بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

کدام رشته تحصیلی در دبیرستان مناسب شماست؟


انتخاب رشته دبیرستان یکی از سرنوشت سازترین گزینش های زندگی هر دانش آموز است؛ اما از کجا بدانیم کدام رشته برای ما مناسب تر است؟

کدام رشته تحصیلی در دبیرستان مناسب شماست؟

tizland.ir-2406-s.jpg

انتخاب رشته دبیرستان یکی از سرنوشت سازترین گزینش های زندگی هر دانش آموز است؛ اما از کجا بدانیم کدام رشته برای ما مناسب تر است؟ هر رشته چه دروسی دارد؟ کنکور کدام رشته سخت تر است؟ رشته های دانشگاهی کدام یک بازار کار بهتری دارند؟

اینها سوالاتی است که باید قبل از انتخاب رشته و حتی فکر کردن به شغل آینده‌تان، از خود بپرسید. با کتابانه همراه باشید تا خصوصیات هر یک رشته های تحصیلی دبیرستان را با هم مرور کنیم.

رشته علوم تجربی

تجربی، پرطرفدارترین رشته حال حاضر در دبیرستان های کشور است و این یعنی قبولی در کنکور تجربی کار به مراتب دشوارتر قبولی در کنکور سایر رشته هاست.

درواقع رشته‌ی تجربی روی مباحث مربوط به بدن انسان و موجودات زنده و علوم زیستی و آزمایشگاهی بحث می‌کند و دانش‌آموزان علاقه‌مند به این رشته باید از قدرت و حافظه‌ی خوبی برای به خاطر سپردن جزئیات و مطالب زیاد دروس زیست و شیمی برخوردار باشند. برای تحصیل در تمام رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه، باید در این رشته درس خواند و در کنکور علوم تجربی شرکت کرد.

بازار کار رشته‌های علوم تجربی

درست است که تمام رشته‌های پزشکی که  از درآمد خوبی برخوردارند در این رشته قرار دارند، اما فقط تعداد اندکی از دانش‌آموزان شرکت‌کننده در کنکور تجربی در این رشته‌ها قبول می‌شوند و این امر به علت بالا بودن تعداد شرکت‌کنندگان در کنکور تجربی است که موجب بالا رفتن رقابت بین دانش‌آموزان شده و قبولی را سخت‌تر کرده است.  رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، پرستاری و… از رشته‌های معروف این شاخه‌ی دبیرستانی هستند.

درآمد مالی مناسب و وجود بازار کار در این رشته بسیاری از دانش‌آموزان را به سمت خود جذب کرده است، اما آیا تمام افرادی که در کنکور تجربی شرکت می‌کنند، موفق به قبولی و تحصیل در این رشته‌ها می‌شوند؟ باید گفت جواب این سؤال خیر است! اول به دلیل بالا بودن تعداد افراد شرکت‌کننده و دوم بالا بودن رقابت سخت و تنگاتنگ بین دانش‌آموزان برای قبولی در این رشته‌های معروف.

%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C.jpg

طبق آخرین آمار منتشرشده از سوی سازمان سنجش تعداد شرکت‌کنندگان کنکور تجربی سال ۹۸ حدود ۶۴۲ هزار و ۲۲۸ نفر و تعداد شرکت‌کنندگان در گروه آزمایشی ریاضی ۱۴۴ هزار و ۴۳۷ نفر است که با اندکی تأمل روی این آمار و ارقام متوجه سختی  قبولی در کنکور تجربی خواهید شد.

دانش‌آموزانی که قصد ادامه‌ی تحصیل در این رشته‌ها را دارند باید ابتدا ویژگی‌ها و استعدادهای خود را بررسی کنند. آیا می‌توانند در این رقابت سخت با تلاش خود جزو ۲ درصدی که در رشته‌های خوب قبول می‌شوند باشند؟ بازهم باید به این نکته اشاره کرد که داشتن علاقه کافی نیست، استعدادها و مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی برای ادامه‌ی مسیر در این رشته بسیار مهم هستند و اهمیت بیشتری دارند.

