بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

مراقبت از سلامت روان و بهبود خلق و خو


سلامت روان به معنای سالم بودن از نظر شناختی، عاطفی و اجتماعی است. گاهی این امر دچار مشکلات شدید شده و نیاز است به یک دکتر روانشناس بالینی خوب مراجعه کنیم.

مراقبت از سلامت روان و بهبود خلق و خو

سلامت روان اغلب به عنوان جایگزینی برای شرایط سلامت روانی مانند افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی و موارد دیگر استفاده میشود. با این حال، طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، «سلامت روان حالتی از رفاه است که در آن هر فردی توانایی های بالقوهخود را درک میکند، میتواند با استرس های عادی زندگی کنار آمده، کار مولد و ثمربخش داشته باشد و برای جامعه خود مفید باشد». سلامت روان شامل بهزیستی عاطفی، روانی و اجتماعی است. این مسئله بر نحوه تفکر، احساس، عمل، انتخاب و ارتباط ما با دیگران تأثیر میگذارد. سلامت روان چیزی بیش از فقدان یک بیماری روانی است و برای سلامت کلی و کیفیت زندگی ضروری است. خودمراقبتی میتواند در حفظ سلامت روان نقش برجسته ای داشته باشد و در صورت ابتلا به بیماری روانی به درمان و بهبودی شخص کمک کند.

سلامت روان

تحقیقات نشان میدهد که سطح بالای سلامت روان با افزایش یادگیری، خلاقیت و بهره وری، رفتارهای اجتماعی بیشتر و روابط اجتماعی مثبت و با بهبود سلامت جسمانی و امید به زندگی مرتبط است. در مقابل، شرایط سلامت روان بد، میتواند باعث ناراحتی، تأثیر بر عملکرد و روابط روزمره شود و با سلامت جسمانی ضعیف و مرگ زودرس ناشی از خودکشی همراه باشد. اما مهم است که به یاد داشته باشید که سلامت روان پیچیده است. این واقعیت که فردی شرایط سلامت روانی را تجربه نمیکند، لزوماً به معنای شکوفایی سلامت روان او نیست. در نهایت، سلامت روان به معنای سالم بودن از نظر شناختی، عاطفی و اجتماعی است. گاهی این سلامت روانی دچار مشکلات شدید میشود و نیاز است به یک دکتر روانشناس بالینی خوب مراجعه کنیم.

خود مراقبتی و سلامت روان

درباره خود مراقبتی

خود مراقبتی یعنی وقت گذاشتن برای انجام کارهایی که به شما کمک میکند. سعی کنید خوب زندگی کنید و همزمان سلامت جسمی وروانی خود را بهبود بخشید. وقتی صحبت از سلامت روان میشود، خودمراقبتی میتواند به شما در مدیریت استرس، کاهش خطر بیماری و افزایش انرژی کمک کند. حتی اقدامات کوچک مراقبت از خود، در زندگی روزمره شما میتواند تأثیر زیادی داشته باشد.

در اینجا چند نکته برای شروع مراقبت از خود آورده شده است:

 • ورزش منظم داشته باشید. تنها 30 دقیقه پیاده روی در روز میتواند به تقویت خلق و خو و بهبود سلامت شما کمک کند. اگر نمیتوانید بصورت پیوسته 30 دقیقه در روز ورزش کنید، تمرین های کوتاه و پراکنده در طول روز هم میتواند مؤثر باشد، بنابراین ناامید نشوید.
 • وعده های غذایی سالم و منظم بخورید. یک رژیم غذایی متعادل و نوشیدن آب فراوان میتواند انرژی و تمرکز شما را در طول روز بهبود بخشد. همچنین سعی کنید نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه یا قهوه را محدود کنید.
 • خواب را در اولویت قرار دهید. به یک برنامه پایبند باشید و مطمئن شوید که خواب کافی دارید. نور آبی از دستگاه ها و صفحه نمایش ها میتواند خواب را مختل کند. بنابراین نور آبی تلفن یا رایانه خود را قبل از خواب کاهش دهید.
 • یک فعالیت آرامش بخش را امتحان کنید. برنامه های تمدد اعصاب یا تندرستی را که ممکن است شامل مدیتیشن، آرامش عضلانی یا تمرین های تنفسی باشد، کاوش کنید. زمان های منظمی را برای این فعالیت ها و سایر فعالیت های سالمی که از آن لذت می برید، بطور مثال روزنامه نگاری، برنامه ریزی کنید.
 • اهداف و اولویت ها را تعیین کنید. تصمیم بگیرید که اکنون چه کاری باید انجام شود و چه چیزی میتواند به تعویق انداخته شود. سعی کنید در پایان روز به کارهایی که انجام داده اید توجه داشته باشید، نه کارهایی که نتوانسته اید انجام دهید.
 • قدردانی را تمرین کنید. هر روز چیزهایی را که برای آنها سپاسگزار هستید به خود یادآوری کنید. آنها را در شب یادداشت کنید یا در ذهن خود تکرار کنید.
 • روی مثبت بودن تمرکز کنید. افکار منفی و غیرمفید خود را شناسایی و به چالش بکشید.
 • در ارتباط باشید. با دوستان یا اعضای خانواده خود تماس بگیرید؛ زیرا میتوانند حمایت عاطفی و کمک عملی را ارائه دهند.

