برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 15 تا صفحه 21 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تراكم پيش رس كروموزومي اسپرم افراد سالم و نابارور با استفاده از لقاح تخمك بدون زوناي هامستر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پژوهشکده رویان، گروه ژنتیک ناباروری - دانشکده تربیت مدرس، ‌ دانشکده علوم پزشکی، گروه ژنتیک بالینی
 
چکیده: 

هدف: بررسي رخداد تراكم پيش رس كروموزومي (PCC) اسپرم و مقايسه آن در اسپرم افراد بارور و نابارور
مواد و روشها: اووسيت بدون زوناي هامستر پس از مجاورت با اسپرم افراد نرمال - اوليگواسپرم و آستنواسپرم بررسي شد. پس از تحريك، تخمك‌گذاري هامسترها توسط PMSG) و (HCG اووسيتها در زمان معين، از اويداكت خارج گرديد. لايه‌هاي سلولهاي كومولوس به وسيله آنزيم هيالورونيداز و قشر شفاف دور اووسيتها توسط تريپسين برداشته شد. اسپرمها براساس نوع ريخت‌شناسي، حركت و تعداد طبقه‌بندي شدند. پس از شستشو و ظرفيت‌يابي، مجاورسازي اسپرم و اووسيت انجام گرديد. سپس اووسيتها به محيط كشت تازه منتقل و در عرض كلسي‌ميد قرار گرفتند. با روش تثبيت «تاركوفسكي» از نمونه‌ها لام تهيه و با گيمساي 10 درصد رنگ‌آميزي شدند. بررسي لامها با ميكروسكوپ نوري و بزرگنمايي 1000× انجام گرديد.
يافته‌ها: فراواني ميزان تراكم پيش رس كروموزومي در افراد اوليگواسپرم و افراد سالم با هم تفاوت معني‌داري دارد .(P<0.01) مشاهدات بيانگر آن است كه درصد بسيار بالايي از بيماران آستنواسپرم حاوي كروماتين باز نشده هستند (01/70 درصد) كه از نظر آماري با نمونه‌هاي افراد سالم و افراد اوليگو اختلاف معني‌داري دارند .(P<0.01) همچنين سر اسپرم دست نخورده در همه موارد ديده شده كه فراواني آن در نمونه‌هاي اوليگو و آستنو بيشتر از نمونه‌هاي سالم بود و از نظر آماري تفاوت معني‌داري نشان مي‌دهد .(P<0.001)
اما برخلاف
PCC كه در نمونه‌هاي آستنو بيشتر از اوليگو بوده است (P<0.001)  فراواني سر اسپرم در اين نمونه‌ها با يكديگر تفاوت معني‌داري نشان نمي‌دهد.
نتيجه‌گيري: به نظر مي‌رسد كه پديده غيرطبيعي باز نشدن كروماتين اسپرم و متراكم نشدن آن به صورت كروموزوم كه نهايتا منجر به عدم لقاح مي‌شود ناشي از دلايل و عوامل متعددي باشد. فراواني بالاي PCC ممكن است ناشي از نقص كروماتيني، بسته‌بندي نامناسب DNA، وجود ناهنجاريهاي كروموزومي و يا تاخير ورود اسپرم به داخل تخمكها باشد. نتايج مي‌تواند دلايل و عوامل ناشناخته ناباروري در مردان اوليگواسپرم و آستنواسپرم را توجيه كند. ولي اينكه آيا تحريك بسيار پايين اسپرمهاي آستنو هم ناشي از ناهنجاريهاي كروماتيني آنها و يا بسته‌بندي نامناسب آن باشد، نياز به تحقيقات بيشتري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی