بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

وبینار ساخت بافت و اندام


هدف پزشکی، تامین سلامت افراد است. ساخت بافت و اندام، به منظور جایگزینی یا ترمیم بافت ها و اندام هایی است که بر اثر جراحت یا عوامل مختلف آسیب دیده یا از بین رفته‌اند.

ساخت بافت و اندام چیست ؟

هدف پزشکی، تامین سلامت افراد است. ساخت بافت و اندام، به منظور جایگزینی یا ترمیم بافت ها و اندام هایی است که بر اثر جراحت یا عوامل مختلف آسیب دیده یا از بین رفته‌اند. با استفاده از تکنیک‌ ساخت بافت و اندام، می‌توان تغییرات فضایی سلول‌ها در امتداد محورهای متعدد با پیچیدگی هندسی بالا در ترکیب با بیومواد مختلف را تولید کرد.

در ابتدا، ساخت بافت و اندام را می‌توان به صورت تکی یا تولید انبوه تولید کرد. ساخت بافت و اندام به صورت تولید انبوه ارزان‌تر از بافت‌هایی است که به صورت خاص تولید شده‌اند. ساخت بافت و اندام، پژوهشگران را کمک می‌کند تا با طراحی‌های خاص کامپیوتری بتوانند آنچه مورد نیازشان است را طراحی کرده و بسازند. تکنولوژی ساخت بافت و اندام، همچنان قیمت بالایی دارد.

تکنیک های مهندسی بافت، تلاش می‌کند تا بافت هایی را با ویژگی های مشابه با بافت های طبیعی بسازد. به همین دلیل، شبیه سازی یکی از حوزه های موضوعی مهم در مهندسی بافت است. ابتدا، مهندسی بافت در تلاش بود تا به ایجاد ساختارهای بافتی زنده سه بعدی در محیط آزمایشگاه بپردازد و با استفاده از یک بستر مناسب، به تغذیه و قرار دادن سلول های مورد نظر بپردازد.

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

وبینار ساخت بافت و اندام

وبینار ساخت بافت و اندام در تاریخ چهارشنبه دوازده مرداد 1401 برگزار خواهد شد. وبینار ساخت بافت و اندام توسط دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. در این وبینار، دکتر Rohan A. Shirwaiker از North Carolina State University کشور آمریکا حضور خواهد داشت تخصص دکتر  Shirwaiker ، بر اساس پروفایل گوگل اسکالر، مهندسی بافت، ساخت مدل های سه بعدی، چاپ زیستی و طراحی زیست پزشکی است. علاقه مندان می‌توانند برای شرکت در وبینار ساخت بافت و اندام، ساعت 17 به لینک مراجعه کنند.

منابع:

ایمانی، ر.، و فخرزاده، ح. (1390). مقاله مروری: مقدمه ای بر فناوری «چاپ زیستی» به عنوان روشی نوین در مهندسی بافت. مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 10(6 (پیاپی 40)), 569-584. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152221

Melchels, F. P., Domingos, M. A., Klein, T. J., Malda, J., Bartolo, P. J., & Hutmacher, D. W. (2012). Additive manufacturing of tissues and organs. Progress in polymer science37(8), 1079-1104.

پست های مرتبط

نسبی گرایی معرفتی

تاریخ: 1400/08/22

بازدید: 782

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نسبی گرايی معرفت شناختی ، به عنوان يک جريان فکری نيرومند در حوزه تاملات فلسفي مطرح است .

مدرس

@ins

سیستم های عصبی انسان از دیدگاه یک مهندس برق

تاریخ: 1400/08/05

بازدید: 14443

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دستگاه عصبی یا سیستم عصبی ، که به انگلیسی Nervous System نام گذاری شده ، وظیفه هماهنگی فعالیت‌های ماهیچه ها در بدن انسان را دارد .

مدرس

@ins

وبینار: چگونه با استفاده از هوش مصنوعی، مقاله خود را برای ارسال به مجله آماده کنیم

تاریخ: 1400/03/18

بازدید: 807

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با ابزار هوش مصنوعی به منظور نگارش مقاله

مدرس

@ins

ساختارهای کنترلی توزیع یافته و جایگاه آن در توسعه سامانه های هوشمند

تاریخ: 1400/08/16

بازدید: 293

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استفاده از هوش مصنوعی توزيع شده و به کارگيری زيرساخت های کنترل باعث ايجاد طرحي انعطاف پذير براي کنترل شبکه قدرت مي شود ، بسیاری از فناوری ها بر پایه توسعه استراتژی های بهینه و زمان استوار هستند .

مدرس

@ins

وبینار رایگان در حوزه یادگیری ماشین پزشکی

تاریخ: 1400/09/03

بازدید: 413

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در سال های اخیر به استفاده از یادگیری ماشین در پزشکی توجه زیادی شده است. تشخیص کرونا از روی صدا یا تصاویر رادیولوژی، تشخیص سرطان، پیش‌بینی آلزایمر و کشف دارو، تنها حوزه‌های کوچکی هستند که یادگیری ماشین تاکنون توانسته توانایی خود را برای تقویت و حتی تحول مسائل پزشکی ارائه کند.

مدرس

@ins

مشاهدات آب و هوا و مدل سازی برای برنامه ریزی منابع آب منطقه ای انتظارات ، وعده ها و واقعیت

تاریخ: 1400/12/03

بازدید: 298

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

وبینار مشاهدات آب و هوا و مدل سازی برای برنامه ریزی منابع آب منطقه ای انتظارات، وعده ها و واقعیت توسط آب و محیط زیست دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد .

مدرس

@ins

مدرسه زمستانه مجازی نقشه برداری مغز

تاریخ: 1400/10/25

بازدید: 499

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مغز انسان متشکل از شبکه‌های متعددی است که در فضا توزیع شده و در طول زمان به هم متصل شده‌ تا تعامل معناداری با دنیای بیرون تنظیم کند .

مدرس

@ins

مدیریت محصول در شرکت های بزرگ فناوری

تاریخ: 1400/09/22

بازدید: 732

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مدیریت محصول یک عملکرد سازمانی است که با توسعه محصول جدید، توجیه اقتصادی ، برنامه ریزی ، تأیید ، پیش بینی ، قیمت گذاری، راه اندازی محصول و بازاریابی محصولات در تمام مراحل چرخه عمر آن در یک شرکت سروکار دارد .

مدرس

@ins

کاربرد کلان داده در صنعت

تاریخ: 1401/03/08

بازدید: 448

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ظهور مفهومی مثل شبکه جهانی وب ، رایانش ابری و اینترنت اشیا باعث به وجود آمدن حجم زیادی از داده ها شد .

مدرس

@ins

یادگیری مداوم Continual Learning چیست ؟

تاریخ: 1400/07/26

بازدید: 1278

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

یادگیری مداوم Continual Learning مفهومی برای یادگیری الگوی مداوم در تعداد زیادی از وظایف به صورت متوالی و بدون فراموش کردن دانش به دست آمده از وظایف قبلی است ، جایی که داده های وظایف قبلی در حین آموزش کارهای جدید دیگر در دسترس نیست .

مدرس

@ins