بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

انواع گردنبند طبی و کمربند طبی و کاربردهای آنها


استفاده از بریس ستون فقرات از قرن ها پیش وسیله ای مناسب و موثر در درمان اختلالات ستون فقرات بوده است.

انواع گردنبند طبی و کمربند طبی و کاربردهای آنها

برای مبتلایان به اختلال، تغییر شکل یا مشکل احتمالی ستون فقرات، بریس کمر در روند درمان می تواند بسیار مفید باشد. بنابراین، پزشک ممکن است استفاده از کمربند طبی را به عنوان راهی بی خطر و غیر تهاجمی برای جلوگیری از مشکلات بعدی یا کمک به درمان بیماری فعلی بیمار توصیه کند. استفاده از بریس ستون فقرات از قرن ها پیش وسیله ای مناسب و موثر در درمان اختلالات ستون فقرات بوده است. در حقیقت، بیش از 99% پزشکان ارتوپدی استفاده از آن را مناسب می دانند. بریس ها وسیله ای جدید نیستند و در حقیقت برای قرن ها وجود داشته اند. مثلا، زانوبند طبی 2000 سال قبل از میلاد مسیح استفاده شده است. پانسمان و آتل نیز 500 سال بعد از میلاد مسیح برای اصلاح اسکولیوز (انحنای جانبی ستون فقرات) استفاده می‌شده است. اخیرا، بریس ها روشی محبوب برای پیشگیری از کمردرد اولیه و ثانویه شده اند.

بریس گردن

پزشکان کمربند ساکروایلیاک را برای بریس گردن تجویز می کنند تا ثبات را در ستون فقرات گردنی بعد از جراحی گردن، آسیب به گردن، یا جایگزین جراحی فراهم کند. اغلب می بینید که بیماران از این نوع بریس ها استفاده می کنند. پزشک معمولا بریس های زیر را تجویز می کند:

گردنبند نرم

معمولا بعد از استفاده از بریس های سفت تر و برای بهبودی بیشتر استفاده می شود. بعد از این بریس سفت و سخت، گردنبندی استفاده نمی شود.

گردنبند فیلادلفیا

قطعه جلو و عقب با Velcro در طرفین به هم متصل می گردد. این بریس ها گردنبند سفت تر و محکم تری هستند. بیماران این گردنبند را تا زمانی که پزشک بگوید آن را در بیاوند، 24 ساعته می پوشند. بعلاوه، این گردنبند ثباتی در شکستگی گردن (بالای ستون فقرات)، جراحی فیوژن گردنی یا فشار گردن ایجاد می کند.

دستگاه بی حرکت کننده Sterno-Occipital Mandibular (SOMI)

این گردنبند ستون فقرات و گردن بیمار را در یک خط مستقیم قرار داده، آنها را هم تراز هم می کند. بعلاوه، از گردن آسیب دیده پشتیبانی خوبی کرده و از حرکت سر به اطراف جلوگیری می کند. با استفاده از این بریس، نمی توانید گردن خود را کج کنید یا بچرخانید. در صدمات و جراحی، این وسیله، برای ترمیم عضلات و استخوان ها، تحرک را محدود می کند.

اگر به معنی اسم آن دقت کنید، بهتر متوجه می شوید که SOMI چه کاری انجام می دهد: استرنو به معنی بالا و وسط قفسه سینه، اکسیپیتال به معنی پایه جمجمه، مانیبولار به فک و چانه اشاره دارد و بی تحرکی آن محدودیتی است که بریس در حرکت ایجاد می کند. اول، قطعه چانه روی فک پایین قرار می گیرد. دوم، قطعه چانه با نوارهایی به یک هدبند که دور پیشانی بسته می شود متصل می گردد. سوم، قطعه چانه به وسیله بسط فلزی در جلو به قفسه سینه وصل می شود. در آخر، قطعه سینه روی بالا و وسط قفسه سینه قرار می گیرد – مانند نوعی جلیقه که به قطعه اکسیپیتال وصل شده و پایه سر را پشتیبانی می کند. توجه کنید که این بریس پشتیبانی عالی را از گردن صدمه دیده انجام می دهد.

Halo هالو

بریس هالو به بریس گردنی سفتی اشاره دارد که سر و گردن را بی حرکت می کند. پزشک برای شکستگی های گردنی یا جراحی پیچیده ستون فقرات گردنی این بریس را استفاده می کند. هالو  یک حلقه تیتانیومی دارد که دور سر قرار می گیرد و از جمجمه با 4 اتصال فلزی محافظت می کند. سپس این رینگ به وسیله 4 میله به جلیقه ای که روی قفسه سینه است متصل می گردد. در این میان، جلیقه برای نگه داشتن حلقه و گردن در جای خود ثباتی را ایجاد می کند. برای درمان ستون فقرات، بیماران باید هالو را 24 ساعته بپوشند.

کمربند تروکانتریک

پزشکان برای درد مفصلی ساکروایلیاک یا شکستگی لگن کمربند تروکانتریک را تجویز می کنند. این کمربند دور لگن، بین تروکانتر (یخش استخوانی زیر گردن استخوان ران) و برجستگی یا تاج ایلیاک (لگن) بسته می شود. علاوه بر این، عرض آن حدود 5 تا 8 سانتی متر و همانند یک کمربند معمولی در جلو قفل می شود.

کمربند ساکروایلیاک و لومبوساکرال

به منظور تثبیت کمر از پنبه ابری و چسب های تقویت شده تشکیل شده است. علاوه بر این می توان از طریق بندهای کناری و پشتی کمربند فشار را تنظیم کرد. عرض این کمربند طبی بین 10 تا 15 سانتی متر و 20 تا 30 سانتی متر است. پزشکان به منظور ایجاد فشار روی مفاصل در بین استخوان لگن و ساکروم (پایه ستون فقرات) کمربند ساکروایلیاک را تجویز می کنند.

شکم بند / کرست

شکم بندها پشتیبانی محکمی برای کمر ایجاد می کنند و می توانند طول متفاوتی داشته باشند. بسته به شرایط بیمار، پزشک شکم بند کوتاه تر یا بلند تری را پیشنهاد می دهد. ضمنا، پزشک شکم بند کوتاه تر را برای درد پایین کمر و شکم بند بلند تر را برای مشکلاتی در میانه یا بالای ستون فقرات تجویز می کند. وقتی دیگران به شکم بند فکر می کنند، معمولا زنانی در قرن ها پیش را تصور می کنند که این کرست ها را برای کوچکتر کردن کمر خود استفاده می کردند. امروزه، در درمان مشکلات کمر، کرست ها به نوعی بریس کمری اشاره دارند که از بالای باسن شروع می شوند و تا خط شانه بالا می روند.

بریس های سفت

اگر بیماران به علت درد و بی ثباتی کمر، نیاز به بریس های محکم تری داشته باشند، پزشک این بریس های سفت را پیشنهاد می کند. مثلا، این بریس ها معمولا شامل پشتی عمودی است که ستون فقرات کمری، لگن و نوارهای قفسه سینه را در یک راستا قرار می دهد. بعلاوه، نوارهای پارچه ای روی بریس ها وجود دارد که فشار رو به جلویی را ایجاد می کند. در زیر چند نوع بریس رایج مشخص شده است:

  • بریس ویلیام: این نوع بریس هیچ صفحه عمودی در میانه ندارد، بنابراین خم یا منعطف شدن ممکن است.
  • بریس Chair-back:  این نوع بریس ستون فقرات کمری را در وضعیتی خنثی قرار می دهد. این بریس از حرکات جانبی و تحتانی ستون فقرات جلوگیری می کند.
  • ژاکت رینی فلکشن: این نوع بریس با نگه داشتن بیمار در حالتی خنثی از لوردوز کمر پیشگیری می کند.

بریس هایپراکستنشن

این بریس از خم شدن جلوگیری کرده و اغلب پزشک آن را برای درمان شکستگی های جلویی که در اطراف محل اتصال مهره های سینه ای و کمری رخ داده اند، تجویز می کند. بنابراین این بریس می تواند در بهبود پس از جراحی در فیوژن ستون فقرات نیز استفاده شود.  در آخر، این بریس ها حمایتی را ایجاد می کنند که به وسیله محدود کردن خم شدگی ستون فقرات کمری و سینه ای امکان تخلیه فشار قدامی مهره های سینه ای را فراهم کنند.

به طور دقیق تر، بریس های هایپرتنشن یک قاب فلزی مستطیل شکل در جلو دارند که فشاری را روی قسمت فوقانی جناغ و استخوان شرمگاهی وارد می کند. بعلاوه، این امر باعث افزایش وسعت ستون فقرات شده و روی T -10 (مهره دهم ستون فقرات صدری) فشار می آورد. این بریس ها توسط یک پد شکمی قدامی، یک پد قفسه سینه ای و پد پشتی در مکان شکستگی تثبیت سه نقطه ای را روی ستون فقرات ایجاد می کنند.

با وارد کردن فشار در سه نقطه – استرنوم، شرمگاهی و لومبوساکرال کمری – ستون فقرات کشیده و وسیع تر می گردد. استخوان باریک و مسطح در جلو، میانه و وسط قفسه سینه استرنوم یا جناغ سینه نام دارد. قفسه سینه به قسمتی از بدن بین پایه گردن و دیافراگم تحتانی گویند. رایج ترین بریس های هایپرتنشن نایت تیلور و جوت هستند.

Molded Jackets

این ژاکت ها برای ایجاد فشار به طور گسترده در ناحیه ای بزرگ طراحی شده اند. با بی تحرک کردن بیمار از گردن تا باسن، فشار به طور یکنواخت توزیع شده و فشار اضافی از نواحی پربار و بی ثبات برداشته می شود. این ژاکت ابتدا از گچ پاریس ساخته می شد ولی حالا از پلاستیک قالبی ایجاد می شود.

کمربند لیفت

برای جلوگیری از آسیب در زمان بلند کردن وسایل سنگین، این کمربندها فشار کمر و کشیدگی عضلات را کاهش می دهند. برای استفاده از این کمربند، آن را دور کمر بچرخانید، ناحیه ستون فقرات کمری را پوشانده و در جلو ببندید. این کمربندها معمولا از پارچه یا کرباس و قالب هایی که پدهای لوردوز دارند ساخته شده اند.

مصرف بالینی بریس های گردنی و کمری

این بریس ها درد کمر، آسیب، عفونت، ضعف عضلانی، بیماری های گردنی و پوکی استخوان را درمان می کنند. وقتی بیماری نیاز به درمان دارد، بریس ها، کمربندها و گردنبندهای طبی به بی تحرکی و پشتیبانی از ستون فقرات کمک می کنند. این نوع از بریس‌ها بسته به نوعی که استفاده می شوند، می توانند ستون فقرات را در حالت خنثی، صاف، بسیار کشیده، منعطف کامل یا منعطف به طرفین قرار دهند.

هدف از بریس ستون فقرات

استفاده از بریس های ستون فقرات به دلایل مختلف مانند کنترل درد، کاهش احتمال آسیب بیشتر، امکان ترمیم، جبران ضعف عضله، پیشگیری یا اصلاح تغییر شکل می تواند به بیمار کمک بسیاری کند. به طور ویژه، کرست ها و بریس های کمری شکم را فشرده کرده و باعث افزایش فشار داخل شکمی می شوند. این کار باعث تخلیه فشار روی ستون مهره ها شده و تا حدودی تسکین ایجاد می گردد.

معایب احتمالی بریس های کمری و گردنی

اگرچه بریس ها عمدتا نتایج خوبی دارند، اما به خاطر عدم فعالیت عضلات، می توانند منجر به از دست رفتن عملکرد آنها شوند. استفاده از بریس گاهی منجر به اعتیاد روانی می گردد. به طوری که حتی زمانی که بیمار بهبود یافته و آماده برداشتن بریس کمر است، حس می کند برای پشتیبانی جسمانی نیاز به بریس ها دارد.

پست های مرتبط

آشنایی با سه تحلیل اصلی در بازارهای مالی برای سرمایه‌گذاری بهتر

تاریخ: 1400/07/19

بازدید: 2165

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازارهای مالی گرچه بسیار جذاب بوده، سودآوری خوبی داشته و همه می‌توانند وارد آن شوند، ولی اگر کسی بدون دانش و اطلاعات کافی وارد این حوزه شود، نه تنها سودی برایش ندارد.

مدرس

@ins

وبینار درحوزه علوم شناختی با حضور پروفسور نوام چامسکی

تاریخ: 1400/07/17

بازدید: 305

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

موسسه آموزش عالی علوم شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی وبیناری در حوزه علوم شناختی با حضورپروفسور نوام چامسکی چهره برجسته علوم شناختی معاصر به همراه یکی از اساتید داخلی برگزار می کند.

مدرس

@ins

رضایت مدرسان دانشگاه از نیاز به ارتباط مستمر یادگیری آنلاین در زمان کرونا

تاریخ: 1400/12/07

بازدید: 340

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

به یادگیری که در محیط آنلاین صورت می گیرد ، یادگیری الکترونیک یا  'E-learning' گفته می شود .

مدرس

@ins

آشنایی با شاخص های hI ،hf و hm از خانواده شاخص هرش

تاریخ: 1399/10/13

بازدید: 2398

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

شاخص‌ های استنادی

مدرس

@ins

13 آبان کتاب هدیه بگیر در بانک کتاب بیستک

تاریخ: 1400/08/12

بازدید: 431

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

برای کنکوری‌های پر تلاش و مصمم چه خبری می‌تواند جذاب‌تر تخفیفات ویژه کتاب‌های کمک درسی باشد؟

مدرس

@ins

افزایش کیفیت علم ایران از سال 2006 تاکنون براساس بررسی شاخص‌های رتبه‌بندی لایدن

تاریخ: 1397/05/17

بازدید: 405

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تحلیل داده

مدرس

@ins

ویژگی های پلکسی گلاس

تاریخ: 1400/12/24

بازدید: 234

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی ویژگی‌های پلکسی گلاس بپردازیم اما نه هر پلکسی گلاسی.

مدرس

@ins

تمدید ارسال مقاله به پنجمين كنفرانس بين المللی وب پژوهی

تاریخ: 1397/11/10

بازدید: 977

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مجامع علمی

مدرس

@ins

آموزش جستجوی تصویر در گوگل

تاریخ: 1399/09/30

بازدید: 7191

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با جستجوی عکس در گوگل آشنا شویم

مدرس

@ins

بررسی آخرین وضعیت مجلات ایران در پایگاه سای مگو توسط SID

تاریخ: 1401/02/28

بازدید: 933

1401

زمان مطالعه: 15 دقیقه

مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی آخرین وضعیت مجلات ایران را در پایگاه سای مگو بررسی کرد.

مدرس

@ins