بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

توانایی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی در جهت شناسایی و اتصال صنعت، فناوران و پژوهشگران


رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی از توانایی SID به عنوان یک کاتالیزور یا تسریع کننده در جهت شناسایی و اتصال صنعت، فناوران و پژوهشگران در زیست بوم نوآوری جدید کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID، دکتر فاطمه عظیم‌زاده رئیس این مرکز ضمن عرض تبریک به مناسبت چهل‌ودومین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی، مهم‌ترین دستاوردهای شاخص و نوآورانه این مرکز در پاسخ به نیازهای ملی و منطقه‌ای را این‌گونه تشریح کرد: مرکز اطلاعات علمی با تجربه 18ساله در نمایه‌سازی نشریات علمی کشور به صورت دسترسی آزاد امکان بهره‌برداری میلیون‌ها نفر از اساتید و دانشجویان کشور را به نتایج پژوهش‌های علمی فراهم آورده و بستر قدرتمندی را برای ارائه فعالیت‌های پژوهشی به زبان فارسی، انگلیسی و عربی ایجاد نموده است.

 

وی با بیان اینکه با توسعه زیرساخت‌های سامانه SID.ir امکان ارائه محتوا به سایر زبان‌های زنده دنیا و همچنین ایجاد بانک‌های محتوای موازی نیز فراهم شده است، گفت: از سوی دیگر این مرکز با این نگاه که داده ثروت ارزشمندی است که پردازش آن ضروری است، اقدام به پردازش داده‌های فارسی موجود در پایگاه اطلاعاتی کرده و در صدد تبدیل داده به اطلاعات، اطلاعات به دانش و در انتها دانش به خِرد است.

 

دکتر عظیم‌زاده افزود: اولین خروجی‌ها در این مسیر استخراج کلید واژگان داغ علمی براساس جدیدترین کلید واژه‌های پیشنهاد شده توسط محققین در هر حوزه تخصصی است و دیگری، ارائه شاخص میزان هم‌تألیفی بخش صنعت و دانشگاه SJI (SID Journal Industrial) در نشریات نمایه شده در SID و معرفی 10 نشریه برتر است.

وی افزود، در حوزه‌ی منطقه‌ای نیز امکان ارتباط با نشریات کشورهای همسایه و نمایه‌سازی نشریات آنها فراهم شده است و درخواست‌هایی از سوی آنها وجود دارد که به زودی خروجی آن را خواهیم دید.

 

دکتر عظیم‌زاده ضمن ارائه توضیحات درخصوص تأثیرگذاری این مرکز در سطح کشور اظهار داشت: بسیاری از فعالیت‌ها و دستاوردها در سطح کشور به دلیل نبودن یک بانک اطلاعاتی جامع به صورت موازی یا تکراری انجام می‌شود؛ لذا توسعه فعالیت این مرکز در ایجاد بانک اطلاعاتی جامع می‌تواند تعاملات استانی را سبب گردد و از بسیاری از هزینه‌های تکراری که یکی از گزندهای توسعه است جلوگیری کند.

 

رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID درخصوص میزان تعامل با مسئولان کشوری افزود: جهاددانشگاهی با توجه به عدم وابستگی و غیردولتی بودن خود می‌تواند در زمینه رصد فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و فناورانه و نیز رتبه‌بندی این سازمان‌ها به عنوان یک ناظر بی‌طرف نقش داشته و با ارائه گزارش‌ بدون سوگیری، به ارتقاء توانمندی و رفع اشکالات موجود کمک کند. از سوی دیگر با توجه به شعار سال "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" و اهمیت دانش‌بنیان بودن فعالیت‌ها، این مرکز امکان شناسایی جامعه علمی متخصص در داخل و خارج کشور در هر حوزه تخصصی و برقراری ارتباط بین ایشان و سازمان‌های مختلف را داشته و همچنین امکان استخراج و دسته‌بندی مستندات علمی موجود و استخراج راهکارهای پیشنهادی در آنها برای ارائه به مسئولان مربوطه نیز وجود دارد.

 

دکتر عظیم‌زاده برنامه آینده این مرکز در زیست بوم نوآوری جدید کشور را این‌گونه شرح داد: مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID می‌تواند با توجه به ظرفیت‌های موجود خود به عنوان یک کاتالیزور یا تسریع کننده در جهت شناسایی و اتصال صنعت، فناوران و پژوهشگران عمل کند.

 

وی افزود: ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از کشور و راه‌اندازی بانکی از توان تخصصی آنها در جهت بر طرف نمودن نیازهای داخلی از دیگر برنامه‌های این مرکز است. همچنین توسعه بانک‌های SID در راستای معرفی دستاوردهای نوآورانه و فناورانه و ایجاد کمپین‌های برنامه‌ریزی شده برای توسعه گفتمان نوآوری و فناوری در برنامه آینده مرکز پیش‌بینی شده است.

پست های مرتبط

گزارش ارزیابی نشریات علمی کشور توسط SID منتشر شد.

تاریخ: 1400/12/22

بازدید: 243

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی از ارزیابی نشریات علمی کشور توسط این مرکز خبر داد.

مدرس

@ins

پر بازدیدترین های تارگاه مرکز اطلاعات علمی(SID) معرفی شدند .

تاریخ: 1397/07/11

بازدید: 563

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

گزارش

مدرس

@ins

تقدیر از جهادگران نمونه مرکز اطلاعات علمی همزمان با چهل‌ودومین سالگرد تأسیس جهاددانشگاهی

تاریخ: 1401/05/07

بازدید: 69

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مدیر اداره نرم‌افزار و پشتیبانی سرویس‌های SID در آیین گرامیداشت چهل‌ودومین سالگرد تأسیس جهاددانشگاهی، به‌عنوان یکی از جهادگران نمونه کشوری معرفی شد.

مدرس

@ins

جدید ترین شماره فصلنامه پژوهش های ژئومورفولوژی كمی در بانک نشریات علمی مرکز اطلاعات علمی SID نمایه شد .

تاریخ: 1397/05/23

بازدید: 527

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

پر بازدید ترین مقالات طرح های پژوهی نمایه شده در تارگاه (SID) معرفی شدند

تاریخ: 1397/07/28

بازدید: 604

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

خبر

مدرس

@ins

مهمترین بازدیدهای روز دوم نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی ۱۴۰۰ از غرفه SID

تاریخ: 1400/10/07

بازدید: 268

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

معاون پژوهشی وزارت علوم، نمایندگان مجلس و استاندار یزد به همراه جمعی از مدیران در روز دوم نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی 1400 از غرفه مرکز اطلاعات علمی بازدید کردند.

مدرس

@ins

معرفی سرویس ترجمه و ویراستاری تخصصی

تاریخ: 1399/04/09

بازدید: 1591

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

سامانه (STRS.ir (Scientific translate System))

مدرس

@ins

معاون توسعه بانک ها و خدمات تخصصی مرکز اطلاعات علمی اهداف مرکز از برگزاری دوره های کوتاه مدت در قالب مدرسه تابستانه "مهارت های پژوهش" را تشریح کرد

تاریخ: 1398/04/09

بازدید: 2608

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

برگزاری دوره های کوتاه مدت در قالب مدرسه تابستانه

مدرس

@ins

نمایه مقالات فصلنامه تحقیقات كاربردی علوم جغرافیایی در بانک نشریات علمی SID

تاریخ: 1397/10/24

بازدید: 784

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins