بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

چاپ کتاب


چاپ کتاب ، سرمایه‌گذاری بزرگی که مؤلفین برای ارتقای جایگاه اجتماعی خود می‌کنند

چاپ کتاب

چاپ کتاب ، سرمایه‌گذاری بزرگی که مؤلفین برای

 ارتقای جایگاه اجتماعی خود می‌کنند

تا چند دهه پیش فرایند چاپ و نشر کتاب، به دلیل هزینه‌های هنگفت و نبود ناشر و مشاوری که راهنمایی کاملی در این زمینه داشته باشد، فرایندی سخت و سرسام‌آور محسوب میشد؛ اما امروزه با افزایش تعداد ناشران و همچنین رشد ادبیات و کتابخوانی در جامعه، نشر کتاب مسئله‌ای است که هر فردی که دستی بر قلم دارد، یکبار در زندگیش به این موضوع فکر کرده است.

امروزه با افزایش تعداد کتابخوانان و برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در سراسر کشور، نشر و چاپ کتاب بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری با هدف ارتقای جایگاه اجتماعی و کسب شهرت و محبوبیت در اجتماع محسوب میشود. همچنین با رشد شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و اینستاگرام، هر فردی می‌تواند با داشتن یک اکانت دستاوردهای خود را در حوزه‌های مختلف در این شبکه‌ها به نمایش بگذارد و یک کارت ویزیت الکترونیکی داشته باشد؛ با این‌ روش افراد بیشتری شما را می‌شناسند و فرایند کسب شهرت و محبوبیت سرعت پیدا می‌کند.

اگر شما هم نوشته‌هایی دارید که قابلیت تبدیل شدن به کتاب را دارند، پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

یکی از بهترین ناشرانی که در حال حاضر مشاوره و خدمات بی‌نظیری در زمینه چاپ و نشر کتاب برای نویسندگان و نوقلمان دارد، انتشارات متخصصان است.

مراحل چاپ کتاب چگونه است؟

امروزه با ورود فناوری چاپ دیجیتال، مؤلفین و نوقلمان میتوانند با انجام خدمات پیش از چاپ که شامل ویراستاری، طراحی جلد، صفحه‌آرایی و اخذ مجوزها می‌شود، اثر خود را در تیراژ محدود و با حداقل هزینه به چاپ برسانند. با این فناوری دیگر نیازی به تلاش برای پیدا کردن سرمایه‌گذار برای چاپ کتاب ندارید زیرا هزینه‌ها به‌طور چشمگیری کاهش پیدا میکند.

حال می‌خواهیم با خدمات پیش از چاپ بیشتر آشنا شویم:

به‌طور کلی این مرحله شامل 4 بخش است که هر بخش شامل قسمت‌های مختلفی می‌شود.

در اینجا برخی از مراحل را به‌اختصار توضیح می‌دهیم:

در قدم اول و پیش از اقدام به چاپ کتاب، ایده نوشتن کتاب در ذهن شما (مؤلف) شکل می‌گیرد. دست‌نوشته یا هر نوع از مطالب که قصد تبدیل آن به کتاب را دارید، تبدیل به فایل ورد کنید.

مرحله بعد، ویراستاری کتاب شماست. ویراستاری شامل دو نوع ادبی و فنی می‌شود. ویراستاری شامل اصلاح نویسه‌ها، دستور خط و نشانه‌گذاری طبق رسم الخط و زبان معیار است.

مرحله بعدی صفحه‌آرایی کتاب است. به مجموعه تکنیک‌های غالباً بصری که باعث جذب مخاطب و تداوم مطالعه می‌شود، صفحه‌آرایی می‌گویند. صفحه‌آرایی تأثیر زیادی بر فروش کتاب می‌گذارد؛ به‌عبارتی نوعی تبلیغ برای کتاب شما به‌حساب می‌آید.‌

قدم بعدی که به‌نوعی مهم‌ترین مرحله برای چاپ کتاب شما محسوب می‌شود، اخذ مجوزهای لازم است که جزء روال اداری و از قوانین چاپ است.

مرحله بعدی که آخرین مرحله قبل از چاپ محسوب می‌شود؛ طراحی جلد است. طرح جلد برای کتاب همانند نمای بیرونی یک ساختمان عمل می‌کند که می‌تواند در چشم‌نوازی، جذابیت و صد البته فروش آن تاثیر بسیاری بگذارد. اگر قصد دارید بهترین طرح جلدی که در نظر دارید را برای کتاب خود طراحی کنید، از همکاری با طراحان خبره و صاحب نام در این عرصه فراموش نکنید.

پس از طی کردن تمامی این مراحل، کتاب شما آماده چاپ و نشر الکترونیک است. نشر الکترونیک در پلتفرم‌هایی مثل طاقچه، کتابچین، کتابراه و تمام پلتفرم‌های نشر و فروش الکترونیک طرف قرارداد با انتشارات منتخب شما انجام می‌گیرد.

در مرحله چاپ شما می‌توانید هر تعداد از کتابتان را که مدنظر دارید، به چاپ برسانید. از چاپ افست یا دیجیتال فراموش نکنید. اگر با این دو مورد آشنا نیستید، نگران نباشید. در ادامه بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد.

برای آشنایی بیشتر، می‌توانید به سایت متخصصان و مقاله مراحل چاپ کتاب مراجعه کنید. البته نشر متخصصان ویدئویی در این زمینه منتشر کرده است، می‌‌‎توانید آن را ببینید.

چاپ دیجیتال یا افست؟

چاپ کتاب به دو دسته دیجیتال و افست تقسیم بندی می‌شود. چاپ دیجیتال در تعداد محدود یعنی از 10 تا 500 جلد کتاب و چاپ افست برای چاپ بیش از 500 جلد استفاده می‌شود.

اگر شما نویسنده‌ای نوقلم هستید، بهترین گزینه چاپ به‌صورت دیجیتال است زیرا چاپ افست معمولا به نویسندگان صاحب نام و افرادی که از فروش کتاب خود اطمینان دارند، توصیه می‌شود. اگر قصد چاپ کتاب دیجیتال را دارید، می‌توانید از ناشرانی که از این فناوری بهره میبرند راهنمایی بگیرید. چاپ دیجیتال معمولاً در زمان کمتری انجام می‌شود و کتاب چاپ شده سریع‌تر به دست مؤلف می‌رسد. همچنین در چاپ دیجیتال اگر در قصد تجدید چاپ داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید این کار را انجام دهید. با هر تعداد که مدنظر شماست.

در دو نوعِ چاپ، کیفیت‌ها نسبت به یکدیگر تفاوت چندانی ندارند اما افست بهتر است. در چاپ دیجیتال، زمان موردنیاز برای چاپ نیز کاهش پیدا میکند.

 

هزینه چاپ کتاب، دغدغه مؤلفان نوقلم

چاپ فیزیکی کتاب بستگی به موارد مختلفی از جمله تعداد صفحات، نوع قطع کتاب، جنس کاغذ و همچنین تیراژ کتاب دارد.

مورد دیگر که در نشر کتاب تأثیر می‌گذارد، تفاوت خدمات است. برای مثال شما برای کتاب خود چه نوع صفحه‌آرایی (تخصصی یا ساده) را سفارش می‌دهید؟ ویراستاری ادبی یا فنی؟ طراحی جلد چطور؟ آیا می‌خواهید کتاب شما در پلتفرم‌های نشر آنلاین کتاب همچون طاقچه و فراکتاب و دیگر پلتفرم‌ها نیز منتشر شود؟

البته امروزه با تغییر ذائقه مردم و پیشروی به سمت دنیای دیجیتال، علاقه و کشش مردم به کتاب الکترونیک بیشتر شده است. در این پلتفرم‌ها کتاب با فرمت e-pub منتشر می‌شود که نمیتوان آن را با دیگران به اشتراک گذاشت، مگر در شرایط خاص و رعایت قوانین حاکم بر آن‌ها. از طرف دیگر با بالا رفتن هزینه خرید کتاب فیزیکی، جامعه به خرید کتاب الکترونیک بیش از پیش علاقه نشان داده است. چراکه هزینه خرید یک کتاب الکترونیک تقریباً یک سوم کتاب فیزیکی و چاپ شده است. بنابراین به‌صرفه‌ترین کار خرید کتاب الکترونیک است که میتوان از آن در هر شرایطی استفاده کرد؛ فقط نیاز به یک تلفن همراه دارید. چه چیزی بهتر از اینکه در حال رفتن به سرکار یا زمانی که در ترافیک سپری می‌شود، کتاب موردعلاقه خود را مطالعه کنید و از آن لذت ببرید؟

