بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

20 ایده خاص و جذاب برای تبلیغ عید غدیر


غدیر یکی از بزرگترین اعیاد دین اسلام است. عید غدیر مصادف است با 18 ذی الحجه.

20 ایده خاص و جذاب برای تبلیغ عید غدیر

غدیر یکی از بزرگترین اعیاد دین اسلام است. عید غدیر مصادف است با 18 ذی الحجه. در این روز پیامبر در مسیر بازگشت از حجه الوداع بودند که در کنار برکه ای توقف کردند و بعد از ایراد خطبه ای که 3 ساعت به طول کشید، به دستور خداوند متعال، حضرت علی علیه السلام را به عنوان جانشین و امام بعد از خودشان معرفی کردند. در این مراسم بود که پیامبر لقب امیرالمومنین را به حضرت علی علیه السلام اعطا فرمودند. 

عید غدیر و ایده های تبلیغ غدیر

 

شیعیان هر ساله این روز را جشن گرفته و به شادی می پردازند. اعمال بسیار زیادی در این روز توصیه شده است. مانند اطعام، هدیه دادن، پوشیدن لباس نو و... امسال روز عید غدیر مصادف شده است با 27 تیرماه 1400. 

یکی دیگر از اعمالی که معمولا در ایام عید غدیر انجام می شود تبلیغ نام امیرالمومنین علیه السلام است. این امر وظیفه ای است که پیامبر در همان خطبه روز غدیر به حاضران توصیه کردند تا این پیام مهم را به غائبین برسانند و همچنین از پدران خواستند تا پیام ایشان را به فرزندان خود منتقل کنند تا این پیام تا قیامت زنده بماند. 

اگر شما هم محب امیرالمومنین علیه السلام باشید و دغدغه تبلیغ نام ایشان و بزرگداشت روز عید غدیر را داشته باشید حتما به دنبال راهکارهایی هستید که بتوانید با استفاده از آنها به دستور پیامبر عمل کنید. ما در این مطلب روش های متنوعی را برای شما گردآوری کرده ایم تا بتوانید از آنها ایده گرفته و به تبلیغ عید غدیر بپردازید.

1- پخش شیرینی و شربت: یکی از رسوم قدیمی ما ایرانیان پخش شیرینی و شربت در ایام شادی و عید است. برای این کار نیازی نیست حتما یک خیمه بزرگ در یک خیابان اصلی و شلوغ برپا شود. بلکه حتی یک مغازه دار هم می تواند در پیاده روی جلوی مغازه اش یک میز گذاشته و به پخش شیرینی و شربت بپردازد. 

2- نصب پوستر و پرچم: یکی از راه های احیای غدیر این است که رسیدن این ایام را به همشهری های خود یادآوری کنیم. یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش ها این است که یک پوستر، کتیبه و یا پرچم غدیر مزین به نام امیرالمومنین علیه السلام جلوی درب منزل و یا به شیشه مغازه خود وصل کنیم. با این کار شهر هم رنگ و بوی چشن و شادی می گیرد.

نصب کتیبه و پرچم در ایام عید غدیر

3- تزئین منزل: همان طور که در مقدمه مقاله بیان کردیم یکی از وظایفی که پیامبر بر دوش ما گذاشتند انتقال پیام غدیر به کودکان مان است. برای این موضوع می توانیم تعدادی ریسه، کتیبه، پرچم و بادکنک تهیه کنیم و با کمک فرزندانمان فضای داخلی خانه را تزئین کنیم. 

4- اطعام غذا: برای اطعام در ایام غدیر راه های بسیار زیادی وجود دارد. مثلا می توانید فامیل و دوستان خود را به منزل دعوت کنید و در حد توان از آنها پذیرائی نمایید. و یا تعدادی غذا تهیه کرده و به مناطق کم برخوردار شهر بروید و بین افراد مستمند تقسیم کنید. راه دیگر این است که نذری تهیه کنید و بین همسایگان خود پخش کنید.

5- تبریک به دوستان: برای یادآوری و بزرگداشت غدیر می توانید به دوستان، اقوام و نزدیکان خود تبریک بگویید. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. مثلا ساده ترین راه ارسال یک پیامک تبریک است. و یا تماس تلفنی. همچنین می توانید تعدادی پک فرهنگی عید غدیر تهیه کرده و به صورت حضوری به دوستان خود هدیه دهید. داخل این بسته ها می تواند وسایل مختلفی مثل گل، کتاب، قاب یا تابلو، پرچم غدیر، پیکسل های با طرح غدیر و... باشد. 

6- خرید لباس نو: برای اینکه روز غدیر همواره در ذهن کودکان زنده بماند و تبدیل به یک عید باشکوه شود می توانید در روزهای نزدیک به عید غدیر به بازار رفته و برای آنها لباس و کفش نو تهیه کنید. 

7- مسابقه اینستاگرامی: هر کاربر در اینستاگرام می تواند با استفاده از قابلیت کوییز در استوری ها یک مسابقه با 5 الی 10 سوال بین دنبال کنندگان خودش ایجاد کند. و در انتها به فالوئری که بیشترین تعداد پاسخ صحیح را داشت هدیه بدهد. 

