بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تحلیل اوضاع قیمت آهن آلات در روزهای آینده


قیمت‌ آهن در طول زمان ثابت نبوده و همیشه با تغییراتی همراه است. تحلیل و پیش‌بینی بازار آهن، برای بسیاری از کسب‌وکارهایی که با خرید آهن و مقاطع فولادی در ارتباط هستند و همچنین فعالان حوزه‌ کسب‌وکار، مهم و ضروری است.

به گزارش آهن یکتا قیمت‌ آهن در طول زمان ثابت نبوده و همیشه با تغییراتی همراه است. تحلیل و پیش‌بینی بازار آهن، برای بسیاری از کسب‌وکارهایی که با خرید آهن و مقاطع فولادی در ارتباط هستند و همچنین فعالان حوزه‌ کسب‌وکار، مهم و ضروری است. علاوه بر این، عواملی که بر روند نزولی یا صعودی قیمت آهن تأثیرگذار هستند نیز برای این دسته از افراد، مهم است. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل مؤثر بر قیمت انواع آهن‌ آلات بپردازیم.

عوامل مؤثر بر قیمت انواع آهن‌آلات

 1. قیمت سنگ‌آهن و قیمت جهانی آهن. با افزایش قیمت مواد اولیه تولید آهن‌آلات مختلف از جمله قراضه و سنگ‌آهن، قیمت این محصول نیز افزایش می‌یابد. علاوه‌ بر آن قیمت جهانی آهن نیز بر قیمت آهن تأثیر دارد.
 2. هزینه‌های حمل‌ونقل. قیمت سوخت و هزینه حمل‌ونقل هم از مواردی هستند که نمی‌توان نقش آن‌ها را در افزایش قیمت آهن نادیده گرفت. از آنجایی که آهن‌آلات معمولاً در حجم بالایی توسط مصرف‌کنندگان، خریداری می‌شوند؛ الزاماً باید با کشتی‌ها یا کامیون‌ها جابه‌جا شوند. کامیون‌ها و کشتی‌ها هم  از وسایلی هستند که به سوخت نیاز دارند. بنابراین افزایش قیمت سوخت هم تأثیر مستقیمی بر گران شدن قیمت این فلز دارد.
 3. میزان عرضه و تقاضا. میزان عرضه و تقاضا، یکی از فاکتورهای مؤثر در کاهش یا افزایش قیمت آهن است. طبیعتاً با افزایش عرضه، قیمت این محصول کاهش پیدا می‌کند و با کاهش عرضه، شاهد افزایش قیمت آن خواهیم بود. به‌همین ترتیب نیز در زمان افزایش تقاضا، قیمت آهن افزایش‌ یافته و با کاهش تقاضا، قیمت آن کاهش می‌یابد.
 4. نوسانات قیمت دلار و ارز در کشور. از تأثیر نوسانات قیمت ارز و دلار بر کاهش یا افزایش قیمت آهن و مقاطع فولادی نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. کشور ما یکی از کشورهای صادرکننده آهن‌آلات است و قیمت نهایی تعیین‌ شده برای صادرات این محصول بر حسب دلار است. به‌همین دلیل، نوسانات قیمت دلار و ارز در کشور از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت این فلز نیز است.

قیمت تیرآهن

در ساخت و اجرای پروژه‌های مختلف ساختمانی، عمرانی و صنعتی از تیرآهن استفاده بسیار زیادی می‌شود و بسته به نوع و حجم سازه و مقدار مصرف تیرآهن در این پروژه‌ها می‌توان گفت که یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت تمام شده پروژه‌های مختلف عمرانی، قیمت تیرآهن و به‌طورکلی قیمت آهن‌آلات مصرفی در آن پروژه‌ها است. برای پرداختن به عوامل تعیین‌کننده و تأثیرگذار بر قیمت تیرآهن، ابتدا به بررسی خود محصول می‌پردازیم. یکی از اساسی‌ترین المان‌ها در سازه‌های عمرانی و ساختمانی "تیر" است که وظیفه آن تحمل نیرو و بارهای وارد بر آن و وزن خود تیر است. تیرآهن که یکی از اساسی‌ترین پروفیل‌های ساختمانی است؛ گاهی اوقات در پروژه‌های صنعتی نیز از آن استفاده می‌گردد. تیرآهن‌ها با استاندارهای مختلفی از جمله استاندارد اروپایی-ایرانی و چینی-روسی و همچنین به‌صورت بال پهن یافت می‌شوند که علائم اختصاری هر یک از این مدل تیرآهن‌ها به شرح زیر است:

 • تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران).
 • تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه).
 • تیرآهن IPB (بال پهن یا هاش H).

لیست قیمت تیرآهن‌های موجود در بازار ایران در سایت‌های مختلف قابل‌مشاهده است و می‌توان با مراجعه به آن‌ها برای خرید تیرآهن تولیدی کارخانه‌های مختلف اقدام کرد. البته معمولاً فروش تیرآهن در مجموعه‌های مختلف در تناژ بالا به قیمت کارخانه انجام می‌گیرد. عوامل مختلفی بر قیمت آهن تأثیر می‌گذارند که به‌ نوعی می‌توان گفت قیمت جهانی سنگ‌آهن و مقدار تقاضا و تولید آن و از طرف دیگر قیمت دیگر موارد تشکیل‌دهنده آهن از مهم‌ترین آن عوامل است. علاوه‌ بر آن هزینه‌های حمل‌ونقل و سوخت و انرژی و همچنین تورم جهانی نیز از دیگر موارد تأثیرگذار بر قیمت آهن‌آلات محسوب می‌شوند. یکی از عوامل دیگری که بر قیمت تیرآهن در داخل ایران تأثیر می‌گذارد؛ وضعیت بازار مسکن است. بازار مسکن ایران، نزدیک به ۱۵ درصد حجم سرمایه در گردش ایران را به خود اختصاص داده است. بدین ترتیب رونق یا رکود بازار مسکن در میزان عرضه و تقاضا و همچنین قیمت تیرآهن و به‌طورکلی قیمت آهن‌آلات ساختمانی دیگر تأثیر مستقیم دارد.

در بازار ایران قیمت‌های مختلفی بسته به نام و نوع تیرآهن‌ها وجود دارند که اگر لیست قیمت تیرآهن‌ها را بررسی کنیم؛ قیمت تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان در کشور تقریباً بالاتر از همه کارخانه‌ها قرار می‌گیرد و بعد از آن به ترتیب قیمت تیرآهن یزد و تیرآهن آریان فولاد و سایر تولیدکننده‌ها از جمله تیرآهن اشتهارد، تیرآهن فایکو، تیرآهن ناب تبریز و همچنین تیرآهن‌های ترک قرار دارند که به صورت سبک و سنگین در بازار ایران موجود هستند. قیمت تیرآهن‌ها در بازار به‌صورت شاخه‌ای اعلام می‌شود و قیمت هاش یا همان تیرآهن بال پهن به صورت کیلویی اعلام می‌گردد. تیرآهن‌های بال پهن موجود در بازار ایران بیشتر ترک هستند.

قیمت میلگرد

قیمت همه مقاطع فولادی از جمله قیمت میلگرد در روزهای مختلف سال، نوسانات بسیاری را تجربه می‌کند. این موضوع به عوامل مختلفی مانند عرضه و تقاضا، عملکرد کارخانه‌ها و تغییرات سیاسی و اقتصادی در کشور بستگی دارد. بررسی لحظه‌ای قیمت میلگرد، همیشه از جمله اصلی‌ترین کارهای فعالان بازار آهن بوده است.

نوسانات بازار این محصول به حدی زیاد است که گاهی اوقات امکان دارد؛ نرخ آن در چند لحظه زیر و رو شود و بی‌توجهی به نرخ لحظه‌ای این کالا، بعضاً ضررهای هنگفتی به خریداران این محصول وارد می‌کند. با توجه به‌ آن‌که میلگرد جزء اصلی فعالیت‌های عمرانی و ساخت‌‌وساز است؛ اطلاع از شرایط و تغییرات قیمت میلگرد، امروزه به پیمانکاران و فعالان در این صنایع کمک می‌کند تا برآورد دقیق‌تری برای هزینه نهایی پروژه‌های خود داشته باشند. بر این اساس امکان مشاهده قیمت روز و لحظه‌ای میلگرد کارخانه‌های مختلف در سایزهای مختلف در برخی از سایت‌ها فراهم شده است. در ادامه برخی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت روز میلگرد را ذکر می‌کنیم که عبارتند از: نوسانات قیمت آهن، قیمت ارز، قیمت جهانی آهن، میزان عرضه و تقاضا، حجم تولید کارخانه، سایز میلگرد، زمان، میزان عوارض صادراتی و ... است.عامل دیگری که قیمت میلگرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ هزینه حمل‌ونقل محصولات از کارخانه تا محل پروژه است. همانطور که بیان شد؛ یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد، سایز میلگرد است که در ادامه این عامل را به صورت مختصر برای سایزهای مختلف میلگرد مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قیمت میلگرد سایز ۸

میلگرد سایز ۸ از جمله مهم‌ترین محصولات آهنی به شمار می‌آید و علت این مسئله نیز کاربرد وسیع میلگرد سایز ۸ در ساخت مش‌های فولادی و خاموت‌ است. به‌خاطر میزان تقاضای بالای این سایز از میلگرد در بازار آهن، قیمت میلگرد سایز ۸ همیشه نوسانات زیادی داشته و نرخ این محصول مدام در حال افزایش یا کاهش است. البته باید به این نکته نیز توجه کنیم که در چند سال اخیر، قیمت روز میلگرد به طور کلی روند افزایشی داشته است و کمتر شاهد رکود قیمت و یا کاهش قیمت سایزهای مختلف میلگرد بوده‌ایم.

قیمت میلگرد سایز ۱۴

میلگرد سایز ۱۴، بیشتر در سازه‌های سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزء سبک‌ترین میلگردهای موجود در بازار است. بر این اساس قیمت میلگرد سایز ۱۴ نسبت به‌ میلگردهای با سایز ۱۶ و بالاتر، ارزان‌تر است.

قیمت میلگرد سایز ۱۶

میلگرد سایز ۱۶، یکی از کاربردی‌ترین مقاطع فولادی است و کاربردهای بسیاری از جمله خاموت‌ زنی دارد. قیمت میلگرد سایز ۱۶ به‌ صورت روزانه تغییر می‌کند.

قیمت ورق آهن

ورق سیاه که با نام ورق نورد گرم هم شناخته می‌شود؛ یکی از محصولات فولادی پرکاربرد در بازار آهن است. این محصول برای ساخت پروفیل، مخازن و گاردریل، تابلوهای ترافیکی و همچنین در صنایعی مانند خودروسازی و کشتی‌سازی به‌کار می‌رود. جالب است بدانید که حتی بعضی از افراد برای سرمایه‌گذاری از این محصول استفاده می‌کنند و از نوسان‌های روز قیمت ورق، سود به دست می‌آورند. در حالت کلی به این صورت است که قیمت تمام محصولات فولادی و آهن‌آلات از عوامل مشابهی تأثیر می‌پذیرند که در ادامه به برخی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت ورق سیاه اشاره می‌کنیم.

 • میزان عرضه و تقاضا.
 • رونق صنایع وابسته و مصرف‌کننده ورق سیاه.
 • قیمت آهن در ایران و جهان.
 • نرخ ارز.
 • نرخ تورم.
 • زمان.
 • هزینه حمل‌‌ونقل.
 •  شرایط کارخانه تولید کننده.

این عوامل در زمان‌های مختلف، تغییرات غیر قابل پیش‌بینی‌ دارند. حتی گاهی اوقات عواملی که در لیست بالا قرار ندارد نیز موجب تغییر قیمت آهن می‌شوند و به‌‌صورت غیر منتظره نیز رخ می‌دهند. به‌‌همین‌ دلیل، امکان پیش‌ بینی دقیق قیمت این محصول وجود ندارد.

قیمت ورق آهن یک میل

ورق آهن ۱ میل از محصولات فولادی پرمصرف در صنایع است که توسط کارخانه‌های فولادی معتبری همچون فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌شود. قیمت ورق آهن ۱ میل، وابستگی مستقیمی به کارخانه سازنده و ابعاد آن دارد. از این محصول در صنایعی همچون ساخت تانکر، ساختمان سازی، خودروسازی، سوله سازی و... استفاده می‌شود. بنابراین اطلاع از قیمت روز ورق آهن ۱ میل، برای پیمانکاران و فعالین صنایع مرتبط اهمیت بالایی دارد.

