بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آزمون پره انترنی دامپزشکی (پیش درمانگاهی) برای ورودی‌های سال 97 به بعد


پس از جستجو در منابع جدید و پرس‌وجو از اساتید به این نتیجه رسیدیم که تغییرات چشمگیر و عجیبی برای ورودی‌های بعد از سال 97 نسبت به قبل آن وجود ندارد!

آزمون پره انترنی دامپزشکی (پیش درمانگاهی) برای ورودی‌های سال 97 به بعد

چکیده : در مقاله قبلی توضیحاتی خلاصه از آزمون پیش درمانگاهی دامپزشکی و نکات مرتبط با شرکت در این آزمون و آمادگی برای آن داشتیم. اکنون تصمیم داریم درباره تغییراتی که برای ورودی‌های بعد از سال 97 رخ داده بررسی جدیدی انجام دهیم.

همین اول کار جهت کم شدن استرس شما مستقیم بگوئیم که پس از جستجو در منابع جدید و پرس‌وجو از اساتید به این نتیجه رسیدیم که تغییرات چشمگیر و عجیبی برای ورودی‌های بعد از سال 97 نسبت به قبل آن وجود ندارد!

برخی تغییرات در نام و اسامی و طبقه‌بندی دروس رخ داده (مثلاً فیزیولوژی تولیدمثل و اندوکرین قبلاً در قالب درس 5 واحدی فیزیولوژی 2 تدریس می‌شد و اکنون در قالب بخشی از درس جدید فیزیولوژی 3 تدریس می‌شود). تعدادی از دروس هم از آزمون حذف شده است که از آن‌ها می‌توان به جانورشناسی، آمار حیاتی و فیزیک پزشکی اشاره کرد.

  • از نکات قابل توجه این است که حتی برای دانشجویان ورودی 97 به بعد نیز کماکان همان لیست رفرنس‌هایی اعلام شده که برای ورودی‌های قبل از سال 97 مشخص شده بود! البته منطقی هم هست چراکه رفرنس‌های اعلام شده، رفرنس‌های جهانی دروس علوم پایه دامپزشکی بوده و سالیان سال است که در تمام دانشکده‌های دامپزشکی جهان بر اساس آن‌ها تدریس انجام می‌شود.

در مقاله قبلی اقدام به بررسی کتاب راهنمای جامع علوم پایه دکترای دامپزشکی کردیم که بنابر نظرسنجی ما، منبع اصلی مطالعه دانشجویان برای این آزمون است. اکنون ویرایش جدید (چهارم) از این کتاب نوشته شده که در 2 جلد عرضه شده است. تیم نویسنده همان تیم قبلی و به سرپرستی دکتر علیرضا خدایی است.

  • تغییرات زیادی در این ویرایش اعمال شده است (مثلاً حتی درسنامه‌هایی مبنی بر داروهای شیمی‌درمانی و ضدسرطان و یا حتی داروهای موثر بر اختلالات رفتاری نیز به کتاب افزوده شده).
  • در این ویرایش توجه ویژه‌ای به توضیحات راهبردی با دید بالینی به رایج‌ترین بیماری‌های حیوانات خانگی، طیور و نشخوارکنندگان شده است.
  • همچنین این ویرایش، تمام سوالات آزمون‌های پیش‌درمانگاهی دامپزشکی برگزارشده در کشور (از سال 1384 تا کنون) را پوشش داده است.
  • تعدادی از فصول این کتاب نیز به‌طور کلی بازنویسی شده و حجم مطالب برخی از این فصول حتی 2 تا 3 برابر بییشتر شده است.

با تمام ویژگی‌های مثبتی که این کتاب دارد، اندکی نکات منفی نیز به چشم می‌خورد. به‌طور مثال طبقه‌بندی فصول در درس انگل‌شناسی رعایت نشده و بهتر بود به ترتیب انگل‌شناسی 1 و 2 و 3 و 4 سؤالات این فصول چیده می‌شد.

از دیگر معایب آن شاید بتوان به حجم بالای کتاب اشاره کرد که نزدیک به 1000 صفحه است. البته انتظار دیگری نیز نمی‌توان داشت چراکه تمام دروس علوم پایه دکترای دامپزشکی (یعنی تمام دروسی که در 7 ترم ابتدایی تحصیل فرامی‌گیرید) در آن پوشش داده شده است.

حدنصاب قبولی آزمون پره انترنی دامپزشکی در آخرین آزمون برگزار شده 36 از 100 بوده اما تعداد سوال قابل پاسخ با کتاب راهنمای جامع (کتاب تست گربه دامپزشکی) حدود 64 سوال بوده.

از زمان چاپ کتاب گربه دامپزشکی 9 دوره آزمون گذشته و در هر دوره بیش از 60 تا 70 (و گاهی تا 80 درصد) از سؤالات آزمون را می‌توانستید با این کتاب پاسخ دهید!

  • یعنی دانشجویانی که حتی نصف این کتاب را مطالعه کرده بودند هم به‌نظر می‌توانستند نمره قبولی بگیرند!

 

اگر قصد دارید درمورد شرایط شرکت در این آزمون اطلاعات کسب کنید به مقاله قبلی ما مراجعه کنید. مقاله قبلی با عنوان: آمادگی آزمون پیش درمانگاهی (پره انترنی) دامپزشکی

همان‌طور که در مقاله قبلی اعلام شد، جهت دانلود سوالات آزمون پیش درمانگاهی دامپزشکی روی لینک کلیک کنید.

جهت خرید کتاب گربه دامپزشکی (ویرایش جدید) نیز می‌توانید به وبسایت گروه آموزشی Vetinfo مراجعه کنید.

پست های مرتبط

هفته جهانی آگاهی از مغز

تاریخ: 1400/12/04

بازدید: 509

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

هفته جهانی آگاهی از مغز هرساله از سال 1996 برگزار می شود. شعار امسال هفته آگاهی از مغز ، مغزت را بشناس ، است .

مدرس

@ins

برگزاری بیست‌و‌هشتمین جلسه‌ی شورای علمی مرکز اطلاعات علمی SID

تاریخ: 1399/02/09

بازدید: 1368

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

​​​​​​​بیست‌و‌هشتمین جلسه‌ی شورای علمی مرکز اطلاعات علمی با حضور رئیس و معاون پژوهشی جهاددانشگاهی در سالن جلسات دفتر مرکزی برگزار شد.

مدرس

@ins

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و دانشجویی

تاریخ: 1401/02/06

بازدید: 408

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مهمترین تفاوت‌های ترجمه رسمی و غیررسمی اثبات اصالت سند، دقت ترجمه و عدم افزایش و کاهش متن است. ترجمه‌های رسمی معمولاً برای اسناد و مدارکی که ارزش قانونی دارند انجام می‌شود و تنها در صورتی معتبر است که توسط یک مترجم رسمی مورد تأیید قوه قضاییه انجام شود.

مدرس

@ins

چهارم ماه مارس روز آگاهی از سرطان روده

تاریخ: 1401/03/18

بازدید: 171

1401

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سرطان روده بزرگ ، سومین سرطان رایج در جهان است . در سال 2020 ، میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ دو میلیون نفر تشخیص شده است .

مدرس

@ins

دانشگاه‌های برتر ایران در رتبه‌بندی تایمز 2019 مشخص شدند .

تاریخ: 1397/07/04

بازدید: 1596

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

برترین دانشگاه‌های ایران

مدرس

@ins

انجام ترجمه مقاله و انواع متون تخصصی در همیار پروژه با کیفیت مطلوب

تاریخ: 1400/08/10

بازدید: 375

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

اگر نیاز به ترجمه مقاله یا هر نوع متن دیگر دارید و می‌خواهید آن را به دست یک مترجم زبده و حرفه‌ای بسپارید.

مدرس

@ins

خطرات و عوارض جراحی لیپوساکشن

تاریخ: 1400/11/24

بازدید: 3726

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

لیپوساکشن اساساً نوعی عمل جراحی است که در آن یک لوله فلزی توخالی از جنس فولاد ضد زنگ (بنام کانولا) از طریق برش ایجاد شده بروی پوست وارد بافت ناحیه‌ی مدنظر می‌شود و چربی موجود در آن ناحیه بوسیله‌ی مکش از آن خارج می‌شود.

مدرس

@ins

آشنایی با داده train و test

تاریخ: 1400/02/26

بازدید: 1888

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کد پایتون برای داده های train و test

مدرس

@ins

کار با ورودی و خروجی (I/O) در پایتون

تاریخ: 1399/12/17

بازدید: 3274

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش پایتون

مدرس

@ins

آب شیرین کن صنعتی کشاورزی

تاریخ: 1400/09/23

بازدید: 4578

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

همان‌طور که می‌دانید آب به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عناصری است که انسان و تمامی موجودات برای ادامه حیات به آن نیاز دارند.

مدرس

@ins