8- مسابقه کتاب خوانی: یکی از راه های ترویج فرهنگ غدیر مطالعه کتاب و آشنایی بیشتر با رخداد غدیر و فضائل امیرالمومنین علیه السلام است. برای ترغیب اطرافیان به مطالعه کتاب می شود یک مسابقه طراحی کرد. به عنوان مثال می شود یک کتاب را انتخاب کنید و بین اقوام، دوستان یا همکاران اعلام کنید که با مطالعه این کتاب و پاسخ دادن به تعدادی سوال می توانند برنده جایزه مسابقه شوند. 

9- نشر محتوای مفید: این روزها اکثر مردم در فضای مجازی حضور دارند و انتشار محتوا در این کانال ها نه تنها به دست افراد زیادی می رسد بلکه رایگان هم هست. پس می توانید یک محتوای مفید در مورد غدیر پیدا کرده و در گروه هایی که حضور دارید و یا در استوری اینستاگرام منتشر کنید. این محتوا می تواند یک قطعه از یک سخنرانی و یا یک سرود با مضامین صحیح و عالی باشد. 

10- مسابقه نقاشی: اگر در فامیل خود کودکان زیادی حضور دارند می توانید بین آنها مسابقه نقاشی راه بیندازید. به این صورت که از آنها بخواهید یک نقاشی با موضوع عید غدیر بکشند و در گروه خانوادگی قرار دهند. سپس از همه فامیل بخواهید که به نقاشی ها رای دهند تا بهترین نقاشی انتخاب شود. البته چون مخاطب شما کودکان هستند بهتر است برای آسیب ندیدن روحیه شان به همه کودکانی که در مسابقه شرکت کردند یک جایزه هدیه دهید. 

11- برگزاری جشن خانوادگی: کل فامیل را به منزل خود دعوت کرده و برای آنها یک جشن کوچک خانگی برگزار کنید. این جشن می تواند با تلاوت چند آیه از قرآن شروع شده و در ادامه یکی از بزرگترهای فامیل چند دقیقه در خصوص واقعه غدیر و فضائل امیرالمومنین علیه السلام صحبت کند. در ادامه می توانید با اجرای مسابقه و اهدای جایزه، فضای جشن را شادتر و جذاب تر کنید. در انتها می توانید از مهمان ها پذیرائی کنید. نیازی نیست این پذیرائی حتما یک وعده ناهار و یا شام سنگین باشد. بلکه می تواند در حد شیرینی و شربت و یا یک میان وعده سبک باشد. 

12- می توانید بسته های فرهنگی مناسب عید غدیر تهیه کرده و در روز غدیر توزیع کنید. محل این توزیع می تواند مکان های عمومی مثل خیابان و یا فضاهای خاص تری مثل بهزیستی ها، بیمارستان ها، خانه های سالمندان و... باشد. قطعا افراد حاضر در این مکان ها به توجه و محبت بیشتری نیاز دارند. 

توزیع بسته های فرهنگی برای تبلیغ غدیر

13- نصب صلوات شمار: شما می توانید پوستر های زیبای صلوات شمار را با طرح های غدیری از سایت خدمتگزاران تهیه کرده و در مکان های پر رفت و آمد مثل لابی آپارتمان ها و هتل ها، داخل آسانسورها و... نصب کنید. این پوستر ها یک صلوات شمار دیجیتالی هم بر روی خود دارد که هر فرد با ذکر صلوات دکمه آن را فشار می دهد. ضمنا سایت خدمتگزاران بیشترین تنوع در محصولات غدیر را دارد و می توانید انواع محصولات فرهنگی و مذهبی را به صورت آنلاین از این سایت خریداری کنید. 

14- بانی نانوایی: می توان در روز غدیر کل و یا مقداری از نان های یک نانوایی را پیش خرید کرد و از او خواست تا در روز غدیر نان را به صورت رایگان به مشتریانش بدهد. بهتر است این طرح را در محله هایی که ساکنین آنها شرایط اقتصادی خوبی ندارند، اجرا کنید. 

15- گذاشتن گل روی ماشین ها: به یک مکان که تعداد زیادی ماشین پارک هستند بروید، مثل پارکینگ مراکز خرید و یا مجتمع های تفریحی. زیر برف پاک کن هر ماشین یک شاخه گل رز بگذارید و از این طریق عید غدیر را به سایرین تبریک بگویید. در کنار گل می توانید از محصولات فرهنگی غدیر هم استفاده کنید. مثلا یک بروشور ساده که واقعه غدیر را توضیح داده باشد. یا یک آویز جلوی آینه ماشین به عنوان هدیه. 

16- همکاری با رانندگان: برای بزرگداشت غدیر و شاد کردن دل مردم در این روز می توان به با رانندگان تاکسی همکاری کرد. به این صورت که بسته های فرهنگی حاوی شکلات و یک هدیه کوچک تهیه کرده و در اختیار راننده ها قرار دهیم و از آنها بخواهیم که بین مسافرین خود توزیع کنند. 

17- تبریک عید به پاکبان ها: می توان بسته های فرهنگی و یا حتی اطعام تهیه کرده و در شام عید غدیر بین پاک بان های محله خود توزیع کرد و عید غدیر را به آنها تبریک گفت. 

18- سورپرایز همسایه ها: تعدادی گل و بسته های فرهنگی و هدیه تهیه کنید و شبانه پشت در همسایه هایتان بگذارید. قطعا صبح روز عید غدیر که در خانه را باز کنند شگفت زده خواهند شد. این بسته می تواند شامل پک شکلات، بروشور، کتاب مرتبط با غدیر، کتیبه و پرچم، جاسوئیچی، قاب مذهبی و... باشد. 

19- تسویه حساب سوپرمارکت ها: به محله های کم بضاعت شهر خود بروید و فروشگاه های آنجا را مثل سوپرمارکت ها، نانوایی ها، مرغ فروشی ها و... پیدا کنید. از آنها بخواهید اگر حساب دفتری با مشتریان خود دارند به شما بگویند. شما نیز با پرداخت هر تعداد از حساب ها که می توانید، حساب دفتری شان را صفر کنید. 

20- فعالیت در مدرسه: به فرزندان خود یک جعبه شیرینی بدهید تا در ایام غدیر به مدرسه خود ببرند و کام هم کلاسی های خود را شیرین کنند. در کنار شیرینی می توانید از بسته های فرهنگی غدیر هم استفاده کنید. می توانید در این بسته ها یک برچسب غدیر که به صورت لیبل و چسب دار است قرار دهید تا هر دانش آموز در دفتر و یا در یک محل مناسب بچسباند. 

ما در این مطلب سعی کردیم 20 راه بزرگداشت عید غدیر را برای شما لیست کنیم. اگر شما هم ایده جدیدی دارید حتما در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا سایر خوانندگان بتوانند بهره بیشتری از این مطلب ببرند. 

پست های مرتبط

استفاده از ایموجی ها در فتوشاپ

تاریخ: 1400/02/02

بازدید: 2051

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

قرار دادن ایموجی emoji در فتوشاپ

مدرس

@ins

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و دانشجویی

تاریخ: 1401/02/17

بازدید: 557

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مهمترین تفاوت‌های ترجمه رسمی و غیررسمی اثبات اصالت سند، دقت ترجمه و عدم افزایش و کاهش متن است.

مدرس

@ins

کمپرسور باد چیست؟ راهنمای انتخاب بهترین کمپرسور باد

تاریخ: 1400/09/09

بازدید: 1261

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پمپ باد، کمپرسور هوا، پمپ هوا از نام‌های آشنائی است که در دنیای فناوری امروز بسیار به گوش می‌رسد. اما تمام این نام‌ها اسامی دیگر کمپرسور باد هستند.

مدرس

@ins

دانشگاه‌های برتر بر اساس رتبه‌بندی تایمز در سال 2020

تاریخ: 1398/06/21

بازدید: 6178

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

معرفی دانشگاه‌های برتر ایران در رتبه‌بندی جهانی تایمز

مدرس

@ins

روز علوم آزمایشگاهی

تاریخ: 1401/01/30

بازدید: 246

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

علوم آزمایشگاهی به علومی گفته می‌شود که با استفاده از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مثل میکروسکوپ و غیره، روی نمونه‌های دریافتی از بیماران مثل خون و غیره، آزمایش‌های پیچیده‌ای را انجام می‌دهند.

مدرس

@ins

انتخاب سایت های مناسب برای رپورتاژ آگهی

تاریخ: 1401/02/04

بازدید: 582

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازاریابی و تبلیغات از مهم‌ترین اصول در افزایش فروش محسوب می‌شوند که هر کسب‌وکاری برای ادامه حیات و بقا خود نیازمند بکارگیری روش‌های بهتر در این زمینه است. اما اگر به تازگی وارد دنیای کسب و کار شده‌اید؛ باید بدانید در این دوران کمتر کسی از روش‌هایی سنتی و کم‌بازده برای تبلیغ مانند درج آگهی در روزنامه و بنر در سطح شهر استفاده می‌کند.

مدرس

@ins

خرید ابزار دقیق از شرکت ابزار سنجش آریا

تاریخ: 1400/07/08

بازدید: 367

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در حال حاضر فروشگاه ابزار دقیق ابزار سنجش آریا را می‌توان از جمله معتبرترین و شناخته شده‌ترین مراکز فروش محصولات ابزار دقیق در سطح کشور دانست که وارد کننده محصولات بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده در این حوزه است.

مدرس

@ins

10اکتبر روز جهانی سلامت روان و آغاز هفته بهداشت روان گرامی باد/در SIDبخوانید

تاریخ: 1397/07/18

بازدید: 1394

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت جهانی

مدرس

@ins

خلاصه مقاله خود را به زبان ساده در بلاگ SID منتشر کنید

تاریخ: 1399/08/03

بازدید: 4224

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

افزایش رویت پذیری مقالات

مدرس

@ins