بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

وبینار مدل سازی، نظارت و تشخیص سیستم های پیچیده با داده های جریانی با ابعاد بالا


وبینار Modeling, monitoring, and diagnosis of complex systems with high-dimensional streaming data در روز سه شنبه 28 تیر ماه 1401، ساعت 17:00 الی 18:30 توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

مدل سازی سیستم‌های پیچیده چیست؟

مدل سازی سیستم‌های پیچیده، با استفاده از تکنیک های ریاضی، آمار و سیستم‌های محاسباتی تعریف می‌شود تا به درک بینشی در مورد چگونگی عملکرد برخی از پیچیده ترین سیستم‌های فیزیکی و طبیعی در جهان بپردازند.

داده‌های جریانی چیست؟

داده‌های جریانی یا Streaming data به داده‌هایی گفته می‌شود که به صورت مداوم توسط هزاران منبع داده تولید می شوند. داده های جریانی معمولا رکوردهای داده را به صورت همزمان و در اندازه‌های کوچک مثل کیلوبایت ذخیره می‌کنند. معاملات سهام،مدیریت موجودی خرده فروشی آنی، فیدهای شبکه‌های اجتماعی، تعاملات در بازی‌های چند نفره و برنامه‌های به اشتراک گذاری نمونه‌هایی از داده‌های جریانی ملموس هستند.

داده با ابعاد بالا چیست؟

داده با ابعاد بالا High Dimensional Data ، به داده‌ای گفته می‌شود که در آن تعداد ویژگی‌ها (متغیرهای مشاهده شده یا variables observed) که به طور اختصار p نامیده می‌شوند، بیشتر از تعداد نمونه ها (یا نقاط داده، یا افراد است) که n نامیده می‌شوند، باشد.

نمونه‌هایی از داده با ابعاد بالا

  • داده‌های سلامت یا مراقبت پزشکی[1]

متداول ترین داده با ابعاد بالا، داده‌های سلامت است. داده‌های سلامت زمانی که تعداد ویژگی‌ها برای یک ویژگی زیاد است مثل (فشار خون، میزان ضربان قلب در حال استراحت، وضعیت سیستم ایمنی، سابقه جراحی، وزن، قد و غیره ). برای مثال، تعداد ویژگی‌ها بیشتر از نمونه ها است. یعنی تعداد افراد کمتر از تعداد ویژگی‌ها است. نمونه‌ای از داده با ابعاد بالا در جدول زیر دیده می‌شود.

 

فشار خون

میزان ضربان قلب در حال استراحت

 وضعیت سیستم ایمنی

سابقه جراحی

وزن

قد

فرد اول

           

فرد دوم

           

فرد سوم

           
 

 

  • داده‌های مالی[2]

دومین نمونه داده با ابعاد بالا به داده‌های مالی اطلاق می‌شود. این داده‌های مالی شامل ویژگی‌هایی مثل نسبت قیمت به درآمد، ارزش بازار، حجم معاملات، نرخ سود سهام و غیره)

  • ژنومیک

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

مدل سازی، نظارت و تشخیص سیستم های پیچیده با داده های جریانی با ابعاد بالا[3]

وبینار Modeling, monitoring, and diagnosis of complex systems with high-dimensional streaming data در روز سه شنبه ٢٨ تیر ماه ١۴٠١، ساعت ١٧:٠٠ الی ١٨:٣٠ توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد. دروبینار مدل سازی، نظارت و تشخیص سیستم های پیچیده با داده های جریانی با ابعاد بالا ، Dr. Ana María Estrada Gómez حضور خواهد داشت. Ana María Estrada Gómez ، استادیار مهندسی صنایع در دانشگاه پردو از کشور آمریکا است. علاقه‌مندان برای شرکت در وبینار مدل سازی، نظارت و تشخیص سیستم های پیچیده با داده های جریانی با ابعاد بالا به آدرس مراجعه کنند.

 

 

 

[1] Healthcare Data

[2] Financial Data

[3] Modeling, monitoring, and diagnosis of complex systems with high-dimensional streaming data

پست های مرتبط

مدیریت محصول در شرکت های بزرگ فناوری

تاریخ: 1400/09/22

بازدید: 725

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مدیریت محصول یک عملکرد سازمانی است که با توسعه محصول جدید، توجیه اقتصادی ، برنامه ریزی ، تأیید ، پیش بینی ، قیمت گذاری، راه اندازی محصول و بازاریابی محصولات در تمام مراحل چرخه عمر آن در یک شرکت سروکار دارد .

مدرس

@ins

مگنتوسیال دیجیتال از قطرات فروسیال تا ماربل ها

تاریخ: 1400/09/13

بازدید: 370

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

میکروفلوئیدیک یا ریز سیال‌ شناسی ، با رفتار، کنترل و نگهداری سیالاتی که دارای سلول هستند ، مرتبط است.

مدرس

@ins

تحلیل شبکه های اجتماعی علمی

تاریخ: 1401/01/16

بازدید: 333

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با سرعت و شتاب سریع داده های بزرگ علمی ، فناوری های شبکه های اجتماعی اخیرا توجه زیادی را در عرصه تحقیقات علمی به خود جلب کرده است .

مدرس

@ins

وبینار کاربرد دیتا ساینس در دیوار

تاریخ: 1400/11/17

بازدید: 456

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

حجم داده با پیشرفت فناوری سرعت گرفته است . با حجم روزافزون داده ، نیاز به بستری که بتوان این داده ها را ذخیره کرد وجود دارد . به این حجم از داده که نیاز به بستر دارد کلان داده گفته می شود .

مدرس

@ins

ساختارهای کنترلی توزیع یافته و جایگاه آن در توسعه سامانه های هوشمند

تاریخ: 1400/08/16

بازدید: 292

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استفاده از هوش مصنوعی توزيع شده و به کارگيری زيرساخت های کنترل باعث ايجاد طرحي انعطاف پذير براي کنترل شبکه قدرت مي شود ، بسیاری از فناوری ها بر پایه توسعه استراتژی های بهینه و زمان استوار هستند .

مدرس

@ins

وبینار رایگان در حوزه یادگیری ماشین پزشکی

تاریخ: 1400/09/03

بازدید: 407

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در سال های اخیر به استفاده از یادگیری ماشین در پزشکی توجه زیادی شده است. تشخیص کرونا از روی صدا یا تصاویر رادیولوژی، تشخیص سرطان، پیش‌بینی آلزایمر و کشف دارو، تنها حوزه‌های کوچکی هستند که یادگیری ماشین تاکنون توانسته توانایی خود را برای تقویت و حتی تحول مسائل پزشکی ارائه کند.

مدرس

@ins

وبینار آرتروپلاستی مفصل ران و زانو

تاریخ: 1400/08/11

بازدید: 331

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آرتروز زانو يکي از مهم ترين علل ناتواني در افراد مسن است . بالا رفتن سن با افزايش آرتروز زانو ارتباط دارد . میانگین سنی افراد جامعه رو به افزايش است. در سی سال آينده ، ايران جز کشورهایی خواهد شد که 30% جمعيت آن سن بالاتر از 65 سال را خواهند داشت .

مدرس

@ins

پژوهشگر متعهد : تاثیر گسترش تحقیقات دانشگاهی در دنیای امروز

تاریخ: 1401/01/31

بازدید: 218

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تاثیر گسترش تحقیقات دانشگاهی از نیاز دانشگاهیان برای خارج شدن از جوامع تحقیقاتی خاص خود و رساندن کار خود در جهانی که به آن نیاز دارد ، صحبت می کند .

مدرس

@ins

مدرسه و کارگاه پاییزی بهینه‌سازی ترکیبیاتی

تاریخ: 1400/08/19

بازدید: 495

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بهینه سازی ترکیبیاتی زیرشاخه ای از بهینه سازی ریاضی است که به پژوهش در عملیات ، نظریه الگوریتم و نظریه پیچیدگی محاسباتی مربوط است .

مدرس

@ins

سیاه چاله‌های اولیه و شواهد رصدی

تاریخ: 1401/03/01

بازدید: 277

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

وجود کهکشان‌های امروزی نشان می‌دهد که احتمال دارد جهان اولیه ناهمگن باشد . برخی از مناطق ممکن است به قدری فشرده شده باشند که برای تولید سیاهچاله ها دچار فروپاشی گرانشی شوند .

مدرس

@ins