بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

توانایی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی در جهت شناسایی و اتصال صنعت، فناوران و پژوهشگران


رئیس SID خبر داد: توانایی مرکز جهت شناسایی و اتصال صنعت، فناوران و پژوهشگران

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID، دکتر فاطمه عظیم‌زاده رئیس این مرکز ضمن عرض تبریک به مناسبت چهل‌ودومین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی، مهم‌ترین دستاوردهای شاخص و نوآورانه این مرکز در پاسخ به نیازهای ملی و منطقه‌ای را این‌گونه تشریح کرد: مرکز اطلاعات علمی با تجربه 18ساله در نمایه‌سازی نشریات علمی کشور به صورت دسترسی آزاد امکان بهره‌برداری میلیون‌ها نفر از اساتید و دانشجویان کشور را به نتایج پژوهش‌های علمی فراهم آورده و بستر قدرتمندی را برای ارائه فعالیت‌های پژوهشی به زبان فارسی، انگلیسی و عربی ایجاد نموده است.

 

وی با بیان اینکه با توسعه زیرساخت‌های سامانه SID.ir امکان ارائه محتوا به سایر زبان‌های زنده دنیا و همچنین ایجاد بانک‌های محتوای موازی نیز فراهم شده است، گفت: از سوی دیگر این مرکز با این نگاه که داده ثروت ارزشمندی است که پردازش آن ضروری است، اقدام به پردازش داده‌های فارسی موجود در پایگاه اطلاعاتی کرده و در صدد تبدیل داده به اطلاعات، اطلاعات به دانش و در انتها دانش به خِرد است.

 

دکتر عظیم‌زاده افزود: اولین خروجی‌ها در این مسیر استخراج کلید واژگان داغ علمی براساس جدیدترین کلید واژه‌های پیشنهاد شده توسط محققین در هر حوزه تخصصی است و دیگری، ارائه شاخص میزان هم‌تألیفی بخش صنعت و دانشگاه SJI (SID Journal Industrial) در نشریات نمایه شده در SID و معرفی 10 نشریه برتر است.

وی افزود، در حوزه‌ی منطقه‌ای نیز امکان ارتباط با نشریات کشورهای همسایه و نمایه‌سازی نشریات آنها فراهم شده است و درخواست‌هایی از سوی آنها وجود دارد که به زودی خروجی آن را خواهیم دید.

 

دکتر عظیم‌زاده ضمن ارائه توضیحات درخصوص تأثیرگذاری این مرکز در سطح کشور اظهار داشت: بسیاری از فعالیت‌ها و دستاوردها در سطح کشور به دلیل نبودن یک بانک اطلاعاتی جامع به صورت موازی یا تکراری انجام می‌شود؛ لذا توسعه فعالیت این مرکز در ایجاد بانک اطلاعاتی جامع می‌تواند تعاملات استانی را سبب گردد و از بسیاری از هزینه‌های تکراری که یکی از گزندهای توسعه است جلوگیری کند.

 

رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID درخصوص میزان تعامل با مسئولان کشوری افزود: جهاددانشگاهی با توجه به عدم وابستگی و غیردولتی بودن خود می‌تواند در زمینه رصد فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و فناورانه و نیز رتبه‌بندی این سازمان‌ها به عنوان یک ناظر بی‌طرف نقش داشته و با ارائه گزارش‌ بدون سوگیری، به ارتقاء توانمندی و رفع اشکالات موجود کمک کند. از سوی دیگر با توجه به شعار سال "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" و اهمیت دانش‌بنیان بودن فعالیت‌ها، این مرکز امکان شناسایی جامعه علمی متخصص در داخل و خارج کشور در هر حوزه تخصصی و برقراری ارتباط بین ایشان و سازمان‌های مختلف را داشته و همچنین امکان استخراج و دسته‌بندی مستندات علمی موجود و استخراج راهکارهای پیشنهادی در آنها برای ارائه به مسئولان مربوطه نیز وجود دارد.

 

دکتر عظیم‌زاده برنامه آینده این مرکز در زیست بوم نوآوری جدید کشور را این‌گونه شرح داد: مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID می‌تواند با توجه به ظرفیت‌های موجود خود به عنوان یک کاتالیزور یا تسریع کننده در جهت شناسایی و اتصال صنعت، فناوران و پژوهشگران عمل کند.

 

وی افزود: ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از کشور و راه‌اندازی بانکی از توان تخصصی آنها در جهت بر طرف نمودن نیازهای داخلی از دیگر برنامه‌های این مرکز است. همچنین توسعه بانک‌های SID در راستای معرفی دستاوردهای نوآورانه و فناورانه و ایجاد کمپین‌های برنامه‌ریزی شده برای توسعه گفتمان نوآوری و فناوری در برنامه آینده مرکز پیش‌بینی شده است.

پست های مرتبط

نحوه تبلیغات در مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی

تاریخ: 1398/03/20

بازدید: 1387

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تبلیغات

مدرس

@ins

جدید ترین دوره فصلنامه قانون یار در بانک نشریات فارسی SID نمایه سازی شد .

تاریخ: 1397/06/17

بازدید: 599

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

فراخوان جذب نیروی امریه

تاریخ: 1398/03/25

بازدید: 1643

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

جذب نیروی امریه

مدرس

@ins

روز کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/05/07

بازدید: 39

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

کارآفرینی در دو سطح فردی و سازمانی وجود دارد. کارآفرین کسی است که نوآوری داشته باشد و این نوآوری می‌تواند نوآوری در تولید، در فرایند یا در ارائه خدمات و یا در رضایت مشتری و غیره باشد.

مدرس

@ins

پربازدید ترین مقالات علمی پایگاه SID در سال1397

تاریخ: 1397/12/20

بازدید: 1984

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

گزارش بازدیداز بانکهای SID

مدرس

@ins

مهم‌ترین موضوعات جستجو شده توسط محققان در SID

تاریخ: 1400/10/19

بازدید: 732

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، مهم‌ترین عناوین جستجو شده در SID توسط محققان بررسی شد.

مدرس

@ins

نمایه سازی مقالات چهارمین کنفرانس بین المللی مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در بانک مجامع علمی SID

تاریخ: 1397/06/20

بازدید: 606

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مجامع علمی

مدرس

@ins