گذشته از همه این‌ها نگران هزینه چاپ کتاب خود نباشید. نویسنده شدن به‌هیچ‌وجه دور نیست. نشر متخصصان مقاله‎ای کامل در زمینه هزینه‌ی چاپ کتاب فراهم کرده است که می‌توانید با مطالعه آن از تمامی هزینه‌های چاپ کتاب به‌صورت کامل مطلع شوید.

پست های مرتبط

مساله ستاره‌ها و حائل‌ها

تاریخ: 1399/12/16

بازدید: 1838

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

combinatorics Stars and bars

مدرس

@ins

خرید و فروش مواد شیمیایی مازاد

تاریخ: 1400/10/08

بازدید: 443

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

خرید و فروش مواد شیمیایی مازاد

مدرس

@ins

میز تحقیق مرکز اطلاعات علمی

تاریخ: 1400/02/27

بازدید: 2402

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

ابزار کمک به محقق برای انجام آسان تر پژوهش

مدرس

@ins

آموزش زبان در سخن برتر

تاریخ: 1400/07/08

بازدید: 334

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در دنیای امروز بسیاری از ما برنامه‌ای برای مهاجرت داریم و یا به واسطه شغل و تحصیل در ارتباط با سایر زبان‌های خارجی هستیم. این امر ضرورت یادگیری زبان‌های خارجی و به ویژه انگلیسی که یک زبان بین‌المللی است را نشان می‌دهد.

مدرس

@ins

نصب استایل اندنوت

تاریخ: 1400/11/17

بازدید: 2428

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

برای اینکه شیوه ارجاعی خود را به راحتی تغییر دهید نیاز دارید که استایل آن را دریافت کنید و در نرم افزار اندنوت نصب کنید .

مدرس

@ins

انتشار کتاب پارک‌های علم و فناوری ایران

تاریخ: 1401/05/04

بازدید: 61

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

پارک‌های علم و فناوری با مدیریت کارای چرخه ایده تا بازار موجبات تحقق تجاری‌سازی ایده‌های نوآورانه، خلق و رشد شرکت‌های دانش بنیان و به هم‌رسانی پژوهش، صنعت و بازار را که از عوامل مهم تحقق اقتصاد دانش‌بنیان هستند را فراهم می‌نمایند.

مدرس

@ins

چه کسانی در تیزهوشان قبول میشوند؟

تاریخ: 1401/04/29

بازدید: 198

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

هر ساله سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) برای شناسایی استعدادها و نخبگان، آزمونی را تحت عنوان تیزهوشان برگزار می کند.

مدرس

@ins

جدیدترین شماره نشریه پایش منتشر شد

تاریخ: 1397/04/10

بازدید: 706

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روزآمد

مدرس

@ins

متاآنالیز چیست؟

تاریخ: 1401/04/15

بازدید: 341

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

مرورهای سیستماتیک و متاآنالیزها ابزارهای ضروری برای ترکیب شواهد مورد نیاز در اطلاع رسانی تصمیم گیری بالینی و سیاست گذاری هستند.

مدرس

@ins

همه چیز در مورد مهریه در طلاق توافقی

تاریخ: 1401/03/18

بازدید: 277

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه

طلاق واژه‌ی تلخی است که این روزها به فراوانی بر سر زبان‌ها شنیده می‌شود. وقتی یک زندگی ناموفق به مرحله طلاق می‌رسد، بهتر است که با ملایمت آن را پشت‌سر گذاشت تا حداقل کمی از فشار روانی که زوجین را آزار می‌دهد، کم کرد

مدرس

@ins