بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

مزایا و معایب لمینت متحرک دندان چیست؟


لمینت متحرک دندان، با‌نام پلاک زیبایی دندان نیز شناخته می‌شود و بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

مزایا و معایب لمینت متحرک دندان چیست؟

امروزه برای پوشش عیوب دندان، روش‌های زیادی وجود دارد. لمینت دندان یکی از روش‌های متداول و پرطرفدار است که برای افزایش زیبایی دندان به‌کار می‌رود. یکی از انواع لمینت، لمینت متحرک دندان یا اسنپ آن اسمایل است. با این روکش موقت، جای خالی یک یا چند دندان را می‌توان پر کرد. برای پوشش دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند نیز لمینت دندان متحرک، یک روش مناسب است.

لمینت متحرک دندان، با‌نام پلاک زیبایی دندان نیز شناخته می‌شود و بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و قابلیت جابه‌جایی دارند. اسنپ آن اسمایل، عیوب ظاهری دندان را می‌پوشاند و آن‌ها را یکنواخت، یکدست و سفید می‌کند. لمینت دندان متحرک به کمک جدیدترین فناوری‌های روز دنیا کاملاً بهداشتی و از جنس رزین دندانپزشکی تولید می‌شود و کاربرد آن، افزایش زیبایی ظاهری و طراحی خط لبخند است.

انواع لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک به دو صورت سفارشی و آماده وجود دارد.

لمینت متحرک آماده

لمینت متحرک آماده، همان‌طور که از نامش پیداست، از قبل ساخته‌شده است و سفارش داده نمی‌شود؛ ساخت این لمینت طبق یک استاندارد خاص است که برای همه اشخاص رعایت شده است؛ این نوع لمینت در بعضی از داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. محصولی که تحت‌ عنوان لمینت دندان متحرک یا اسنپ آن اسمایل، در رسانه‌ها مورد‌تبلیغ قرار می‌گیرند، معمولاً استاندارد نیستند. این روکش‌ها از کیفیت بسیار پایینی برخوردارند و به‌ همین‌ دلیل اکثر افرادی که از آن‌ها استفاده کرده‌اند، رضایت چندانی نداشته‌اند. استفاده از این محصول معمولاً توصیه نمی‌شود.

لمینت متحرک سفارشی

برای لمینت متحرک سفارشی باید به دکتر دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان‌پزشک بعد از معاینه به شما می‌گوید که دندان‌های شما مناسب استفاده از این نوع لمینت هست یا خیر. اگر ازنظر دندان‌پزشک، استفاده از این محصول برای شما مناسب باشد، بعد از انتخاب رنگ روکش، فرآیند قالب‌گیری را طی‌خواهید کرد. برای قالب‌گیری نیاز به دقت و ظرافت متخصص لمینت است و بعد از انجام این کار، قالب‌ها به لابراتوار فرستاده می‌شود.

یک الی دو هفته برای ساخت و آماده شدن این محصول زمان صرف می‌شود. برای اینکه اندازه و راحتی آن موردبررسی قرار گیرد، دندان‌پزشک بعد از آماده شدن، آن را بر روی دندان بیمار امتحان می‌کند. یکی از معایبی که استفاده‌کنندگان این محصول را دچار ناراحتی می‌کند، ایجاد مشکل در زمان صرف غذا است. خوردن مایعات با این نوع لمینت امکان‌پذیر است؛ اما در هنگام صرف غذاهای جامد باید آن‌ها را از دندان جدا کنید. این نوع لمینت خوب و راحت است اما مستعد تشکیل پلاک است و ممکن است به بافت لثه آسیب برساند.

کاربردهای لمینت متحرک دندان

افزایش زیبایی ظاهری دندان‌ها و پوشاندن عیوب آن‌ها، یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از  لمینت دندان متحرک یا اسنپ آن اسمایل است. برای از پوشاندن فاصله بین‌دندانی، پوشاندن لک‌ها، دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند و طراحی طرح لبخند نیز می‌توان از این محصول استفاده کرد. کاربرد این نوع لمینت، شبیه به لمینت‌های ثابت است و تفاوت اصلی آن‌ها، در متحرک و ثابت بودن آن‌ها است.

در نوع متحرک، به‌راحتی می‌توان آن را از دهان خود خارج کنید. استفاده از انواع لمینت متحرک در این چند سال اخیر بسیار زیاد شده است. استفاده از این‌ نوع لمینت سخت نیست و تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن‌ها را بر روی دندان‌های خود بگذارید و اندکی فشار دهید تا به فرم اصلی دندان شما درآیند.

مزایای لمینت دندان متحرک

 • لبخند، زیبایی چهره را افزایش می‌دهد و زیبایی لبخند را، دندان‌های زیبا افزایش می‌دهد. یکی از مزایای لمینت متحرک دندان داشتن، لبخند زیبا است.

 • شما هر‌زمان که خسته شدید و یا بخواهید، می‌توانید آن را از دهان خود خارج کنید؛ این قابلیت در لمینت ثابت و پروتزهای ثابت وجود ندارد.

 • مینای دندان در لمینت متحرک، نیازی به تراشیده شدن ندارد و همچنین استفاده از بی‌حسی لازم نیست.

 • زمان و مراحل آماده‌سازی وجود ندارد و پس از خرید به‌سرعت قابل‌استفاده می‌شود.

 • ازآنجایی‌که فقط دندان‌ها را می‌پوشاند و به لثه یا کام کاری ندارد، در طی 2 الی 3 روز، به‌راحتی می‌توانید با آن صحبت کنید.

 • استفاده از این پلاک‌ها به‌دلیل امکان شکستگی، مناسب مصرف مواد غذایی سخت نیست؛  اما مصرف انواع نوشیدنی‌ها و مایعات با آن امکان‌پذیر است.

 • قیمت پایین این محصول، از مهم‌ترین مزایای آن در مقایسه با لمینت دندان دائمی است.

جلوگیری از آسیب به دندان‌های اصلی بدون درد، استفاده آسان، پر کردن موقت جای خالی دندان‌های ازدست‌رفته، عدم‌ نیاز به بیهوشی و یا بی‌حسی، پوشش سریع دندان‌هایی که دچار تغییر رنگ شده‌اند و درمان نسبتاً سریع در مقابل درمان‌های ارتودنسی و ایمپلنت و...  از دیگر مزایای اسنپ آن اسمایل است.

معایب و عوارض لمینت متحرک دندان

تمام محصولاتی که در دنیا طراحی و تولید می‌شود، در کنار مزیت‌هایی که دارند، عیوبی را نیز شامل می‌شوند؛ ازاین‌رو همان‌گونه که این محصول از مزایای زیادی برخوردار است اما معایبی نیز دارد که بهتر است به آن‌ها اشاره شود:

 • عمر لمینت متحرک در مقایسه با لمینت دندان دائمی، کوتاه‌تر است و این محصول به‌عنوان یک راه‌حل دائمی به‌حساب نمی‌آید. این محصول معمولاً مناسب جلسات، قرار، مهمانی‌های کوتاه‌مدت و... است.

 • در‌صورت عدم مراقبت و استفاده نادرست، ممکن است دچار شکستگی شود.

 • این محصول برای درمان مشکلاتی از قبیل التهاب لثه و پوسیدگی دندان مناسب نیست و در‌کل خاصیت درمانی ندارد. رعایت بهداشت در استفاده از این نوع لمینت بسیار حائزاهمیت است؛ زیرا در‌صورت عدم رعایت بهداشت به دندان‌هایتان آسیب جدی وارد می‌کند.

 • به دلیل مواد استفاده‌شده در آن، ممکن است باعث آلرژی بشود.

 • در زمان خواب قابل‌استفاده نیست.

 • نمی‌توان از کیفیت آن قبل از خرید مطمئن شد.

 • از مهم‌ترین عیوب اسنپ آن اسمایل، می‌توان به فری سایز بودن آن اشاره کرد! امکان دارد برای اولین بار نصب آن سخت باشد که شما می‌توانید در ابتدا  به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

 • درصورتی‌که آن را اشتباه جااندازی کنید، در زمان خارج کردن آن نیز دچار مشکل خواهید شد.

 • در نصب این نوع لمینت از هیچ‌گونه چسبی استفاده نمی‌شود. اگر اندازه آن مناسب نباشد، در زمان حرف زدن یا غذا خوردن، امکان خارج شدن آن از دهان نیز وجود دارد. 

 • برای فرم گرفتن آن بر روی دندان‌هایتان نیاز است مقداری صبر کنید‌.

 • مصرف نوشیدنی‌های گرم با محدودیت همراه است؛ زیرا باعث نرم شدن و جدا شدن بافت آن می‌شود.

 • عادت کردن به آن زمان می‌برد.

کلام آخر

لمینت متحرک راه حلی موقتی برای کسانی است که توانایی خرید لمینت دائمی یا کامپوزیت دندان را ندارند و یا زمانی برای این روش ها ندارند. متخصصان کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر (iranmehrdental.com) روکش دندان متحرک اسنپ آن اسمایل را توصیه یا نمی فروشند، اما می توانید آنها را در برخی داروخانه ها و وب سایت ها پیدا کنید.

پست های مرتبط

قرارداد مشارکت رستوران و شرایط کلیدی این نوع از نمونه قرارداد شراکت

تاریخ: 1401/01/31

بازدید: 932

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

باید توجه داشت که قبل از هر اقدامی در زمینه راه اندازی رستوران، شما ابتدا باید موافقت‌نامه‌ای را به منظور تعیین شرایط حاکم بر مشارکت و جزئیات آن تنظیم کنید. این قرارداد، نمونه قرارداد مشارکت رستوران نام دارد و حدود روابط شرکا را در زمینه راه اندازی رستوران و فعالیت در آن مشخص می‌کند. این قرارداد یک نوع از قرارداد مشارکت مدنی (روی لینک قبل بزنید) است.

مدرس

@ins

وبینار تقسیم بندی قابل قبول تصاویر پزشکی با استفاده از برچسب های فشرده تا ساختارهای گرافی

تاریخ: 1400/08/09

بازدید: 855

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

یادگیری بازنمایی یا یادگیری ویژگی در یادگیری ماشین ، مجموعه ای از تکنیک ها است که سیستم به صورت خودکار به شناسایی ویژگی های مورد نیاز می پردازد و الگوهای نهان را از داده ها کشف می کند. یادگیری بازنمایی به ماشین اجازه می دهد که ویژگی های جدید را کشف کند و از آنها برای انجام یک کار جدید استفاده کند.

مدرس

@ins

نقد و بررسی کتاب شازده کوچولو

تاریخ: 1400/11/13

بازدید: 6643

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

شازده کوچولو یا شاهزاده کوچولو داستانی اثر آنتوآن دوسنت اگزوپری است که نخستین بار در سپتامبر سال 1943 در نیویورک منتشر شد.

مدرس

@ins

کاشت دندان (ایمپلنت) چه زمانی نیاز است؟

تاریخ: 1401/03/18

بازدید: 180

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر شما هم به هر دلیلی دندان خود را از دست داده یا کشیده باشید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا به ایمپلنت دندان نیاز دارم؟

مدرس

@ins

آشنایی با خدمات شرکت‌های سمپاشی

تاریخ: 1401/03/07

بازدید: 313

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اصلی‌ترین و رایج‌ترین حشرات موذی در منازل سوسک، موریانه، ساس و کنه هستند که خطرات آن‌ها بسیار زیاد است

مدرس

@ins

راه‌اندازی سرویس ارائه ویدئویی مقاله‌های همایش‌های علمی کشور

تاریخ: 1399/03/21

بازدید: 2996

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی از راه‌اندازی "سرویس ارائه ویدئویی مقاله‌های همایش‌های علمی کشور" خبر داد.

مدرس

@ins

8 روش بی‌نظر برای قورت دادن زبان انگلیسی در کمترین زمان

تاریخ: 1400/06/29

بازدید: 1092

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

8 روش بی‌نظر برای قورت دادن زبان انگلیسی در کمترین زمان

مدرس

@ins

بیشینه آنتروپی یک توزیع چقدر است؟

تاریخ: 1401/01/17

بازدید: 461

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مفهوم آنتروپی ، در مقاله ای که در سال 1948 توسط شانون مطرح شد .

مدرس

@ins

گوگل اسلاید ابزاری برای ارائه محتوا

تاریخ: 1401/04/20

بازدید: 867

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

گوگل اسلاید ، ابزاری برای ارائه محتوا در هر مکانی و بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزاری است.

مدرس

@ins

برترین دانشگاه‌ها‌ و موسسات ایران بر اساس نیچرایندکس مشخص شدند .

تاریخ: 1397/07/08

بازدید: 996

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

July 2017 - 30 June 2018

مدرس

@ins