بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

روز خانواده و تکریم بازنشستگان و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID


به بهانه روز خانواده و تکریم بازنشستگان در این پست براساس مقالات علمی فارسی به تعریف خانواده و بازنسشته می‌پردازیم.

روز خانواده و تکریم بازنشستگان

25 مرداد در تقویم ملی کشور،  روز خانواده و تكریم بازنشستگان نامگذاری شده است. به بهانه روز خانواده و تکریم بازنشستگان در این پست براساس مقالات علمی فارسی به تعریف خانواده و بازنسشته می‌پردازیم.

خانواده چیست؟

خانواده ، گروهی متشکل از افرادی است که از طریق ازدواج، تولد یا فرزند خواندگی با هم زندگی می‌کنند. خانواده يکي از ارزش‌مندترین نهادهاي انساني است که از همان ابتدای پيدايش، همراه با تغييرات مختلف زندگي بشر، تغییر داشته است. خانواده شالوده‌ي حيات اجتماعي محسوب مي‌شود. گذشته از وظيفه‌ي فرزندآوري و پرورش کودک که موجب استمرار و بقاي نوع بشر بوده و وظايف متعدد ديگري از جمله فعاليت‌هاي اقتصادي، آموزش و پرورش و اجتماعي کردن فرزند را نيز بر عهده خانواده است. جهان امروز در مسير دگرگوني و تغيير و تحولات فزاينده‌اي قرار گرفته و همزمان با چالش‌ها و بحران‌هاي نو در عرصه‌هاي مختلفی مثل فرهنگي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي و ... روبه‌رو شده است.

خانواده کانونی خصوصی است که دارای پیامدهای اجتماعی و عمومی بسیاری است. سازمان‌های خدمات اجتماعی زیادی در حال فعالیت هستند. یکی از سازمان‌های مهم پیشگیری مربوط به خانواده، کودک آزاری و خشونت علیه زنان است. کودک آزاری معضلی است که کلیه کودکان و خانواده ها را درگیر می‌کند. کودک آزاری مربوط به قشر و طبقه خاصی نیست. کودک آزاری در چهار شکل جسمانی، هیجانی، جنسی و غفلت وجود دارد. البته این چهار شکل کودک ازاری می‌تواند با هم باشد و یا می‌تواند فقط به یک شکل انجام گیرد.

سه نوع رویکرد در مورد خشونت علیه زنان در خانواده وجود دارد: فردی، خرده فرهنگی و فمینیستی. خشونت فردی علیه زنان به دلیل ویژگی‌های شخصیتی مرد است که او را از دیگر مردان متمایز می‌کند. خرده فرهنگی به این نکته اشاره دارد که مردان فقیرتر و با تحصیلات کمتر، بیشتر به دست به خشونت خانگی می‌زنند. و دلیل آخر یعنی فمینیستی بر این نکته اشاره دارد که مردان به طور سنتی، خود را حاکم بر زنان می‌دانند و زنان باید فرمان بردار آنها باشند.

سالمند کیست؟

سالمند به افرادی گفته می‌شود که از سن 65 سال عبور کرده‌اند. آمارهای جهانی نشان می‌دهد که جمعیت جهان به سمت سالمندی است و بین سال‌های 2015 تا 205 جمعیت افراد سالمند دو برابر خواهد شد و از 12 درصد به 22 درصد خواهد رسید.

بازنسشتگی چیست؟

بازنشستگی ، واقعیتی است که در زندگی شغلی نیروی انسانی رخ می‌دهد و البته به دلایلی ممکن است زودتر از موعد اتفاق بیافتند. بازنشستگی، دارای ابعاد و طبقات مختلف فردی، اجتماعی و اقتصادی است. بازنشستگی اغلب با سنین سالمندی همراه است. به دلیل اینکه بازنشستگی و سالمندی اغلب پیده‌های مرتبطی هستند که در یک زمان رخ می‌دهند. اکثر افراد مشغول به کار، در اواخر دوره میان‌سالی و در آغاز دوره سالمندی بازنشسته می‌شوند. شروع بازنشستگی با تغییر و تحولات زیادی همراه است که در ابعاد روانی و جسمی اتفاق می‌افتد. به همین دلیل اخیراً به ارتقای سلامت و رضایت از زندگی افراد بازنشسته و فعال ماندن آنها در سنین بالا توجه زیادی می‌شود. رضایت از زندگی در افراد بازنشسته یکی از عوامل سازگاری بر ابعاد مختلف زندگی است. رضایت از زندگی در بازنشستگان می‌تواند بر ارزیابی مثبت شناختی عاطفی که فرد از زندگی خود دارد، تعریف شود. رضایت از زندگی بازنشستگان، تحت تأثیر متغیرهایی مثل حمایت اجتماعی، وضعیت جسمانی، منابع کنترل درونی و بیرونی و وضعیت مالی باشد.

خانواده و بازنشستگی در مقالات علمی فارسی

بیش از چهار هزار مقاله با موضوع خانواده و بازنشستگی در مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID نمایه شده است. مجلات خانواده پژوهی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و زن در توسعه و سیاست، به ترتیب مجلاتی هستند که بیشترین تعداد مقالات با موضوع خانواده و بازنشستگی را منتشر کرده‌اند.

شکل 1، کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع خانواده را نشان می‌دهد.  براین اساس، تنظیم خانواده، پزشک خانواده و عملکرد خانواده مهمترین کلمات به کار رفته در مدارک علمی با موضوع خانواده هستند.

شکل 1. کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع خانواده

 

شکل 2، کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع بازنشسته را نشان می‌دهد. براین اساس، سالمندان بازنشسته، پرستار بازنشسته و کیفیت زندگی از مهمترین کلمات کلیدی در مدارک علمی با موضوع بازنشسته هستند. استئوآرتریت زانو از مهمترین بیماری‌های بررسی شده در موضوع بازنشستگی است.

شکل 2. کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع بازنشسته

 

منبع:

حسینی منش، م. (1398). رسانه و تحکیم خانواده. پژوهشنامه اورمزد, -(47 (ضمیمه شماره 2) ), 101-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=478436

جزایری، ع.، و صلواتی، م. (1382). سیاست اجتماعی و خانواده. رفاه اجتماعی, 3(10 (ویژه نامه سیاست اجتماعی)), 233-244. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5246

آقاجانی، م.، و موسوی، س.، و اکبری، ب.، و ابوالقاسمی، ش. (1399). ارتباط دل بستگی به خداوند و سرسختی روان شناختی با اضطراب مرگ در مردان سالمند بازنشسته. دین و سلامت, 8(1 ), 19-29. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=571923

پست های مرتبط

مقالات جدیدترین شماره فصلنامه نخبگان علوم و مهندسی در بانک نشریات علمی SID نمایه شد

تاریخ: 1397/07/10

بازدید: 658

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/04/05

بازدید: 173

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

سازمان بهداشت جهانی، اعتیاد به مواد مخدر را در کنار سه معضل بزرگ جهان یعنی، تولید و انباشت سلاح‌های کشتار جمعی، آلودگی محیط زیست، فقر و اختلاف طبقاتی قرار می‌دهد. اعتیاد به مواد مخدر، مسئله مهمی است که حیات بشری را در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در معرض چالش قرار داده است.

مدرس

@ins

موضوعات جدید علمی را استخراج کنید

تاریخ: 1398/08/27

بازدید: 6539

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

سرویس جدید پایگاه مرکز اطلاعات علمی

مدرس

@ins

نمایه مقالات فصلنامه دانشكده دندان پزشكی اصفهان در بانک نشریات علمی(SID)

تاریخ: 1397/11/29

بازدید: 1142

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

مقاله تحقیقاتی پژوهشگر مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی در میان ۵ درصد برتر آلتمتریکس

تاریخ: 1398/08/22

بازدید: 1970

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

براساس آخرین بروزرسانی آلتمتریکس، مقاله‌ با موضوع "تاثیر تحریم‌های آمریکا در مشارکت علمی بین‌المللی محققان ایرانی" در میان ۵درصد برتر آلتمتریکس قرار گرفت.

مدرس

@ins

نمایه سازی مجموعه مقالات چهارمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی در پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تاریخ: 1397/04/10

بازدید: 439

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مقالات کنفرانس های علمی

مدرس

@ins

نمایه سازی مجموعه مقالات چهارمین کنفرانس ملی شهرسازی، معماری، عمران و محیط زیست در SID

تاریخ: 1397/05/21

بازدید: 593

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کنفرانسهای علمی

مدرس

@ins

معرفی سرویس ترجمه و ویراستاری تخصصی

تاریخ: 1399/04/09

بازدید: 1600

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

سامانه (STRS.ir (Scientific translate System))

مدرس

@ins