بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

چاپ کتاب


چاپ کتاب ، سرمایه‌گذاری بزرگی که مؤلفین برای ارتقای جایگاه اجتماعی خود می‌کنند

چاپ کتاب

چاپ کتاب ، سرمایه‌گذاری بزرگی که مؤلفین برای

 ارتقای جایگاه اجتماعی خود می‌کنند

تا چند دهه پیش فرایند چاپ و نشر کتاب، به دلیل هزینه‌های هنگفت و نبود ناشر و مشاوری که راهنمایی کاملی در این زمینه داشته باشد، فرایندی سخت و سرسام‌آور محسوب میشد؛ اما امروزه با افزایش تعداد ناشران و همچنین رشد ادبیات و کتابخوانی در جامعه، نشر کتاب مسئله‌ای است که هر فردی که دستی بر قلم دارد، یکبار در زندگیش به این موضوع فکر کرده است.

امروزه با افزایش تعداد کتابخوانان و برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در سراسر کشور، نشر و چاپ کتاب بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری با هدف ارتقای جایگاه اجتماعی و کسب شهرت و محبوبیت در اجتماع محسوب میشود. همچنین با رشد شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و اینستاگرام، هر فردی می‌تواند با داشتن یک اکانت دستاوردهای خود را در حوزه‌های مختلف در این شبکه‌ها به نمایش بگذارد و یک کارت ویزیت الکترونیکی داشته باشد؛ با این‌ روش افراد بیشتری شما را می‌شناسند و فرایند کسب شهرت و محبوبیت سرعت پیدا می‌کند.

اگر شما هم نوشته‌هایی دارید که قابلیت تبدیل شدن به کتاب را دارند، پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

یکی از بهترین ناشرانی که در حال حاضر مشاوره و خدمات بی‌نظیری در زمینه چاپ و نشر کتاب برای نویسندگان و نوقلمان دارد، انتشارات متخصصان است.

مراحل چاپ کتاب چگونه است؟

امروزه با ورود فناوری چاپ دیجیتال، مؤلفین و نوقلمان میتوانند با انجام خدمات پیش از چاپ که شامل ویراستاری، طراحی جلد، صفحه‌آرایی و اخذ مجوزها می‌شود، اثر خود را در تیراژ محدود و با حداقل هزینه به چاپ برسانند. با این فناوری دیگر نیازی به تلاش برای پیدا کردن سرمایه‌گذار برای چاپ کتاب ندارید زیرا هزینه‌ها به‌طور چشمگیری کاهش پیدا میکند.

حال می‌خواهیم با خدمات پیش از چاپ بیشتر آشنا شویم:

به‌طور کلی این مرحله شامل 4 بخش است که هر بخش شامل قسمت‌های مختلفی می‌شود.

در اینجا برخی از مراحل را به‌اختصار توضیح می‌دهیم:

در قدم اول و پیش از اقدام به چاپ کتاب، ایده نوشتن کتاب در ذهن شما (مؤلف) شکل می‌گیرد. دست‌نوشته یا هر نوع از مطالب که قصد تبدیل آن به کتاب را دارید، تبدیل به فایل ورد کنید.

مرحله بعد، ویراستاری کتاب شماست. ویراستاری شامل دو نوع ادبی و فنی می‌شود. ویراستاری شامل اصلاح نویسه‌ها، دستور خط و نشانه‌گذاری طبق رسم الخط و زبان معیار است.

مرحله بعدی صفحه‌آرایی کتاب است. به مجموعه تکنیک‌های غالباً بصری که باعث جذب مخاطب و تداوم مطالعه می‌شود، صفحه‌آرایی می‌گویند. صفحه‌آرایی تأثیر زیادی بر فروش کتاب می‌گذارد؛ به‌عبارتی نوعی تبلیغ برای کتاب شما به‌حساب می‌آید.‌

قدم بعدی که به‌نوعی مهم‌ترین مرحله برای چاپ کتاب شما محسوب می‌شود، اخذ مجوزهای لازم است که جزء روال اداری و از قوانین چاپ است.

مرحله بعدی که آخرین مرحله قبل از چاپ محسوب می‌شود؛ طراحی جلد است. طرح جلد برای کتاب همانند نمای بیرونی یک ساختمان عمل می‌کند که می‌تواند در چشم‌نوازی، جذابیت و صد البته فروش آن تاثیر بسیاری بگذارد. اگر قصد دارید بهترین طرح جلدی که در نظر دارید را برای کتاب خود طراحی کنید، از همکاری با طراحان خبره و صاحب نام در این عرصه فراموش نکنید.

پس از طی کردن تمامی این مراحل، کتاب شما آماده چاپ و نشر الکترونیک است. نشر الکترونیک در پلتفرم‌هایی مثل طاقچه، کتابچین، کتابراه و تمام پلتفرم‌های نشر و فروش الکترونیک طرف قرارداد با انتشارات منتخب شما انجام می‌گیرد.

در مرحله چاپ شما می‌توانید هر تعداد از کتابتان را که مدنظر دارید، به چاپ برسانید. از چاپ افست یا دیجیتال فراموش نکنید. اگر با این دو مورد آشنا نیستید، نگران نباشید. در ادامه بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد.

برای آشنایی بیشتر، می‌توانید به سایت متخصصان و مقاله مراحل چاپ کتاب مراجعه کنید. البته نشر متخصصان ویدئویی در این زمینه منتشر کرده است، می‌‌‎توانید آن را ببینید.

چاپ دیجیتال یا افست؟

چاپ کتاب به دو دسته دیجیتال و افست تقسیم بندی می‌شود. چاپ دیجیتال در تعداد محدود یعنی از 10 تا 500 جلد کتاب و چاپ افست برای چاپ بیش از 500 جلد استفاده می‌شود.

اگر شما نویسنده‌ای نوقلم هستید، بهترین گزینه چاپ به‌صورت دیجیتال است زیرا چاپ افست معمولا به نویسندگان صاحب نام و افرادی که از فروش کتاب خود اطمینان دارند، توصیه می‌شود. اگر قصد چاپ کتاب دیجیتال را دارید، می‌توانید از ناشرانی که از این فناوری بهره میبرند راهنمایی بگیرید. چاپ دیجیتال معمولاً در زمان کمتری انجام می‌شود و کتاب چاپ شده سریع‌تر به دست مؤلف می‌رسد. همچنین در چاپ دیجیتال اگر در قصد تجدید چاپ داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید این کار را انجام دهید. با هر تعداد که مدنظر شماست.

در دو نوعِ چاپ، کیفیت‌ها نسبت به یکدیگر تفاوت چندانی ندارند اما افست بهتر است. در چاپ دیجیتال، زمان موردنیاز برای چاپ نیز کاهش پیدا میکند.

 

هزینه چاپ کتاب، دغدغه مؤلفان نوقلم

چاپ فیزیکی کتاب بستگی به موارد مختلفی از جمله تعداد صفحات، نوع قطع کتاب، جنس کاغذ و همچنین تیراژ کتاب دارد.

مورد دیگر که در نشر کتاب تأثیر می‌گذارد، تفاوت خدمات است. برای مثال شما برای کتاب خود چه نوع صفحه‌آرایی (تخصصی یا ساده) را سفارش می‌دهید؟ ویراستاری ادبی یا فنی؟ طراحی جلد چطور؟ آیا می‌خواهید کتاب شما در پلتفرم‌های نشر آنلاین کتاب همچون طاقچه و فراکتاب و دیگر پلتفرم‌ها نیز منتشر شود؟

البته امروزه با تغییر ذائقه مردم و پیشروی به سمت دنیای دیجیتال، علاقه و کشش مردم به کتاب الکترونیک بیشتر شده است. در این پلتفرم‌ها کتاب با فرمت e-pub منتشر می‌شود که نمیتوان آن را با دیگران به اشتراک گذاشت، مگر در شرایط خاص و رعایت قوانین حاکم بر آن‌ها. از طرف دیگر با بالا رفتن هزینه خرید کتاب فیزیکی، جامعه به خرید کتاب الکترونیک بیش از پیش علاقه نشان داده است. چراکه هزینه خرید یک کتاب الکترونیک تقریباً یک سوم کتاب فیزیکی و چاپ شده است. بنابراین به‌صرفه‌ترین کار خرید کتاب الکترونیک است که میتوان از آن در هر شرایطی استفاده کرد؛ فقط نیاز به یک تلفن همراه دارید. چه چیزی بهتر از اینکه در حال رفتن به سرکار یا زمانی که در ترافیک سپری می‌شود، کتاب موردعلاقه خود را مطالعه کنید و از آن لذت ببرید؟

گذشته از همه این‌ها نگران هزینه چاپ کتاب خود نباشید. نویسنده شدن به‌هیچ‌وجه دور نیست. نشر متخصصان مقاله‎ای کامل در زمینه هزینه‌ی چاپ کتاب فراهم کرده است که می‌توانید با مطالعه آن از تمامی هزینه‌های چاپ کتاب به‌صورت کامل مطلع شوید.

پست های مرتبط

آیا رشد اینستاگرام به اندازه فیسبوک خواهد بود؟

تاریخ: 1400/09/02

بازدید: 558

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در سال 2012 اینستاگرام تنها 30 میلیون کاربر داشت! به همین خاطر هم سرمایه‌گذاری در این پلتفرم تصمیمی منطقی به نظر نمی‌آمد و اکثراً فیس بوک را انتخاب بهتری برای بازاریابی می‌دانستند.

مدرس

@ins

چگونه صفحات پی دی اف را به چند بخش تقسیم کنیم

تاریخ: 1400/09/20

بازدید: 3291

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

گاهی گزارش یا سند طولانی را به صورت پی دی اف دریافت می کنید و می خواهید آن را به دو یا چند قسمت تقسیم کنید و یا اینکه فقط به چند صفحه آن نیاز دارید . برای انجام این کار این پست را مطالعه فرمایید .

مدرس

@ins

خرید لوازم خانگی در اهواز با بهترین قیمت

تاریخ: 1401/02/28

بازدید: 349

1401

زمان مطالعه: 15 دقیقه

رادهوم به عنوان تنها فروشگاه آنلاین لوازم خانگی در اهواز، می‌تواند به تمام کسانی که مایل به خرید یخچال فریزر در اهواز هستند، این اطمینان را بدهد که تمام کالاهای این فروشگاه، با مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت ارائه می‌شوند.

مدرس

@ins

بررسی کلمات کلیدی مدارک علمی مرتبط با «سواد رسانه» و «سواد رسانه‌ای سلامت» در پایگاه اسکوپوس

تاریخ: 1398/03/07

بازدید: 1843

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کلمات کلیدی مدارک علمی مرتبط با «سواد رسانه» و «سواد رسانه‌ای سلامت»

مدرس

@ins

روی بلیط اتوبوس چه اطلاعاتی نوشته شده؟

تاریخ: 1401/05/30

بازدید: 80

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

اطلاعاتی که روی بلیط اتوبوس شما هستند، تقریبا مهم‌ترین جزئیات سفر شما خواهند بود.

مدرس

@ins

قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل سقفی

تاریخ: 1400/08/26

بازدید: 634

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

قیمت ساندویچ پانل سقفی چقدر است؟ قطعاً یکی از عوامل تعیین کننده در خرید ساندویچ پانل‌ها، قیمت آن‌ها است.

مدرس

@ins

چطور در تیزهوشان ثبت نام کنیم

تاریخ: 1401/06/28

بازدید: 153

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

آزمون تیزهوشان معمولاً در فروردین ماه هر سال و به صورت اینترنتی برگزار میگردد.

مدرس

@ins

16 مرداد چهاردهمین سالگرد تاسیس مرکز اطلاعات علمی مبارکباد

تاریخ: 1397/05/21

بازدید: 649

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد

مدرس

@ins

انواع طلاق کدام است؟ آشنایی با روش های مختلف طلاق

تاریخ: 1401/06/09

بازدید: 50

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

در مباحث فقهی و حقوقی، طلاق انواع مختلفی دارد که اغلب افراد اطلاعات کافی درباره آن ندارند.

مدرس

@ins