited 2021September26];5(17):35-41. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1239IEEE : کپی

موذنی، س.، راستی، آ.، صنعتی، م.، 1382. بررسی ایمنی هومورال نسبت به بورلیا در سرم و مایع مغزی نخاعی بیماران مبتلا به اسکلروز مولتیپل. یاخته, [online] 5(17), pp.35-41. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1239. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 170 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی