بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

درمان واریس پا و همه چیز درباره آن


واریس پا یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که به دلیل اختلال در عملکرد دریچه‌های سیاهرگی اتفاق می‌افتد.

واریس پا یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که به دلیل اختلال در عملکرد دریچه‌های سیاهرگی اتفاق می‌افتد که برای درمان آن باید به متخصص واریس در تهران مراجعه کرد. اگر چه تمامی سیاهرگ‌های منشعب در سطح بدن در معرض اختلالات این چنینی قرار دارند اما بروز آن در اندام‌هایی مانند پا متداول‌تر است.

واریس پا چگونه اتفاق می افتد؟

سیاهرگ‌ها مسئول بازگرداندن خون فاقد اکسیژن از اندام‌های مختلف به قلب هستند. قلب نیز خون دریافتی را برای اکسیژن‌دار کردن به شش‌ها میقرستد. کار سیاهرگ‌های موجود در اندام‌های تحتانی در مقایسه با سایرین کمی دشوارتر است زیرا جاذبه زمین و فشار وزن در خلاف جهت حرکت خون درون سیاهرگ‌ها عمل می‌کند. دریچه‌های سیاهرگ‌ها برای مقابله با این دو نیرو وجود دارند. کار این دریچه‌ها جلوگیری از بازگشت خون به قلب است. در صورت بروز مشکل در عملکرد این دریچه‌ها خون به عقب بازمی‌گردد.

نتیجه این فرایند تجمع خون در عروق و تورم است. در اصطلاح پزشکی به این عارضه واریس (Varicose) گفته می‌شود. عوامل مختلفی در بروز برخی از واریسها مانند واریس بارداری نقش دارند که می‌توان به تغییرات هورمونی، افزایش سن، مصرف بعضی داروها، ژنتیک و اضافه‌وزن اشاره کرد. ایستادن‌های طولانی مدت نیز خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بعضی افراد در مشاغل سخت و طولانی بیش از سایرین در معرض ابتلا به واریس قرار دارند. واریسی شدن سیاهرگ‌ها بیشتر در پا مشاهده می‌شود اما امکان بروز این عارضه در سایر بخش‌ها مانند دست، صورت و اندام‌های تناسلی نیز وجود دارد.

انواع واریس پا

واریس پا برحسب شدت علائم، شکل ظاهری و محدوده به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شود:

انواع واریس پا بر حسب شدت علائم

انواع واریس پا بر حسب شدت علائم شامل خفیف، متوسط و شدید است. افراد مبتلا به واریس خفیف پا با علائمی چون خارش و تورم مچ پا مواجه می‌شوند. علاوه بر این امکان تغییر رنگ پا خصوصاً در نواحی پایین‌تر وجود دارد. واریس متوسط در این شرایط فرد تنها از مشکلات ظاهری به دلیل تشکیل رگ‌های برجسته و تیره‌رنگ در سطح پوست مواجه نمی‌شود بلکه به دلیل گرفتگی، درد لرزش و سنگین عضلات پا به‌خصوص ساق احساس ناخوشایند به فرد مبتلا دست می‌دهد.

واریس عارضه‌ای پیش رونده است. به همین دلیل رسیدگی و درمان نکردن به آن به تشدید علائم منجر می‌شود. مشکلات پوستی یکی دیگر از عوارض واریس شدید پا است. در این شرایط خشکی، زبری و خارش پوست اتفاق می‌افتد که حالتی شبیه اگزما دارد. فیبروز، سفتی، قرمزی یا برنزی شدن رنگ‌دانه‌های پوستی را نیز می‌توان به این مشکلات اضافه کرد. زخم‌های پوستی نیز به دلیل نرسیدن خون به پوست در محدوده مورد نظر رخ می‌دهد.

تداخل در عملکرد عروق باید سریع به اطلاع متخصص واریس دکتر مبینی برسد زیرا زمینه لخته شدن خون در عروق بدن را فراهم می‌کند. در شایع‌ترین موارد افراد درگیر با واریس شدید دچار آمبولی ریه می‌شوند. در این عارضه لخته خون، عروق راه یافته به ریه را مسدود می‌کند. افراد مبتلا به واریس شدید باید در صورت مشاهده علائمی چون تنگی نفس ناگهانی و شدید، درد قفسه‌ی سینه، سرگیجه و افزایش ضربان قلب به پزشک مراجعه کنند. زیرا این علائم زنگ خطر آمبولی ریه هستند.

انواع واریس پا بر حسب شکل ظاهری

تورم عروق بر حسب میزان خون تجمع یافته به صورت تار عنکبوتی، رتیکولر و طنابی بروز پیدا می‌کند. اشکال شبکه‌ای شکل، کوچک، به رنگ قرمز یا آبی، بدون درد و تورم واریس تار عنکبوتی نامیده می‌شود. این عارضه در نزدیکی پوست به وجود آمده و شباهت بسیاری به تار عنکبوت دارد. در اصطلاح پزشکی به این مدل واریس تلانژکتازی می‌گویند. عروقی با قطر کمتر از ۱ میلیمتر در معرض ابتلا به واریس تار عنکبوتی قرار دارند.

رگ‌هایی با قطر کمتر از ۳ میلیمتر در صورت اختلال در عملکرد دریچه و تجمع خون، به نام واریس رتیکولر شهرت دارد. رگ‌های درگیر در صورت شدید بودن تورم، حالت پر پیچ و خمی در سطح پوست ایجاد می‌کنند. این عارضه با توجه به شکل ظاهری ایجاد شده واریس طنابی نامیده می‌شود. واریس طنابی بیشتر در عروقی با قطر بالاتر از ۳ میلیمتر بروز پیدا می‌کند.

انواع واریس پا بر حسب محدوده درگیر

صافن یکی از اصلی‌ترین سیاهرگ‌های پا است که در معرض خطر واریسی شدن قرار دارد. این رگ از مچ پا بالا رفته و به رگ فمورال متصل می‌شوند. در صورت بروز اختلال در شاخه‌های اصلی این رگ، واریس صافن بزرگ‌تر رخ می‌دهد. این عارضه بیشتر پایین پا و داخل، خارج و پشت ران را درگیر می‌کند. اختلال در شاخه‌های کوچک‌تر این رگ، واریس کوچک‌تر صافن نامیده می‌شود. این عارضه در پشت مچ پا و زانو بروز می‌یابد.

سخن آخر

ما در این مقاله انواع واریس پا را بررسی کردیم. بر اساس شدت علائم، واریس به سه شکل خفیف، متوسط و شدید بروز پیدا می‌کند. بر حسب شکل ظاهری نیز به صورت واریس به صورت تار عنکبوتی، رتیکولر و طنابی مشاهده می‌شود.

واریس پا صرف نظر از نوع آن، باید سریعاً مورد رسیدگی و درمان قرار گیرد، زیرا علائم در صورت بی‌توجهی، شدت یافته و عوارض جبران‌ناپذیری برجای خواهد گذاشت. مراجعه زود هنگام به پزشک می‌تواند در درمان و کنترل این بیماری بسیار مؤثر باشد.

در صورتی که دارای واریس پا هستید می‌توانید برای درمان آن با کلینیک تخصصی واریس تهران با شماره ۰۹۹۰۳۸۶۸۶۳۱ یا ۰۲۱۲۲۲۶۵۱۵۰ تماس بگیرید.

پست های مرتبط

۱۰ استاد پراستناد دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شدند

تاریخ: 1398/01/18

بازدید: 1020

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

اساتید پر استناد دانشگاه آزاد اسلامی

مدرس

@ins

معرفی کپسول آتش نشانی و اجزای آن

تاریخ: 1400/12/28

بازدید: 451

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کپسول آتش نشانی خاموش کننده قابل حمل بوده و با در نظر گرفتن انواع مختلف آتش سوزی، ترکیبات مختلفی برای خاموش کردن آتش دارد.

مدرس

@ins

بهترین شهرهای توریستی جنوب ایران

تاریخ: 1400/06/22

بازدید: 3324

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بهترین شهرهای توریستی جنوب ایران

مدرس

@ins

شاخص های استنادی وب آو ساینس

تاریخ: 1400/11/06

بازدید: 354

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

وب آو ساینس قدیمی ترین نمایه استنادی جهان است که توسط یوجین گارفیلد پایه گذاری شد . علاوه بر استناد که برای اولین بار در این پایگاه ارائه شد .

مدرس

@ins

تحلیل احساس کاربران شبکه های اجتماعی در خصوص نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ: 1400/03/22

بازدید: 999

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تجزیه و تحلیل احساسات

مدرس

@ins

محققان پر استناد ایرانی براساس گزارش موسسه Clarivate Analytics در سال 2018 استخراج و اعلام شد

تاریخ: 1397/09/11

بازدید: 1449

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

محققان پر استناد

مدرس

@ins

جدیدترین شماره نشریه پایش منتشر شد

تاریخ: 1397/04/10

بازدید: 595

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روزآمد

مدرس

@ins

زمینه تعلیم و تربیت

تاریخ: 1401/03/08

بازدید: 406

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

نیاز به تعلیم و تربیت درانسان‌ها موضوعی طبیعی است و برای به فعل درآوردن سرشت بالقوه افراد به بالفعل نیاز به تعلیم و تربیت هستیم .

مدرس

@ins

دانشگاه‌های برتر ایران و خاورمیانه براساس رتبه بندی وبومتریکس معرفی شدند

تاریخ: 1397/11/14

بازدید: 2353

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان

مدرس

@ins

راهنمای خرید سرور مجازی (VPS) از بلو سرور

تاریخ: 1400/07/04

بازدید: 648

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

راهنمای خرید سرور مجازی (VPS) از بلو سرور

مدرس

@ins