بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

وبینار مدل سازی، نظارت و تشخیص سیستم های پیچیده با داده های جریانی با ابعاد بالا


وبینار Modeling, monitoring, and diagnosis of complex systems with high-dimensional streaming data در روز سه شنبه 28 تیر ماه 1401، ساعت 17:00 الی 18:30 توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

مدل سازی سیستم‌های پیچیده چیست؟

مدل سازی سیستم‌های پیچیده، با استفاده از تکنیک های ریاضی، آمار و سیستم‌های محاسباتی تعریف می‌شود تا به درک بینشی در مورد چگونگی عملکرد برخی از پیچیده ترین سیستم‌های فیزیکی و طبیعی در جهان بپردازند.

داده‌های جریانی چیست؟

داده‌های جریانی یا Streaming data به داده‌هایی گفته می‌شود که به صورت مداوم توسط هزاران منبع داده تولید می شوند. داده های جریانی معمولا رکوردهای داده را به صورت همزمان و در اندازه‌های کوچک مثل کیلوبایت ذخیره می‌کنند. معاملات سهام،مدیریت موجودی خرده فروشی آنی، فیدهای شبکه‌های اجتماعی، تعاملات در بازی‌های چند نفره و برنامه‌های به اشتراک گذاری نمونه‌هایی از داده‌های جریانی ملموس هستند.

داده با ابعاد بالا چیست؟

داده با ابعاد بالا High Dimensional Data ، به داده‌ای گفته می‌شود که در آن تعداد ویژگی‌ها (متغیرهای مشاهده شده یا variables observed) که به طور اختصار p نامیده می‌شوند، بیشتر از تعداد نمونه ها (یا نقاط داده، یا افراد است) که n نامیده می‌شوند، باشد.

نمونه‌هایی از داده با ابعاد بالا

  • داده‌های سلامت یا مراقبت پزشکی[1]

متداول ترین داده با ابعاد بالا، داده‌های سلامت است. داده‌های سلامت زمانی که تعداد ویژگی‌ها برای یک ویژگی زیاد است مثل (فشار خون، میزان ضربان قلب در حال استراحت، وضعیت سیستم ایمنی، سابقه جراحی، وزن، قد و غیره ). برای مثال، تعداد ویژگی‌ها بیشتر از نمونه ها است. یعنی تعداد افراد کمتر از تعداد ویژگی‌ها است. نمونه‌ای از داده با ابعاد بالا در جدول زیر دیده می‌شود.

 

فشار خون

میزان ضربان قلب در حال استراحت

 وضعیت سیستم ایمنی

سابقه جراحی

وزن

قد

فرد اول

           

فرد دوم

           

فرد سوم

           
 

 

  • داده‌های مالی[2]

دومین نمونه داده با ابعاد بالا به داده‌های مالی اطلاق می‌شود. این داده‌های مالی شامل ویژگی‌هایی مثل نسبت قیمت به درآمد، ارزش بازار، حجم معاملات، نرخ سود سهام و غیره)

  • ژنومیک

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

مدل سازی، نظارت و تشخیص سیستم های پیچیده با داده های جریانی با ابعاد بالا[3]

وبینار Modeling, monitoring, and diagnosis of complex systems with high-dimensional streaming data در روز سه شنبه ٢٨ تیر ماه ١۴٠١، ساعت ١٧:٠٠ الی ١٨:٣٠ توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد. دروبینار مدل سازی، نظارت و تشخیص سیستم های پیچیده با داده های جریانی با ابعاد بالا ، Dr. Ana María Estrada Gómez حضور خواهد داشت. Ana María Estrada Gómez ، استادیار مهندسی صنایع در دانشگاه پردو از کشور آمریکا است. علاقه‌مندان برای شرکت در وبینار مدل سازی، نظارت و تشخیص سیستم های پیچیده با داده های جریانی با ابعاد بالا به آدرس مراجعه کنند.