مراقبت از خود برای همه متفاوت به نظر میرسد و مهم است که آنچه را که نیاز دارید پیدا کنید و از آن لذت ببرید. ممکن است به آزمون و خطا نیاز داشته باشید تا کشف کنید چه چیزی برای شما بهتر است. علاوه بر این، اگرچه خود مراقبتی، درمانی برای بیماریهای روانی نیست، اما درک اینکه چه چیزی باعث تحریک علائم خفیف شما میشود و چه تکنیکهای مقابله ای برای شما موثر است، میتواند به مدیریت سلامت روان شما کمک کند.

بهبود سلامت روان به کمک دکتر روانشناس بالینی

چه زمانی به دنبال کمک حرفه ای باشیم

اگر علائم شدید یا ناراحت کننده ای را تجربه میکنید که دو هفته یا بیشتر طول کشیده است، از متخصصان کمک بگیرید. صبر نکنید تا علائم شما بسیار زیاد شود. در مورد نگرانی های خود با یک متخصص سلامت روان و یا دکتر روانشناس خوب مشورت کنید. مسائلی مانند:

 • مشکل در خوابیدن
 • تغییرات اشتها که منجر به تغییرات وزن ناخواسته میشود
 • تقلا هنگام بلند شدن از رختخواب صبح بدلیل خلق و خو
 • مشکل در تمرکز
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که معمولا برای شما لذت بخش است
 • ناتوانی در انجام وظایف و مسئولیت های معمول روزانه

اگر نمیدانید از کجا شروع کنید و احساس میکنید که ممکن است تحت تأثیر افسردگی یا اضطراب باشید، به یاد داشته باشید که این شرایط قابل درمان هستند و درمان های مؤثری در دسترس هستند. هر چه زودتر به سایت مرکز مشاوره مکث مراجعه و یا با شماره 22006198-021 تماس گرفته و با استفاده از آخرین متدها و تکنولوژی های روز، در یک محیط بسیار حرفه ای و جذاب، مشکلات سلامت روان خود را برطرف نمایید.

پست های مرتبط

روایت توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی در نمایشگاه ۱۴۰۰

تاریخ: 1400/09/21

بازدید: 568

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیان کرد: روایت توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی در نمایشگاه ۱۴۰۰/ ۵ روز با این نهاد در بوستان گفتگو

مدرس

@ins

تعمیرات لپ تاپ

تاریخ: 1400/09/21

بازدید: 407

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تعمیرات لپ تاپ کاری کاملاً تخصصی است و هر مجموعه تعمیراتی یا تعمیرکار لپ تاپی از عهده ی انجام آن بر نمی‌آید.

مدرس

@ins

پیام تبریک رییس جهاددانشگاهی به رییس جمهور منتخب

تاریخ: 1400/03/30

بازدید: 662

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در پیامی انتخاب آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عنوان رییس جمهور ایران را تبریک گفت.

مدرس

@ins

مقالات بیست وچهارمین شماره دوفصلنامه پژوهش سیاست نظری در بانک نشریات علمی SIDنمایه شد

تاریخ: 1397/10/15

بازدید: 880

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و دانشجویی

تاریخ: 1400/11/03

بازدید: 1989

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارج کشور، و یا مشغول شدن در شرکت‌های خارجی نیازمند ارائه ترجمه مدارک تحصیلی است. اما پیش از ترجمه، هر مدرک تحصیلی با توجه به رشته و صادر کننده آن باید تأیید شود تا توسط مترجم رسمی قابل ترجمه باشد.

مدرس

@ins

تکنولوژی های نوظهور برای علم و فناوری

تاریخ: 1400/08/15

بازدید: 331

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نانو مواد به موادی گفته می شود که دست کم یکی از ابعاد آن‌ در مقیاس ۱ تا ۱۰۰ نانومتر باشد . نانو مواد می تواند به صورت طبیعی ، یا به عنوان محصول جانبی واکنش های احتراق ، ایجاد شود و به صورت هدفمند از راه مهندسی برای انجام عملکردی تخصصی تولید شوند.

مدرس

@ins

همه چیز در مورد لمینت دندان

تاریخ: 1401/01/18

بازدید: 491

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بکارگیری لمینت دندان در بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی بسیار متداول شده است و علاقه‌مندان بسیاری دارد.

مدرس

@ins

بهترین روش‌های درمان واریس

تاریخ: 1401/01/17

بازدید: 370

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رگ‌های واریسی که در حوزه پزشکی با نام واریس شناخته می‌شود (اختلال ورید واریسی: در حوزه پزشکی به عنوان "واریکوز" نیز شناخته می‌شود)، به کانالی نامنظم از رگ‌های بزرگ، کاملاً برجسته و گاهی قابل لمس و متسع گفته می‌شود که مستقیماً در زیر سطح پوست پاها ظاهر می‌شوند.

مدرس

@ins

نازل مه پاش چه دستگاهی است و در کجاها کاربرد دارد؟

تاریخ: 1400/10/05

بازدید: 689

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نازل مه پاش چه دستگاهی است و در کجاها کاربرد دارد؟

مدرس

@ins