بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

روز خانواده و تکریم بازنشستگان و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID


به بهانه روز خانواده و تکریم بازنشستگان در این پست براساس مقالات علمی فارسی به تعریف خانواده و بازنسشته می‌پردازیم.

روز خانواده و تکریم بازنشستگان

25 مرداد در تقویم ملی کشور،  روز خانواده و تكریم بازنشستگان نامگذاری شده است. به بهانه روز خانواده و تکریم بازنشستگان در این پست براساس مقالات علمی فارسی به تعریف خانواده و بازنسشته می‌پردازیم.

خانواده چیست؟

خانواده ، گروهی متشکل از افرادی است که از طریق ازدواج، تولد یا فرزند خواندگی با هم زندگی می‌کنند. خانواده يکي از ارزش‌مندترین نهادهاي انساني است که از همان ابتدای پيدايش، همراه با تغييرات مختلف زندگي بشر، تغییر داشته است. خانواده شالوده‌ي حيات اجتماعي محسوب مي‌شود. گذشته از وظيفه‌ي فرزندآوري و پرورش کودک که موجب استمرار و بقاي نوع بشر بوده و وظايف متعدد ديگري از جمله فعاليت‌هاي اقتصادي، آموزش و پرورش و اجتماعي کردن فرزند را نيز بر عهده خانواده است. جهان امروز در مسير دگرگوني و تغيير و تحولات فزاينده‌اي قرار گرفته و همزمان با چالش‌ها و بحران‌هاي نو در عرصه‌هاي مختلفی مثل فرهنگي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي و ... روبه‌رو شده است.

خانواده کانونی خصوصی است که دارای پیامدهای اجتماعی و عمومی بسیاری است. سازمان‌های خدمات اجتماعی زیادی در حال فعالیت هستند. یکی از سازمان‌های مهم پیشگیری مربوط به خانواده، کودک آزاری و خشونت علیه زنان است. کودک آزاری معضلی است که کلیه کودکان و خانواده ها را درگیر می‌کند. کودک آزاری مربوط به قشر و طبقه خاصی نیست. کودک آزاری در چهار شکل جسمانی، هیجانی، جنسی و غفلت وجود دارد. البته این چهار شکل کودک ازاری می‌تواند با هم باشد و یا می‌تواند فقط به یک شکل انجام گیرد.

سه نوع رویکرد در مورد خشونت علیه زنان در خانواده وجود دارد: فردی، خرده فرهنگی و فمینیستی. خشونت فردی علیه زنان به دلیل ویژگی‌های شخصیتی مرد است که او را از دیگر مردان متمایز می‌کند. خرده فرهنگی به این نکته اشاره دارد که مردان فقیرتر و با تحصیلات کمتر، بیشتر به دست به خشونت خانگی می‌زنند. و دلیل آخر یعنی فمینیستی بر این نکته اشاره دارد که مردان به طور سنتی، خود را حاکم بر زنان می‌دانند و زنان باید فرمان بردار آنها باشند.

سالمند کیست؟

سالمند به افرادی گفته می‌شود که از سن 65 سال عبور کرده‌اند. آمارهای جهانی نشان می‌دهد که جمعیت جهان به سمت سالمندی است و بین سال‌های 2015 تا 205 جمعیت افراد سالمند دو برابر خواهد شد و از 12 درصد به 22 درصد خواهد رسید.

بازنسشتگی چیست؟

بازنشستگی ، واقعیتی است که در زندگی شغلی نیروی انسانی رخ می‌دهد و البته به دلایلی ممکن است زودتر از موعد اتفاق بیافتند. بازنشستگی، دارای ابعاد و طبقات مختلف فردی، اجتماعی و اقتصادی است. بازنشستگی اغلب با سنین سالمندی همراه است. به دلیل اینکه بازنشستگی و سالمندی اغلب پیده‌های مرتبطی هستند که در یک زمان رخ می‌دهند. اکثر افراد مشغول به کار، در اواخر دوره میان‌سالی و در آغاز دوره سالمندی بازنشسته می‌شوند. شروع بازنشستگی با تغییر و تحولات زیادی همراه است که در ابعاد روانی و جسمی اتفاق می‌افتد. به همین دلیل اخیراً به ارتقای سلامت و رضایت از زندگی افراد بازنشسته و فعال ماندن آنها در سنین بالا توجه زیادی می‌شود. رضایت از زندگی در افراد بازنشسته یکی از عوامل سازگاری بر ابعاد مختلف زندگی است. رضایت از زندگی در بازنشستگان می‌تواند بر ارزیابی مثبت شناختی عاطفی که فرد از زندگی خود دارد، تعریف شود. رضایت از زندگی بازنشستگان، تحت تأثیر متغیرهایی مثل حمایت اجتماعی، وضعیت جسمانی، منابع کنترل درونی و بیرونی و وضعیت مالی باشد.

خانواده و بازنشستگی در مقالات علمی فارسی

بیش از چهار هزار مقاله با موضوع خانواده و بازنشستگی در مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID نمایه شده است. مجلات خانواده پژوهی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و زن در توسعه و سیاست، به ترتیب مجلاتی هستند که بیشترین تعداد مقالات با موضوع خانواده و بازنشستگی را منتشر کرده‌اند.

شکل 1، کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع خانواده را نشان می‌دهد.  براین اساس، تنظیم خانواده، پزشک خانواده و عملکرد خانواده مهمترین کلمات به کار رفته در مدارک علمی با موضوع خانواده هستند.

شکل 1. کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع خانواده

 

شکل 2، کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع بازنشسته را نشان می‌دهد. براین اساس، سالمندان بازنشسته، پرستار بازنشسته و کیفیت زندگی از مهمترین کلمات کلیدی در مدارک علمی با موضوع بازنشسته هستند. استئوآرتریت زانو از مهمترین بیماری‌های بررسی شده در موضوع بازنشستگی است.

شکل 2. کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع بازنشسته

 

منبع:

حسینی منش، م. (1398). رسانه و تحکیم خانواده. پژوهشنامه اورمزد, -(47 (ضمیمه شماره 2) ), 101-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=478436

جزایری، ع.، و صلواتی، م. (1382). سیاست اجتماعی و خانواده. رفاه اجتماعی, 3(10 (ویژه نامه سیاست اجتماعی)), 233-244. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5246

آقاجانی، م.، و موسوی، س.، و اکبری، ب.، و ابوالقاسمی، ش. (1399). ارتباط دل بستگی به خداوند و سرسختی روان شناختی با اضطراب مرگ در مردان سالمند بازنشسته. دین و سلامت, 8(1 ), 19-29. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=571923

پست های مرتبط

جدیدترین دوره فصلنامه رهیافت انقلاب اسلامی در بانک نشریات پایگاه اطلاعات علمی نمایه شد.

تاریخ: 1397/06/31

بازدید: 1828

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

برگزاری آزمون ارزیابی توانمندی و سطح بندی مترجمان زبان انگلیسی به همت مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تاریخ: 1397/09/21

بازدید: 1082

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

برگزاری آزمون مترجمی زبان انگلیسی

مدرس

@ins

مقالات جدیدترین شماره فصلنامه نخبگان علوم و مهندسی در بانک نشریات علمی SID نمایه شد

تاریخ: 1397/07/10

بازدید: 653

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

نمایه مقالات جدیدترین شماره فصلنامه هیدرولیک نشر تابستان 1397 در بانک نشریات علمی SID

تاریخ: 1397/07/22

بازدید: 1499

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

پربازدید ترین مقالات علمی پایگاه SID در سال1397

تاریخ: 1397/12/20

بازدید: 1975

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

گزارش بازدیداز بانکهای SID

مدرس

@ins

فراخوان جذب نیروی امریه

تاریخ: 1398/03/25

بازدید: 1639

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

جذب نیروی امریه

مدرس

@ins

تقدیر از همکاران اداره پشتیبانی SID در روز منابع انسانی

تاریخ: 1401/01/27

بازدید: 133

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه

همزمان با 25 فروردین روز منابع انسانی، از همکاران اداره پشتیبانی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی تقدیر شد.

مدرس

@ins

جدیدترین فصلنامه علمی پژوهشی پژوهش و برنامه ریزی شهری در SID نمایه شد .

تاریخ: 1397/05/23

بازدید: 720

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins