بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

روز جهانی اهدای خون


روز 14 ژوئن برابر با 24 خرداد هر سال، روز جهانی اهدای خون نام دارد.

روز 14 ژوئن برابر با 24 خرداد هر سال، روز جهانی اهدای خون نام دارد. روز جهانی اهدای خون، در همه کشورها برگزار می‌شود. اولین روز جهانی اهدای خون در سال 2005 توسط سازمان بهداشت جهانی با همراهی صلیب سرخ و هلال احمر جهانی برگزار شد. روز جهانی اهدای خون به منظور آگاهی در مورد نیاز به خون سالم و فرآورده‌های آن و تشکر از اهدا کنندگان به خاطر اهدای خون بدون دریافت پول انجام می شود.

خدمات خون به بیماران امکان دسترسی به خون و فرآورده‌های خونی ایمن را به مقدار کافی می‌دهد و جز عوامل مهم کلیدی برای سیستم سلامت است. روز جهانی اهدای خون در سال 2022، توسط سازمان بهداشت جهانی با این شعار که از مردم جهان می‌خواهد به نشانه همبستگی خون اهدا کنند، نام گذاری شده است.

روز جهانی اهدای خون در سال 2022، به این دلیل نام گذاری شده که نشان دهد خون و فرآورده‌های خونی و انتقال خون نقش اساسی در محافظت و سلامت عمومی افراد دارد. خون در درمان افرادی که طیف وسیعی از بیماری‌ها را به موجب حوادث و بلایای طبیعی و درگیری‌های مسلحانه داشته‌اند، نقش کلیدی دارد.

خون یک نیاز جهانی است ، اما دسترسی به آن به خصوص در کشورهای با درآمد کم و متوسط به پایین بیشتر است. کمبود خون بر زنان و کودکان تاثیر بیشتری دارد، زیرا این افراد به خون بیشتری نیاز دارند. تبدیل شدن به فردی که اهدای خون می‌کند ساده است اما این اقدام، کامی فداکارانه است که همه می توانند برای تقویت جامعه خود بردارند و از سیستم سلامت کشور خود و جان‌های ملت خود مراقبت کنند. مردم کشور ما هم در این امر پیشگام هستند و با اهدای خون خود در مواقع ضروری جان هزاران نفر را از مرگ نجات می‌دهند.

مجمع بین المللی انتقال خون در سال 1980 ، آیین نامه اخلاقی اهدای خون را تصویب كرد. این آیین نامه، بر دسترسی به خون عاری از خطر، رایگان بودن آن، عدم نیاز به جایگزینی خون اهدایی، رضایت آگاهانه دریافت كننده خون، حق عدم پذیرش خون توسط دریافت كننده و حق مطلع شدن از آسیب وارده به هنگام وقوع آن تاكید دارد.

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

روز ملی اهدای خون

به دلیل اهمیت اهدای خون در نجات زندگی انسان‌ها، در تقویم ملی کشور روز نهم مرداد هر سال، روز ملی اهدای خون نام دارد.

اهدای خون در مقالات علمی

152 مقاله فارسی با موضوع اهدای خون در مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی نمایه شده است. مقالات بررسی شیوع هپاتیت B ،C و عفونت HIV در اهداکنندگان خون شهر زنجان سال 1385-1384، تحلیل حقوقی کدهای اخلاقی اهدا و انتقال خون و عوامل موثر بر اهدای خون در زنجیره تامین خون تحت شرایط بحران پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع اهدای خون هستند. کلمات اهدای خون، انتقال خون، سلامت خون، هپاتیت  B و هپاتیت C بیشترین فراوانی را در مقالات با موضوع اهدای خون داشته اند.

 

روز جهانی اهدای خون

صفری فرد، ا.، و ریوندی، س.، و اکرمی، س. (1390). اهدای خون و اخلاق پزشکی (مقاله مروری). مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 4(6), 15-26. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146418

 

پست های مرتبط

روز جهانی مبارزه با کار کودکان

تاریخ: 1401/03/21

بازدید: 396

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

12 ژوئن برابر با 22 خرداد هر سال روز جهانی مبارزه با کار کودکان است

مدرس

@ins

روز صنایع دستی

تاریخ: 1401/03/17

بازدید: 219

1401

زمان مطالعه: 4 دقیقه

صنایع دستی ، به انواع مختلفی از کارهایی گفته می شود که در آن ، اشیاء تزئینی با دست یا ابزارهای ساده و غیر خودکار ، مثل قیچی ، وسایل حکاکی ، قلاب و غیره ، ساخته می شود .

مدرس

@ins

متاآنالیز چیست؟

تاریخ: 1401/04/15

بازدید: 283

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

مرورهای سیستماتیک و متاآنالیزها ابزارهای ضروری برای ترکیب شواهد مورد نیاز در اطلاع رسانی تصمیم گیری بالینی و سیاست گذاری هستند.

مدرس

@ins