 

 

 

[1] Healthcare Data

[2] Financial Data

[3] Modeling, monitoring, and diagnosis of complex systems with high-dimensional streaming data

پست های مرتبط

ساختارهای کنترلی توزیع یافته و جایگاه آن در توسعه سامانه های هوشمند

تاریخ: 1400/08/16

بازدید: 297

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استفاده از هوش مصنوعی توزيع شده و به کارگيری زيرساخت های کنترل باعث ايجاد طرحي انعطاف پذير براي کنترل شبکه قدرت مي شود ، بسیاری از فناوری ها بر پایه توسعه استراتژی های بهینه و زمان استوار هستند .

مدرس

@ins

وبینار: چگونه با استفاده از هوش مصنوعی، مقاله خود را برای ارسال به مجله آماده کنیم

تاریخ: 1400/03/18

بازدید: 812

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با ابزار هوش مصنوعی به منظور نگارش مقاله

مدرس

@ins

مدرسه زمستانه مجازی نقشه برداری مغز

تاریخ: 1400/10/25

بازدید: 509

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مغز انسان متشکل از شبکه‌های متعددی است که در فضا توزیع شده و در طول زمان به هم متصل شده‌ تا تعامل معناداری با دنیای بیرون تنظیم کند .

مدرس

@ins

وبینار رایگان در حوزه یادگیری ماشین پزشکی

تاریخ: 1400/09/03

بازدید: 417

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در سال های اخیر به استفاده از یادگیری ماشین در پزشکی توجه زیادی شده است. تشخیص کرونا از روی صدا یا تصاویر رادیولوژی، تشخیص سرطان، پیش‌بینی آلزایمر و کشف دارو، تنها حوزه‌های کوچکی هستند که یادگیری ماشین تاکنون توانسته توانایی خود را برای تقویت و حتی تحول مسائل پزشکی ارائه کند.

مدرس

@ins

یادگیری مداوم Continual Learning چیست ؟

تاریخ: 1400/07/26

بازدید: 1286

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

یادگیری مداوم Continual Learning مفهومی برای یادگیری الگوی مداوم در تعداد زیادی از وظایف به صورت متوالی و بدون فراموش کردن دانش به دست آمده از وظایف قبلی است ، جایی که داده های وظایف قبلی در حین آموزش کارهای جدید دیگر در دسترس نیست .

مدرس

@ins

وبینار آرتروپلاستی مفصل ران و زانو

تاریخ: 1400/08/11

بازدید: 338

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آرتروز زانو يکي از مهم ترين علل ناتواني در افراد مسن است . بالا رفتن سن با افزايش آرتروز زانو ارتباط دارد . میانگین سنی افراد جامعه رو به افزايش است. در سی سال آينده ، ايران جز کشورهایی خواهد شد که 30% جمعيت آن سن بالاتر از 65 سال را خواهند داشت .

مدرس

@ins

وبینارهای رایگان دانشگاه صنعتی شریف در هفته پژوهش

تاریخ: 1400/09/15

بازدید: 560

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پژوهش در توسعه همه‌جانبه پایدار نقشی برجسته و انکارناپذیر دارد که می‌توان آن را به عنوان نیروی محرک توسعه در همه حوزه‌ها دانست. به دلیل اهمیت پژوهش در توسعه ، روز‪ 25 ‬آذر روز پژوهش نام گذاری شده است .

مدرس

@ins

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی

تاریخ: 1400/09/29

بازدید: 951

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی Abductive reasoning ، به فرضیه‌ای گفته می شود که بهترین تبیین را برای دسته‌ای از پدیده‌ها ارائه می‌دهد و این تبیین احتمالاً صادق است .

مدرس

@ins

کاربرد کلان داده در صنعت

تاریخ: 1401/03/08

بازدید: 467

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ظهور مفهومی مثل شبکه جهانی وب ، رایانش ابری و اینترنت اشیا باعث به وجود آمدن حجم زیادی از داده ها شد .

مدرس

@ins

سیاه چاله‌های اولیه و شواهد رصدی

تاریخ: 1401/03/01

بازدید: 290

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

وجود کهکشان‌های امروزی نشان می‌دهد که احتمال دارد جهان اولیه ناهمگن باشد . برخی از مناطق ممکن است به قدری فشرده شده باشند که برای تولید سیاهچاله ها دچار فروپاشی گرانشی شوند .

مدرس

@ins