باید بدانید که پذیرفته شدن دانش‌آموزان تجربی در دانشگاه های خوب و رشته های پرطرفدار، ملزم به پشتکار، برنامه ریزی صحیح، مطالعه دقیق و استقاده از یک کتاب تست کنکور تجربی با کیفیت است.

رشته ریاضی فیزیک

رشته‌ی ریاضی و فیزیک یکی از گزینه‌ها در سال نهم دبیرستان است که دانش‌آموزان علاقه‌مند به رشته‌های مهندسی برای تحصیل در این رشته‌ها وارد این حوزه می‌شوند.

همان‌طور که از نامش به چشم می‌خورد در این رشته بیشتر روی علوم ریاضی و فنی – مهندسی بحث می‌شود و دانش‌آموزانی که قصد انتخاب این رشته را دارند، باید از مهارت و استعداد کافی در دروس ریاضی، فیزیک و هندسه برخوردار باشند. به‌طورکلی باید گفت افرادی در کنکور این رشته موفق می‌شوند که از قدرت تجزیه‌وتحلیل و حل مسئله و هوش بالایی برخوردار باشند، در مطالعه و تمرین دروس ممارست به خرج دهند و در کنار همه اینها از کتاب های کنکور ریاضی با کیفیت بالا و مشاوره های درست و اصولی بهره ببرند.

آینده شغلی رشته ریاضی

آینده‌ی شغلی رشته‌های ریاضی و فیزیک

برای ورود به تمام رشته‌های مهندسی در دانشگاه از کنکور این شاخه باید عبور کرد. دانش‌آموزانی که به رشته‌های معروف مهندسی مانند مهندسی عمران، برق، معماری و… علاقه دارند باید در کنکور ریاضی شرکت کنند.

اما آیا همه‌ی شرکت‌کنندگان در این کنکور موفق به قبولی و تحصیل در این رشته‌های معروف می‌شوند؟ جواب این سؤال به تلاش و کوشش دانش‌آموزان و موفقیت آن‌ها در کنکور بستگی دارد اما نکته‌ی مهم‌تر اینکه آیا تمام تحصیل کنندگان در این رشته‌ها می‌تواند آینده‌ی کاری مناسب و درآمد خوبی داشته باشند و به‌طور خلاصه در رشته‌ی خود موفقیت کسب کنند؟ جواب این بسیار واضح است اما عمل به آن شاید برای بعضی از افراد سخت باشد. اینجاست که بحث مهارت‌ها و استعدادها و علایق به میان می‌آید و تنها علاقه نمی‌تواند برای مهندسان در کشور ما پول‌ساز باشد.

 داشتن استعداد کافی و کسب مهارت‌های فنی در رشته‌های مهندسی بسیار مهم است.

افرادی که از علاقه و استعداد کافی در این زمینه برخوردارند، با تلاش و همت خود می‌توانند به کسب مهارت‌های این رشته بپردازند و به یک نیروی متخصص و حرفه‌ای در حوزه‌ی خود تبدیل شوند که در این حالت می‌توانند نیاز کارفرمایان به نیروی متخصص و حرفه‌ای را برآورده سازند.

متأسفانه بیشتر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی فاقد مهارت‌های عملی هستند و این امر موجب بالا رفتن آمار بیکاران این رشته می‌شود و تمایل و علاقه‌ی دانش‌آموزان به انتخاب این رشته را کم می‌کند. باید بدانید بیکاری مهندسان به دلیل عدم وجود شغل کافی نیست بلکه به خاطر عدم وجود مهارت و دانش کافی موردنیاز برای بازار کار است.

رشته علوم انسانی

اگر ذهن قوی در به خاطر سپردن اطلاعات دارید، اگر توان گفتاری خوبی دارید و می‌توانید با گفتار خود بر افراد تأثیر بگذارید، اگر توان بالایی در انتقال دانسته‌های‌تان به افراد را دارید، باید بگویم که شما جواب سوالتان را یافته‌اید و مهارت‌های لازم برای موفقیت در رشته‌ی انسانی را دارا هستید.

اگر شما فردی هستید که توانایی انجام پروژه‌های گروهی را ندارید و از طرف دیگر، از انجام کارهای اداری منظم و با ساعت مشخص خوشتان می‌آید باید گفت شما طرفدار زندگی آرام و باثبات و منظم هستید. افرادی که در این رشته به موفقیت می‌رسند، دارای شخصیتی آرام، مسئولیت‌پذیر، منطقی با بیان و گفتاری قوی و ذهنی فعال در ارائه‌ی مطالب به دیگران هستند.

این‌گونه افراد اشخاصی هستند که می‌توانند در ادامه‌ی مسیر درسی خود به روانشناسان باتجربه و یا مربیان و دبیرانی با گفتار و بیان عالی تبدیل شوند. این افراد از شخصیت درون‌گرا برخوردارند افراد «درون‌گرا» آمادگی بیشتری برای خودداری و تسلط بر نفس از خود نشان می‌دهند. تمایل کمتری به حضور در جمع دارند و بیشتر دقت خود را به مطالعه و فعالیت‌های ذهنی و انفرادی می‌گذرانند.

 این شرایط صددرصدی برای موفقیت و انتخاب نهایی این شاخه نیست، ما در این بحث به دنبال بیان ویژگی‌های افراد موفق در این رشته‌ها پرداخته‌ایم تا با مقایسه‌ی رفتاری خود با آن‌ها بهترین نتیجه را بگیرید.

خوشبختانه امروزه دانش آموزان با پایه‌ی درسی قوی نیز به رشته‌ی انسانی علاقه‌مند هستند. دانش‌آموزان علاقه‌مند به این رشته می‌توانند با تلاش و پشتکار، برنامه ریزی صحیح، خرید کتاب تست کنکور انسانی کارآمد، یادگیری مهارت تست زنی وخویش راه‌های موفقیت را برای خود هموار سازند و در کنکور انسانی موفق شوند. جالب است بدانید اغلب نویسندگان، منتقدان، روزنامه‌نگاران و روانشناسان معروف در این رشته تحصیل کرده‌اند.

دروس اصلی این رشته شامل آمار، تاریخ، حقوق، معارف اسلامی، تربیت‌بدنی، جغرافیا، زبان و ادبیات عربی، علوم اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی، فلسفه، فرهنگ و معارف اسلامی و… است.

بازار کار رشته انسانی

در بین رشته های علوم انسانی در ایران، رشته های حسابداری، مدیریت، حقوق و در عصر جدید روانشناسی و علوم تربیتی، از بازار خوب و پردرآمدتری برخوردار هستند.
البته این امکان وجود داردکه در کشورهای دیگر، سایر زیرشاخه های این رشته نیز از بازار کار خوبی برخوردار باشند.

ریاضی، انسانی یا تجربی؟

حال شاید با تعریف و شناخت ویژگی‌های هر رشته بتوانید برای خود نقشه‌ی دقیقی رسم کنید. در تمامی رشته‌های دانشگاهی باید بعد از علاقه به وجود برخی مهارت‌های فردی توجه زیادی کنید. وجود یا عدم وجود حتی یک مهارت می‌تواند تفاوت زیادی بین افراد در رسیدن به موفقیت ایجاد کند.

برای موفقیت در هر رشته‌ای اعم از تجربی یا انسانی بررسی بازار کار و آینده‌ی شغلی آن بسیار مهم است. شاید فعلاً در ایران رشته‌های پزشکی اشباع نشده باشند، اما باید با تحقیق بیشتر دست به انتخاب چنین رشته‌هایی زد که قبولی در آن دشوار است.

شاید شما با پرسش این سؤال از افراد مختلف با توجه به وضعیت کنونی جامعه جواب‌های مشابهی دریافت کنید، اما با خواندن این مطلب و پی بردن به اهمیت مهارت و دانش مفید و داشتن تلاش و پشتکار پیرامون استعدادها و درنهایت داشتن هدف، جواب مناسبی برای سؤال‌های‌تان دریافت کنید.

نکات طلایی زیادی برای موفقیت در هر رشته و شغلی وجود دارند که توجه به آن‌ها مسیر را برای شما روشن‌تر می‌سازند، برخی از این نکات طلایی عبارت‌اند از:

توجه کافی به علایق و خواسته‌ها

توجه به نوع شخصیت و استعداد و مهارت‌های فردی و رفتاری

تحقیق و بررسی رشته و شغل انتخابی و بازار کار آن در آینده

کسب مهارت‌های لازم در حوزه‌ی رشته‌ی تحصیلی خود

بالا بردن دانش و علم

تعیین هدف و داشتن تلاش و پشتکار زیاد

و…

خرید کتاب های کنکوری از کتابانه

برای خرید انواع کتاب های کنکوری، با تخفیف به فروشگاه اینترنتی کتابانه مراجعه کنید و در میان کتابهای متنوع این فروشگاه با بررسی قیمت محصولات مورد نظر خود اقدام به خرید کتاب های کنکوری مورد نظر خود کنید.

در کتابانه علاوه بر کتابهای کنکوری، کتب آموزش زبان، کتابهای کودک و نوجوان، بزرگسال و دانشگاهی در دسترس شما هستند.

پست های مرتبط

مقایسه سفر با اجاره خودرو و خودرو شخصی

تاریخ: 1400/09/16

بازدید: 462

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

وقتی بحث لذت بردن از زندگی مطرح می‌شود، قطعاً سفر کردن و بدست آوردن تجربه‌های جدید و در عین‌حال هیجان‌انگیز برای اکثر ما جزء الویت‌ها است.

مدرس

@ins

آشنایی با شاخص ام، شاخص جی، شاخص ای و شاخص آی‌تن

تاریخ: 1398/08/20

بازدید: 2227

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کتابسنجی و علم‌سنجی

مدرس

@ins

آشنایی با روش شناسی رتبه‌بندی موسسات SIR

تاریخ: 1398/09/30

بازدید: 2235

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

روش شناسی SIR

مدرس

@ins

مدارک علمی برتر بر اساس نمره آلتمتریکس سال2018 معرفی شدند

تاریخ: 1397/10/10

بازدید: 834

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مدارک علمی برتر

مدرس

@ins

تحلیل احساس در شبکه‌های اجتماعی

تاریخ: 1401/05/11

بازدید: 68

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

شبکه‌های اجتماعی آنلاین، محیطی هستند که افراد جامعه وقت زیادی را در آن‌ها می‌گذرانند. با توجه به امکانات این شبکه‌های اجتماعی، افراد می‌توانند افکار و احساس خود را آزادانه به اشتراک بگذارند.

مدرس

@ins

بیانیه جهاددانشگاهی به مناسبت روز جهانی قدس/ اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی بی پاسخ باقی نمی‌ماند

تاریخ: 1401/02/07

بازدید: 416

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

جهاددانشگاهی در آستانه روز جهانی قدس با انتشار بیانیه‌ای اعلام تاکید کرد.

مدرس

@ins

روز جهانی تالاسمی و روز بیماریهای خاص و صعب العلاج ومروری بر تحقیقات نمایه شده محققان در SID

تاریخ: 1398/02/18

بازدید: 2151

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مروری بر مقالات علمی

مدرس

@ins

دکتر بهاروند دانشمند برجسته پژوهشگاه رویان در سازمان مرکزی جهاد دانشگاهی تقدیر شد

تاریخ: 1397/10/17

بازدید: 1235

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

خبر

مدرس

@ins

چهل و چهارمین شماره از فصلنامه بصیرت و تربیت اسلامی منتشر و در بانک نشریات علمی SID نمایه سازی شد .

تاریخ: 1397/05/24

بازدید: 683

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins