بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

معرفی 6 سامانه کلاس آنلاین برای دانشجویان، اساتید و معلمان


بررسی پلفترم های برگزاری کلاس آنلاین برای دانشجویان، اساتید، دانش آموزان و معلمان

معرفی ۶ سامانه کلاس آنلاین برای دانشجویان، اساتید و معلمان

بسیاری از از دانشجویان دانش آموزان و اساتید و معلمان برای برگزاری کلاس های آنلاین و جلسات صوتی تصویری نیازمند استفاده از بستری مناسب می باشند برای این منظور برخی از سامانه های داخلی و خارجی را مقایسه و معرفی می نماییم.

زوم
یکی از معروف ترین سیستمهای برگزاری کلاس آنلاین نرم افزار زوم است. این نرم افزار از جمله نرم‌افزارهای خارجی است که امکانات آموزشی و مدیریتی خوبی را ارائه می دهد.

این نرم افزار به صورت اپلیکیشن روی گوشی اجرا می‌شود و امکانات بسیار خوبی را ارائه می دهد. اما از نقاط ضعف اصلی آن محدودیت های مربوط به کاربران ایرانی است و اتصال به سرور های خارجی که باعث می شود از گزینه های مورد توجه ایرانیان خارج شود.

ادوب کانکت

ادوب کانکت یکی دیگر از نرم افزارهای مورد توجه کاربران ایرانی است. این نرم افزار قدرت بسیار خوبی در برگزاری کلاس آنلاین دارد اما از بزرگترین نقاط ضعف آن غیر رایگان بودند آن  و عدم پشتیبانی از زبان فارسی است. حروف نوشته شده در این نرم افزار عربی است و بعضی از کلمات فارسی را بهم ریخته نمایش می دهد. همچنین به دلیل اینکه متن ها به صورت چپ چین قرار میگرند خوانایی لازم را ندارد. ضمن اینکه برای استفاده از این سرویس روی سرور اختصاصی باید آن را کرک کرد و عملا از پشتیبانی و آپدیت های آتی آن نمی توان استفاده کرد.

کلاس آنلاین

گوگل میت

یکی دیگر از نرم افزارهای برگزاری کلاس آنلاین گوگل میت است این سیستم امکانات بسیار خوبی در برقراری ارتباط آنلاین و برگزاری جلسه آنلاین دارد. از مزیت های ویژه این نرم افزار عدم نیاز به نصب اپلیکیشن یا نرم افزار خاص است و به راحتی قابل اجرا در مرورگر های کامپیوتر و موبایل اما بزرگترین نقطه ضعف این نرم افزار عدم امکان مدیریت جلسه آنلاین است. یعنی ارائه دهنده نمی تواند در صورت نیاز صدای کاربر خاصی را ببندد و یا در دسترسی و حضور اخلال گران در جلسه محدودیت ایجاد کند.

همچنین داخلی نبودن سرورهای این نرم‌افزار باعث می‌شود تا هزینه ترافیک کاربران ایرانی نسبت به سیستم هایی که سرور داخلی دارند گرانتر حساب شود.

تماس تصویری واتساپ

تماس واتساپ یکی دیگر از گزینه ها برای برگزاری جلسه آنلاین است. رایگان بودن امکان استفاده از تماس واتساپ از مزیت های این اپلیکیشن است. اما مشکل اصلی عدم امکان مدیریت جلسه و نداشتن امکانات و ویژگی های لازم برای برگزاری یک جلسه آنلاین است. برای مثال تخته و یا بخشی که روی آن بتوان نسبت به ارائه محتوا و فایل اقدام خرد وجود ندارد همچنین امکان اشتراک گذاری صفحه نمایش در این نرم‌افزار تعبیه نشده است.

اسکای روم

سامانه اسکای روم از جمله معروف ترین سیستم های داخلی برگزاری کلاس آنلاین و وبینار است. امکانات مدیریتی قابل قبول و امکان گزارش گیری از مزیتهای این سیستم آموزشی است. بسیاری از کاربران ایرانی از این سامانه برای برگزاری جلسات آنلاین وبینار ها و برنامه های آنلاین خود استفاده میکنند. از نقاط ضعف این سامانه می توان به بالا بودن هزینه اشتراک آن اشاره کرد. همچنین محدودیت ارتباط همزمان بیش از ۳ کاربره در لحظه از دیگر نقاط ضعف این سیستم به حساب می آید. این سامانه امکان ضبط جلسات روی سرور را ندارد و بسیاری از کاربران برای ذخیره سازی جلسه برگزار شده مجبورند آن را روی سیستم شخصی خود ذخیره سازی کنند.

سی روم

سامانه آموزشی و کلاس آنلاین سی روم یکی دیگر از سامانه های آموزشی داخلی است که امکانات بسیار خوبی برای برگزاری جلسه آنلاین در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این سامانه کاربران محدودیتی در ارتباط همزمان و در لحظه ندارند و این وضعیت باعث می شود تا گزینه بسیار خوبی برای برگزاری وبینار و ویدیو کنفرانس آنلاین باشد. همچنین امکانات مدیریتی بسیار خوب و پشتیبانی عالی از زبان فارسی از دیگر مزیت های این سامانه است. با توجه به داخلی بودن سرور های این سامانه ترافیک مصرفی کاربران نیم بها محاسبه می گردد و مهمترین عامل استفاده از این پلتفرم ارزان بودن بهای اشتراک آن و بالا بودن قابلیت ها و کیفیت خوب اتصال آن برای کاربران ایرانی است.

سی روم

پست های مرتبط

رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی دستاوردها، خدمات و ویژگیهای خاص این مرکز را تشریح کرد

تاریخ: 1398/03/21

بازدید: 1891

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

خبر اختصاصی

مدرس

@ins

علت نشت آب از ماشین ظرفشویی

تاریخ: 1400/06/24

بازدید: 256

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

علت نشت آب از ماشین ظرفشویی

مدرس

@ins

FarsTail اولین مجموعه‌داده‌ فارسی استنتاج زبان طبیعی

تاریخ: 1399/08/26

بازدید: 4892

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

FarsTail چیست ؟

مدرس

@ins

10 سایت عالی برای دانلود رایگان آبجکت های اتوکد "آبجکت 2D, 3D اتوکد"

تاریخ: 1401/03/22

بازدید: 858

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه

به بهترین مقاله رایگان وب سایت کلوپ معماری بلوک های اتوکد خوش آمدید! ما 10 وب سایت های بلوک cad رایگان را در زیر گردآوری کرده ایم.

مدرس

@ins

محرم و عاشورا در مقالات علمی فارسی

تاریخ: 1401/05/12

بازدید: 168

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بررسی مقالات علمی فارسی منتشر و نمایه شده در پایگاه اطلاعات علمی SID با موضوع محرم و عاشورا

مدرس

@ins

آشنایی با شاخص‌های کتابسنجی(قسمت دوم): شاخص هرش

تاریخ: 1398/08/18

بازدید: 3780

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

شاخص هرش

مدرس

@ins

بازخوانی مقاله پویایی شناسی انقلاب اسلامی ایران

تاریخ: 1397/11/23

بازدید: 886

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقالات علمی

مدرس

@ins

مزایا و ابزارهای گوگل اسکالر

تاریخ: 1398/06/13

بازدید: 11738

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با گوگل اسکالر (جستجو و ساخت پروفایل)

مدرس

@ins

فراخوان پنجمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی

تاریخ: 1397/08/22

بازدید: 678

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویدادعلمی

مدرس

@ins

مکانیک‌آل؛ آکادمی مهندسی مکانیک

تاریخ: 1401/04/25

بازدید: 69

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مکانیک‌آل؛ گروه آموزشی است که به تولید آموزش‌های بسیار آموزنده و ارزشمند در حوزه مهندسی مکانیک می‌پردازند. از مجبوب ترین آموزش‌های این مجموعه می‌توان به آموزش نرم افزار آباکوس، متلب، کدنویسی المان محدود و سابروتین نویسی در آباکوس اشاره کرد.

مدرس

@ins