قیمت ورق سیاه ۱/۵، ۲ و ۳ میل

ورق‌های سیاه ۱/۵، ۲ و ۳ میل، معمولا به‌شکل رول شده تولید و عرضه می‌شوند. قیمت دقیق ورق سیاه ۱/۵، ۲ و ۳ میل به وزن آن‌ها و نوسانات روزانه قیمت آهن بستگی دارد. قیمت ورق سیاه به دلیل تقاضای بالایی که دارد؛ تأثیر مستقیمی بر بازار فولاد می‌گذارد. این تاثیرگذاری نیز به این دلیل است که ورق سیاه به دلیل تولید از طریق فرآیند نورد گرم، قیمت پایین‌تری نسبت به انواع مشابه خود دارد و همین موضوع باعث می‌شود که ورق سیاه برای تولید دستگاه‌هایی با ابعاد بالا انتخاب مناسبی باشد و تقاضای بالایی در بازار فولاد داشته باشد. به همین دلیل قیمت این ورق از اهمیت بالایی برخوردار است. ورق سیاه به صورت رول و یا شیت‌های برش خورده تولید می‌شود و در اندازه‌های ۶*۱/۵، ۶*۲، ۱۲*۲، ۲*۱ و ۲/۵*۱/۲۵ در بازار موجود است. این ورق‌ها با ضخامتی بین ۱/۸ تا ۱۰۰ میلیمتر عرضه می‌شوند که پر استفاده‌ترین آن‌ها را شاید بتوان ورق سیاه ۲ میل دانست. به طور کلی انواع ورق سیاه را می‌توان به دو دسته رول شده و فابریک تقسیم‌ بندی کرد. ورق‌های رول شده که با نام‌هایی مثل کویل یا کلاف هم شناخته می‌شوند، بین ۱/۵ تا ۱۵ میلی‌متر ضخامت دارند و عرض آن‌ها نیز بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌متر است که هر چه عرض و ضخامت آن‌ها بیشتر باشد، قیمت ورق رول شده بالاتر می‌رود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده آخرین قیمت آهن‌آلات می‌توانید به سایت آهن یکتا به آدرس اینترنتی https://ahanyekta.com مراجعه فرمایید.

پست های مرتبط

بررسی ویژگی‌ها و مزایای انواع فرش‌های ماشینی

تاریخ: 1400/08/29

بازدید: 1376

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

انتخاب درست رنگ و طرح فرش ماشینی تأثیر زیادی در روح و روان انسان دارد. چون اگر فرش ماشینی با دکوراسیون خانه هماهنگی داشته باشد، سبب ایجاد آرامش در محیط خانه می‌شود.

مدرس

@ins

درمان واریس پا و همه چیز درباره آن

تاریخ: 1401/03/31

بازدید: 180

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

واریس پا یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که به دلیل اختلال در عملکرد دریچه‌های سیاهرگی اتفاق می‌افتد.

مدرس

@ins

کمپرسور باد چیست؟ راهنمای انتخاب بهترین کمپرسور باد

تاریخ: 1400/09/09

بازدید: 1226

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پمپ باد، کمپرسور هوا، پمپ هوا از نام‌های آشنائی است که در دنیای فناوری امروز بسیار به گوش می‌رسد. اما تمام این نام‌ها اسامی دیگر کمپرسور باد هستند.

مدرس

@ins

تقدیر از همکاران اداره بازاریابی SID در روز کارآفرینی

تاریخ: 1401/05/07

بازدید: 44

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

همزمان با 6 مرداد روز کارآفرینی و آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای، از همکاران اداره بازاریابی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی تقدیر شد.

مدرس

@ins

انتقال فایل از یک گوگل درایو به گوگل درایو دیگر

تاریخ: 1399/12/06

بازدید: 3414

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

انتقال فایل از اکانت گوگل درایو

مدرس

@ins

تکنولوژی های نوظهور برای علم و فناوری

تاریخ: 1400/08/15

بازدید: 320

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نانو مواد به موادی گفته می شود که دست کم یکی از ابعاد آن‌ در مقیاس ۱ تا ۱۰۰ نانومتر باشد . نانو مواد می تواند به صورت طبیعی ، یا به عنوان محصول جانبی واکنش های احتراق ، ایجاد شود و به صورت هدفمند از راه مهندسی برای انجام عملکردی تخصصی تولید شوند.

مدرس

@ins

تاثیر ابتلا به کوید-19 بر صدای انسان

تاریخ: 1399/08/01

بازدید: 4084

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دکتر ماندانا نوربخش عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) به همراه تیمی از متخصصان به مطالعه تاثیرابتلا به بیماری کوید 19 برای امواج صوتی حاصل از صدای انسان پرداختند.

مدرس

@ins

مصورسازی هم آیندی کلیدواژگان

تاریخ: 1400/02/31

بازدید: 1833

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کشف دانش از طریق تجزیه و تحلیل هم رخدادی واژگان

مدرس

@ins

وضعیت دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی SIR در سال 2019

تاریخ: 1398/10/03

بازدید: 3736

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

جهاد دانشگاهی در در رتبه‌بندی SIR

مدرس

@ins

آیا می‌دانید رکورددار حافظه جهان کیست؟

تاریخ: 1400/12/16

بازدید: 538

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

اگر به تاریخچه رکورد داران و افراد موفق در این حوزه سری بزنید متوجه می‌شوید که با انجام تکنیک‌های بسیار ساده‌ای می‌توانید قدرت حافظه و تمرکزتان را چندین برابر کنید.

مدرس

@ins