بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

10 علت خاموش شدن ناگهانی مایکروفر در حین کار


مایکروفر از جمله لوازم خانگی پرکاربرد است که بر اساس زمانبندی ارائه شده برای آن روشن و خاموش میشود.

علت خاموش شدن ناگهانی مایکروفر نشان دهنده خرابی در قطعات داخلی است و به همین دلیل باید این قبیل مشکلات جدی گرفته شوند. البته گاها ممکن است نحوه استفاده از دستگاه اشتباه بوده و به همین دلیل در حین کار خاموش میشود و نیاز به تعمیرات نداشته باشد. برای آشنایی با دلایل خاموش شدن مایکروویو در حین کار و نحوه رفع این مشکل در ادامه با ما همراه باشید.

علت خاموش شدن ناگهانی مایکروفر

چرا مایکروفر در حین کار خاموش میشود؟

مایکروفر از جمله لوازم خانگی پرکاربرد است که بر اساس زمانبندی ارائه شده برای آن روشن و خاموش میشود. اما ممکن است قبل از اتمام زمان برنامه پخت، ناگهان از کار بیوفتد. این خاموش و روشن شدن های مداوم می تواند آسیب های بسیار جدی به سایر قطعات وارد نموده و باعث سوختن آنها شود. به همین دلیل بهتر است در حالت کلی بدانید که چرا مایکروفر ناگهان خاموش میشود و منبع اصلی این اتفاق کجاست؟ اگر دلیل رخ دادن این مشکل استفاده نادرست از دستگاه باشد می توانید براحتی آن را حل کنید، در غیر این صورت نیاز به تعمیر مایکروفر خواهید داشت.

اصلی ترین دلایلی که منجر به خاموشی ناگهانی مایکروویو میشوند عبارتند از:

1-خاموش شدن مایکروفر به دلیل خرابی میکروسوئیچ

سیستم داخلی مایکروفر مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی به گونه ای طراحی شده است که به محض باز شدن درب، برنامه متوقف و دستگاه خاموش میشود. بررسی وضعیت باز و بسته بودن درب در این وسایل، میکروسوئیچ هایی است که روی درب نصب شده و با برد در ارتباط هستند. در نتیجه می توان گفت، اگر میکروسوئیچ ها به اشتباه تشخیص دهند که درب دستگاه باز است، باعث متوقف شدن برنامه پخت و پز شده و مایکروفر ناگهان خاموش میشود.

برای رفع اشکال ابتدا باید به میکروسوئیچ های تعبیه شده در درب مایکروفر دسترسی پیدا کنید. سپس تست کنید که آیا سالم هستند یا خیر؟ در صورت معیوب بودن باید با قطعات سالم تعویض شوند. علاوه براین، ممکن است اتصال میکروسوئیچ ها با برد دچار اشکال شده باشد. در این شرایط بهترین کار تماس با نمایندگی تعمیر مایکروفر سامسونگ و سایر برندها است. چون برد و مدارات و اتصالات آن اهمیت زیادی دارند و نباید بدون تخصص نسبت به عیب یابی آنها اقدام کرد.

2-خرابی برد مایکروفر

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی مایکروفر، اشکال در برد است. برد مانند مغز انسان فرمان های مختلف را به قطعات داخلی ارسال می کند. اگر این قطعه دچار اشکال شده باشد، زودتر از موعد فرمان خاموش شدن را به مایکروفر ارسال می کند. بررسی و عیب یابی باید توسط تعمیرکاران حرفه ای و متخصص انجام شود.

دلیل خاموش شدن ناگهانی مایکروفر

3- اشکال در ترانس ولتاژ ورودی

مایکروویو برای روشن شدن نیاز به ولتاژ استاندارد دارد که توسط ترانس های تعبیه شده در آن تامین می گردد. این قطعات ولتاژ ورودی را افزایش می دهند تا دستگاه بدون اختلال شروع به کار کند. با کاهش ولتاژ ورودی با خاموش شدن مایکروفر مواجه خواهید شد. لازم است ترانس ها بررسی و عیب یابی شوند تا بتوانید مشکل را برطرف کنید.

4-خاموش شدن مایکروفر به دلیل اشکال در ترموستات

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم و کاربردی در مایکروفر، ترموستات است. ترموستات در تمام وسایل وظیفه سنجش و اندازه گیری دما را برعهده دارد. با افزایش و کاهش دما و خارج شدن آن از حد استاندارد فرمان های متفاوتی از سوی برد برای سایر قطعات ارسال خواهد شد. ممکن است ترموستات دچار اشکال شده و افزایش و کاهش دما را اشتباه تشخیص دهد و در نهایت منجر به خاموش شدن مایکروفر خواهد شد.

5-کثیفی هواکش مایکروفر

دقت داشته باشید که هوای درون مایکروفر باید بتواند براحتی به بیرون انتقال یابد، در غیر این صورت فشار زیادی به قطعات داخلی وارد شده و در نهایت فرمان خاموش شدن به موتور ارسال میشود. بررسی کنید که آیا پروانه های هواکش سالم و تمیز هستند؟ گرد و غبار و ذرات چربی روی سطح آن را مسدود نکرده است؟ همان طور که در ابتدای متن نیز اشاره شد، رفع علت خاموشی ناگهان دستگاه همیشه نیاز به آموزش تعمیر مایکروفر ندارد. بلکه می توان با تغییر در نحوه استفاده از دستگاه مانع از رخ دادن این مشکلات و خرابی ها شد.

6- خراب شدن محافظ حرارتی

درون مایکروفرها محافظ حرارتی در نظر گرفته شده است که وظیفه آن، جلوگیری از بالا رفتن بیش از اندازه دمای درون دستگاه است. در برخی از مواقع ممکن است این محافظ دچار اشکال شده و به اشتباه بالا بودن دما را تشخیص می دهد و به همین دلیل مایکروفر خاموش خواهد شد. برای برطرف کردن این خرابی باید محفظه حرارتی بررسی و تعمیر شود.

علت خاموش شدن ناگهانی مایکروفر در حین کار

7- خاموش شدن مایکروفر به علت خرابی صفحه کلید

صفحه کلید مایکروویو با توجه به مدل آن دارای انواع مختلف کلیدی و لمسی یا تاچ است. در تمام این مدل صفحه کلیدها ممکن است ارتباط و اتصالات بین دکمه ها با اختلال مواجه شود. به همین دلیل عملکرد دکمه های on/off یا روشن و خاموش درست نخواهد بود و مایکروفر را به طور ناگهانی خاموش می کند. ابتدا بررسی کنید که دکمه های روی صفحه کلید گیر نکرده باشند. علاوه براین، صفحه داخلی درب باید باز و اتصالات دکمه ها و ارتباط آنها با برد بررسی گردد.

8- خرابی مگنترون مایکروفر

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی مایکروفر در حین کار، اشکال در مگنترون است. مگنترون در مایکروفر وظیفه تامین گرما را برعهده دارد و اگر این قطعه دچار اشکال شود، دمای دستگاه به حد استاندارد نخواهد رسید. چون حداکثر و حداقل دما در مایکروفرها تنظیم شده است، کاهش بیش از اندازه آن منجر به خاموش شدن و از کار افتادن دستگاه میشود.

9- خرابی فن مایکروفر

در تمام مایکروفرها فن تعبیه شده است که هوا را در داخل دستگاه به جریان انداخته و منجر به تعادل در آن میشود. در صورت خراب شدن فن، فشار زیادی به موتور وارد شده و برای جلوگیری از خرابی آن، مایکروفر خاموش میشود. فن و سیم پیچی آن باید بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

10- خاموش شدن مایکروفر به دلیل مشکلات فنی

علاوه بر موارد فوق، اشکالات فنی از قبیل اشکال در خازن و دیود و غیره نیز می توانند منجر به بروز این مشکل شوند که همگی نیاز به تعمیر تخصصی دارند.

نتیجه گیری

بر اساس آنچه در طول متن اشاره شد، دلیل خاموش شدن مایکروفر در حین کار، اشکالات فنی و خرابی قطعات داخلی می باشند. به دلیل اینکه بعد از قطع برق دستگاه هنوز داخل مایکروفر ولتاژ وجود دارد و امکان برق گرفتگی هست، لذا بررسی این مشکل را باید به تعمیرکار بسپارید. برای تعمیر مایکروفر در تهران می توانید از خدمات کالاتعمیر استفاده کنید. این مجموعه در شمال، جنوب و شرق و غرب تهران دارای شعب فعال با بیش از 100 تعمیرکار حرفه ای است.

 

لینک کوتاه

پست های مرتبط

روز فرهنگ عمومی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/08/11

بازدید: 1206

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع فرهنگ عمومی معرفی شدند.

مدرس

@ins

جاوا اسکریپت(JavaScript): معرفی بهترین آموزش های جاوا اسکریپت

تاریخ: 1401/09/20

بازدید: 1452

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

معرفی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به همراه بهترین منابع یادگیری برنامه نویسی جاوا اسکریپت در این مطلب.

مدرس

@ins