بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

معرفی 6 سامانه کلاس آنلاین برای دانشجویان، اساتید و معلمان


بررسی پلفترم های برگزاری کلاس آنلاین برای دانشجویان، اساتید، دانش آموزان و معلمان

معرفی ۶ سامانه کلاس آنلاین برای دانشجویان، اساتید و معلمان

بسیاری از از دانشجویان دانش آموزان و اساتید و معلمان برای برگزاری کلاس های آنلاین و جلسات صوتی تصویری نیازمند استفاده از بستری مناسب می باشند برای این منظور برخی از سامانه های داخلی و خارجی را مقایسه و معرفی می نماییم.

زوم
یکی از معروف ترین سیستمهای برگزاری کلاس آنلاین نرم افزار زوم است. این نرم افزار از جمله نرم‌افزارهای خارجی است که امکانات آموزشی و مدیریتی خوبی را ارائه می دهد.

این نرم افزار به صورت اپلیکیشن روی گوشی اجرا می‌شود و امکانات بسیار خوبی را ارائه می دهد. اما از نقاط ضعف اصلی آن محدودیت های مربوط به کاربران ایرانی است و اتصال به سرور های خارجی که باعث می شود از گزینه های مورد توجه ایرانیان خارج شود.

ادوب کانکت

ادوب کانکت یکی دیگر از نرم افزارهای مورد توجه کاربران ایرانی است. این نرم افزار قدرت بسیار خوبی در برگزاری کلاس آنلاین دارد اما از بزرگترین نقاط ضعف آن غیر رایگان بودند آن  و عدم پشتیبانی از زبان فارسی است. حروف نوشته شده در این نرم افزار عربی است و بعضی از کلمات فارسی را بهم ریخته نمایش می دهد. همچنین به دلیل اینکه متن ها به صورت چپ چین قرار میگرند خوانایی لازم را ندارد. ضمن اینکه برای استفاده از این سرویس روی سرور اختصاصی باید آن را کرک کرد و عملا از پشتیبانی و آپدیت های آتی آن نمی توان استفاده کرد.

کلاس آنلاین

گوگل میت

یکی دیگر از نرم افزارهای برگزاری کلاس آنلاین گوگل میت است این سیستم امکانات بسیار خوبی در برقراری ارتباط آنلاین و برگزاری جلسه آنلاین دارد. از مزیت های ویژه این نرم افزار عدم نیاز به نصب اپلیکیشن یا نرم افزار خاص است و به راحتی قابل اجرا در مرورگر های کامپیوتر و موبایل اما بزرگترین نقطه ضعف این نرم افزار عدم امکان مدیریت جلسه آنلاین است. یعنی ارائه دهنده نمی تواند در صورت نیاز صدای کاربر خاصی را ببندد و یا در دسترسی و حضور اخلال گران در جلسه محدودیت ایجاد کند.

همچنین داخلی نبودن سرورهای این نرم‌افزار باعث می‌شود تا هزینه ترافیک کاربران ایرانی نسبت به سیستم هایی که سرور داخلی دارند گرانتر حساب شود.

تماس تصویری واتساپ

تماس واتساپ یکی دیگر از گزینه ها برای برگزاری جلسه آنلاین است. رایگان بودن امکان استفاده از تماس واتساپ از مزیت های این اپلیکیشن است. اما مشکل اصلی عدم امکان مدیریت جلسه و نداشتن امکانات و ویژگی های لازم برای برگزاری یک جلسه آنلاین است. برای مثال تخته و یا بخشی که روی آن بتوان نسبت به ارائه محتوا و فایل اقدام خرد وجود ندارد همچنین امکان اشتراک گذاری صفحه نمایش در این نرم‌افزار تعبیه نشده است.

اسکای روم

سامانه اسکای روم از جمله معروف ترین سیستم های داخلی برگزاری کلاس آنلاین و وبینار است. امکانات مدیریتی قابل قبول و امکان گزارش گیری از مزیتهای این سیستم آموزشی است. بسیاری از کاربران ایرانی از این سامانه برای برگزاری جلسات آنلاین وبینار ها و برنامه های آنلاین خود استفاده میکنند. از نقاط ضعف این سامانه می توان به بالا بودن هزینه اشتراک آن اشاره کرد. همچنین محدودیت ارتباط همزمان بیش از ۳ کاربره در لحظه از دیگر نقاط ضعف این سیستم به حساب می آید. این سامانه امکان ضبط جلسات روی سرور را ندارد و بسیاری از کاربران برای ذخیره سازی جلسه برگزار شده مجبورند آن را روی سیستم شخصی خود ذخیره سازی کنند.

سی روم

سامانه آموزشی و کلاس آنلاین سی روم یکی دیگر از سامانه های آموزشی داخلی است که امکانات بسیار خوبی برای برگزاری جلسه آنلاین در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این سامانه کاربران محدودیتی در ارتباط همزمان و در لحظه ندارند و این وضعیت باعث می شود تا گزینه بسیار خوبی برای برگزاری وبینار و ویدیو کنفرانس آنلاین باشد. همچنین امکانات مدیریتی بسیار خوب و پشتیبانی عالی از زبان فارسی از دیگر مزیت های این سامانه است. با توجه به داخلی بودن سرور های این سامانه ترافیک مصرفی کاربران نیم بها محاسبه می گردد و مهمترین عامل استفاده از این پلتفرم ارزان بودن بهای اشتراک آن و بالا بودن قابلیت ها و کیفیت خوب اتصال آن برای کاربران ایرانی است.

سی روم

پست های مرتبط

برای دریافت جنین اهدایی چقدر باید منتظر ماند؟

تاریخ: 1397/04/17

بازدید: 4236

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد علمی

مدرس

@ins

آب شیرین کن صنعتی کشاورزی

تاریخ: 1400/09/23

بازدید: 4601

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

همان‌طور که می‌دانید آب به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عناصری است که انسان و تمامی موجودات برای ادامه حیات به آن نیاز دارند.

مدرس

@ins

لیست بهترین شرکت ‌های تولید محتوا در ایران

تاریخ: 1400/12/01

بازدید: 1388

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تولید محتوا، یکی از کارهایی ‌است که در دنیای امروز لازمه‌ی هر شرکت و کمپانی‌ای به شمار می‌رود. تولید محتوا را می‌توان به زبان انگلیسی و فارسی تولید کرد.

مدرس

@ins

عمده ترین مختصات آرمان شهر شهدا (عوامل سیاسی،اقتصادی و فرهنگی)

تاریخ: 1397/11/30

بازدید: 971

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقاله

مدرس

@ins

محققان در 2018 میلادی در پایگاه‌های علمی Scopus، SID وموتور جستجو Google چه کلماتی را بیشتر جستجو کرده اند؟

تاریخ: 1397/10/30

بازدید: 1874

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کلمات جستجو شده توسط محققین

مدرس

@ins

بیماریهای شایع فصل بهار و بازخوانی مقالات مرتبط

تاریخ: 1398/01/25

بازدید: 1136

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آلرژی بیماری شایع فصل

مدرس

@ins

عملیات ریاضی روی گروه ها در اکسل با استفاده از pivot table

تاریخ: 1400/04/08

بازدید: 748

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رسم pivot table

مدرس

@ins

محرم و عاشورا در مقالات علمی فارسی

تاریخ: 1401/05/12

بازدید: 171

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بررسی مقالات علمی فارسی منتشر و نمایه شده در پایگاه اطلاعات علمی SID با موضوع محرم و عاشورا

مدرس

@ins

شرکت‌های دانش بنیان حوزه نرم‌افزار: چالش‌ها و راهکارها

تاریخ: 1401/02/28

بازدید: 190

1401

زمان مطالعه: 20 دقیقه

با پیشرفت فناوری‌های روز و بدل شدن نرم افزارها به اجزای جدایی‌ناپذیر زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها، حوزه دانش بنیان هم آنها را به عنوان ابزارهای ارتباطی و پیشرفت آینده مطرح نموده است. اما نباید این‌طور برداشت کنید که هر نرم افزاری قادر است در این زمینه گواهی دریافت کند.

مدرس

@ins

سیاه چاله‌های اولیه و شواهد رصدی

تاریخ: 1401/03/01

بازدید: 292

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

وجود کهکشان‌های امروزی نشان می‌دهد که احتمال دارد جهان اولیه ناهمگن باشد . برخی از مناطق ممکن است به قدری فشرده شده باشند که برای تولید سیاهچاله ها دچار فروپاشی گرانشی شوند .

مدرس

@ins