بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تفاوت سقف وافل یک طرفه و دو طرفه در ساختمان


امروزه اجرای سقف وافل در بسیاری از سازه ها رواج پیدا کرده است.

تفاوت سقف وافل یک طرفه و دو طرفه در ساختمان

سقف وافل یک طرفه سهند سازه بتن

 

اگر به دنبال یافتن سوال هایی از قبیل سقف وافل چیست؟، سقف وافل یک طرفه و دو طرفه چه کاربردی دارد ؟ دارید این مقاله که توسط سهند سازه بتن گردآوری شده می تواند به تمامی سوال های شما پاسخ دهد.

امروزه اجرای سقف وافل در بسیاری از سازه ها رواج پیدا کرده است. سقف وافل به دلیل مزیت های زیادی مانند اجرا در دهانه های بلند ، استحکام بالا ، مقاوم در برابر لرزش و... بسیار پر طرفدار شده است. سقف وافل به دو دسته سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه تقسیم میشود که هر کدام از این دسته ها باهم تفاوت هایی دارد که شرکت سهند سازه بتن در ادامه این مطلب تفاوت های سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه را بیان می کند تا با کاربرد و مزایای هر کدام آشنا شوید.

سقف وافل یک طرفه چیست ؟

سقف وافل یک طرفه عملکردی مانند سقف تیرچه یونولیت و تیرچه بلوک دارد. در سقف وافل یک طرفه تیر ها از دو جهت بار وارده را پشتیبانی می کنند. خم شدن سقف وافل یک طرفه به جهت تیرچه ها بستگی دارد. بار وارد شده به سقف از دو جهت به تیرچه ها منتقل میشود به همین دلیل سقف وافل یک طرفه در دهانه های کوتاه تر که حداکثر 10 متر است اجرا میشود. قالب های وافل یک طرفه در سهند سازه بتن در ابعاد 200 در 65 و ارتفاع 25 است. در سقف وافل یک طرفه تیرچه پیش ساخته استفاده نمیشود و خود قالب یک طرفه باعث شکل گیری تیرچه ها یا ریب میشود.

سقف وافل دو طرفه چیست ؟

سقف وافل دو طرفه به دلیل این که بار را در دوجهت به ستون هاانتقال میدهد در دهانه های بلند که حداکثر 12 متر است اجرا میشود. عملکرد سقف وافل دو طرفه به این صورت است که یا بار را در چهار سمت به تیر ها منتقل می کند که دائمی نیست و یا از چهار طرف بار را به چهار ستون اطراف منتقل می کند.

تفاوت ظاهری سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه :

قالب یک طرفه به صورت مستعطیل و قالب وافل دو طرفه به صورت مربعی است. قالب وافل دو طرفه به دلیل نور پردازی و جلوه زیبا تر پر طرفدار تر از قالب وافل یک طرفه است.

کاربرد و تفاوت سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه :

سقف وافل دو طرفه در پروژه های معماری زیادی اجرا میشود زیرا در اجرای سقف وافل دو طرفه ستون های اضافه حذف شده و فضای بیشتری ایجاد می کند و همین مزیت باعث شده که طراحان و مجریان پروژه از سقف وافل دو طرفه بیشتر استفاده کنند. در سقف وافل یک طرفه امکان حذف تیر ها وجود ندارد  زیرا تیر ها به عنوان تکیه گاه عمل می کنند. این در حالی است که سقف وافل دو طرفه باید از ویژگی خمشی بودن برخوردارباشد.  به همین دلیل امکان حذف تیر ها وجود دارد زیرا انتقال بارو تکیه گاه بودن در سقف وافل دو طرفه بر عهده ستون ها است.

سقف وافل دو طرفه

تفاوت در اجرای سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه :

در اجرای سقف وافل مراحل زیر در سقفوافل یک طرفه و سقف وافل دوطرفه مشابه است :

1 شمع بندی

2 شاسی کشی

3 قالب گذاری

4 آرماتور بندی

5 بتن ریزی

6 باز کردن قالب از سقف

تفاوت اجرای سقف وافل یک طرفه :

مونتاژ و نصب قالب وافل یک طرفه : به دلیل تغیر طول دهانه در سقف وافل برای قالب گذاری سقف وافل یک طرفه باید طبق نقشه سازه عمل کرد که معمولا مونتاژ به صورت 3 قطعه 50 سانتی و 2 قطعه 15 سانتی است. که طول هر قالب 180 و عرض آن 60 ، 70 یا 75 است.

تفاوت اجرای سقف وافل دو طرفه :

فواصل جک ها و اسکافولد ها باید نزدیک تر باشد و هر 7 متر اسکافولد باید به وسیله داربست یا میل مهار شود.  در هنگام قالب برداری باید به صورت مرحله ای این کار انجام شود و از برداشتن قالب ها به صورت کلی اجتناب کنید.

 

تفاوت زیر سازی سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه :

در زیر سازی سقف وافل یک طرفه و دو طرفه تفاوت زیادی وجود ندارد در زیرسازی هر دو میتوان از جک و اسکافولد استفاده کرد. در زیر سازی سقف وافل یک طرفه به فاصله تیرچه ها زیر سازی انجام میشود و یا زیر سازی در جهت عمود بر تیرچه ها است. در زیر سازی سقف وافل دو طرفه در همه تیرچه ها یک ردیف پروفیل قوطی استفاده میشود و زیر سازی لایه دوم پروفیل ها به صورت عمود بر هم انجام میشود که مقاومت سقف بالا رود.

تفاوت سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه در نگاه کلی :

  • در سقف وافل یک طرفه بار در یک جهت به تیرها و تکیه گاه وارد میشود. اما در سقف وافلدو طرفه بار در دو جهت به ستون ها منتقل میشود.
  • تکیه گاه اصلی در سقف وافل یک طرفه تیر ها هستند که در یک جهت قرار دارد ولی در سقف وافل دو طرفه تکیه گاه اصلی ستون ها هستند که در دو جهت قرار دارد.
  • در سقف وافل یک طرفه تیر ها در دو جهت مخالف ولی در سقف وافل دو طرفه توسط چهار تیر مجزا و ستون های اطراف کنترل و انتقال بار صورت می گیرد.
  • سقف وافل یک طرفه به دلیل یک جهته بودن اتقال بار در دهانه های کوتاه اجرا میشود. ولی در سقف وافل دو طرفه به دلیل انتقال بار در دوجهت در دهانه های بلند قابل اجرا است.
  • سقف وافل یک طرفه دارای استحکام کمتری است و قیمت پایین تری دارد. ولی سقف وافل دو طرفه استحکام ، کاربرد ، و زیبایی بیشتری دارد و قیمت بالاتری دارد.

 

قیمت قالب وافل یک طرفه و قالب وافل دو طرفه :

قیمت قالب وفل به عوامل زیادی بستگی دارد. از آنجایی که در دهانه های کوتاه تر از سقفوافل یک طرفه استفاده میشود هزینه پروژه کمتر است. ولی برای پروژه هایی با دهانه بلند تر باید قالب وافل دو طرفه استفاده شود که قیمت بالاتری دارد. بهتر است برای این که هزینه نهایی پروژه کمتر شود قالب وافل را از شرکت تولید کننده خریداری کنید. شرکت سهند سازه بتن تولید کننده انواع قالب وافل یک طرفه و قالب وافل دو طرفه با کیفیت است. تا شما را در کاهش هزینه نهایی پروژه ها کمک کند.

منبع: https://sahandsazeh.co

پست های مرتبط

فراخوان ارسال آثار به سلسله نشست‌های مسئله محوری در پژوهش‌های هنر / مشکلات کلانشهر تهران

تاریخ: 1397/08/23

بازدید: 594

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

فراخوان

مدرس

@ins

برنامه ریزی منابع سازمانی چیست؟

تاریخ: 1401/03/18

بازدید: 171

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای مدیریت بهتر امور مالی، منابع انسانی، تولید، زنجیره تامین، خدمات، تدارکات و … نیازمند پیاده سازی نرم افزار erp می باشید تا این فرایندها را در یک سیستم یکپارچه اداره کنید.

مدرس

@ins

سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی گرامی باد

تاریخ: 1397/05/26

بازدید: 532

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد

مدرس

@ins

محققان پر استناد ایران در سال 2019

تاریخ: 1398/09/02

بازدید: 3365

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

Highly Cited Researchers 2019

مدرس

@ins

مزوژل و همه چیز درباره آن

تاریخ: 1400/09/17

بازدید: 11397

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با افزایش سن در انسان، هیالورونیک اسید موجود در بدن کاهش یافته و در نتیجه‌ی این روند، طراوت و شادابی پوست نیز کاهش می‌یابد.

مدرس

@ins

فرش 1200 شانه برای اتاق کودک و آشپزخانه مناسب است یا گلیم !

تاریخ: 1401/05/24

بازدید: 39

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

خرید فرش 1200 شانه کودک و آشپزخانه بهتر است یا 500 شانه

مدرس

@ins

احساس کاربران فارسی زبان توییتر درباره واکسن‌های کرونا

تاریخ: 1400/01/19

بازدید: 3344

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تحلیل احساس در خصوص واکسن‌های کرونا

مدرس

@ins

ریزالور : حسگر سنجش موقعیت

تاریخ: 1401/02/17

بازدید: 325

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

ماشینی هایی مثل ماشین های IPM و BLDC وجود دارند ، که با استفاده از اینورتر درایو می شوند . کاربرد این ماشین ها در صنعت است

مدرس

@ins

تعمیرات لپ تاپ

تاریخ: 1400/09/21

بازدید: 407

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تعمیرات لپ تاپ کاری کاملاً تخصصی است و هر مجموعه تعمیراتی یا تعمیرکار لپ تاپی از عهده ی انجام آن بر نمی‌آید.

مدرس

@ins

22 مرداد روز تشکل ها و مشارکتهای اجتماعی گرامی باد .

تاریخ: 1397/05/22

بازدید: 1637

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد

مدرس

@ins