بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تاثیر پایه چراغ در زیبایی معماری یک شهر


پایه چراغ ، پایه هایی که می توان به وفور در سطح شهر اعم از پارک ها، حاشیه خیابان ها، ورودی مجتمع ها و گاها ساختمان های مسکونی و.. مشاهده کرد، این پایه ها از یک سطح اتصال در پایین بدنه، بدنه اصلی و سبد نگهدارنده چراغ تشکیل می شوند.

پایه چراغ نیک مهر

جنس پایه چراغ ها عمدتا از فلز بوده و برای ایجاد روشنائی از لامپ های معمولی یا پروژکتور های مخصوص استفاده می شود. استفاده از این پایه ها علاوه بر بهبود پارامتر های فنی، باعث ایجاد تغییراتی مثبت در امر زیباسازی محوطه ها نیز شده است،

انواع پایه چراغ

پایه چراغ ها از لحاظ شکل ظاهری دارای انواع مختلفی هستند، که هرکدام برای مصارف خاص خود طراحی و تولید شده اند، مانند، پایه های چند وجهی، پایه های لوله ای، دکوراتیو، تاشو، خورشیدی، پایه چراغ راهنما و... .

البته نمی توان تنوع اشکال هندسی پایه چراغ ها را نیز نادیده گرفت، چرا که از لحاظ زیبائی و حق انتخاب های متنوعی که به مصرف کننده ها از نظر سلیقه شخصی افراد و دیزاین محیط به آنها می دهند مورد اهمیت هستند و این نکته نیز جزو مزیت های پایه چراغ به حساب می آید.

کاربرد پایه چراغ

پایه چراغ در واقع جایگزین روش های سنتی روشنائی مانند سیم کشی های رو کار یا هوایی در اماکن عمومی و خصوصی شده است، مکان هایی که بعد از تاریکی هوا نیز، نیاز به روشنائی دارند، مانند پارک ها یا باغ های شخصی. این نکته علاوه بر ایجاد تغییر مثبتی که در امر زیبا سازی محیط داشته است، باعث ایمنی و سرعت پیشرفت مضاعفی در طی زمان پروژه ها نیز شده است.

همانطور که اشاره کردیم استفاده از پایه چراغ علاوه بر بهبود پارامتر های فنی، از لحاظ زیباسازی و دیزاین محوطه ها اهمیت بسیاری دارد تا جایی که بعضی مجتمع ها علاوه بر بهره مندی از روشنائی معابر سطح شهر، اقدام به نصب پایه چراغ در محوطه ورودی ساختمان می کنند که در اصل نیاز آنچنانی به نور حاصل از این چراغ ها ندارند و تنها به عنوان تزئین و ایجاد یک دیزاین خاص از آنها استفاده می کنند.

برج نور چیست ؟

برج نور یا دکل روشنائی، به پایه های بزرگی که توسط چندین پروژکتورتجهیز شده و به منظور تامین روشنائی، در مکان های باز بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند برج نور گفته می شود. این برج ها که می توان آنها را پایه های غول پیکر چراغ نیز نامید بیشتر مصارف صنعتی دارند و عمدتا در ابعاد بزرگ و با محاسبات تخصصی تری نسبت به پایه چراغ های عادی ساخته می شوند.

برج نور نیک مهر

انواع برج نور

تنوع برج نور ها معمولا از لحاظ ابعاد و پارامتر های فنی مورد بحث قرار می گیرند که شامل ارتفاع برج، قطر استوانه بدنه اصلی، تعداد و نوع سلول های روشنائی، شار نور تولیدی و بازه روشنائی محیطی می باشد.

 از آنجایی که ارتفاع برج نور ها زیاد بوده و همیشه اقداماتی که برای تعمیر و یا تعویض سلول های روشنائی (پروژکتور ها) این برج ها انجام می شود مورد دغدغه تکنسین ها بوده است، امروزه بعضی شرکت ها اقدام به تولید برج هایی با سبد های نگهدارنده متحرک کرده اند که باعث رفع مسائل مربوط به ارتفاع و تعمیر برج نور ها شده است.

کاربرد برج نور

حتما تا به حال در میادین شهری، استادیوم ها، پارکینگ ها یا هر محوطه های بازی که توسط یک یا چندین برج بزرگ نورانی روشن شده اند حضور داشته اید و با برج نور یا دکل روشنایی آشنایی دارید، اما، این کاربرد ها جزو کاربرد های عمومی این برج های غول پیکر به حساب می آیند، برج نور علاوه بر موارد ذکر شده، کاربرد بسیار حائز اهمیتی در تامین روشنائی مکان های ناهمواری که دارای شرایط جوی مناسب نیستند نیز دارد، در مکان هایی که امکان استقرار دکل های معمولی روشنائی به دلیل وجود باد های تند، سیلاب، زلزله یا نشست زمین وجود ندارد از برج نور استفاده می شود که دارای استحکام و دوام بیشتری در برابر این نوع شرایط خاص می باشد.

فونداسیون پیش ساخته باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

یکی از ملزومات هر ساختمان یا سازه ای وجود فونداسیون یا شالوده ایست که بتوان سازه را بر روی آن سوار یا بنا کرد، فونداسیون ها دارای دو نوع مختلف هستند: فونداسیون پیش ساخته و فونداسیونی که در محل احداث پروژه ساخته می شود، که از میان این دو، فونداسیون پیش ساخته هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ فنی دارای مزیت های بیشتری می باشد.

فونداسیون ها از میلگرد های به هم بافته شده و بتن آرمه ساخته می شوند که با توجه به نوع مصرف و نوع سازه ای که قرار است بر روی فونداسیون سوار شود شکل و پارامتر های ساخت آن نیز تغییر می کند در این مقاله سعی بر ارائه معرفی کوتاهی از فونداسیون پیش ساخته مورد استفاده در نصب پایه چراغ ها و برج نور ها خواهیم داشت.

فونداسیون پیش ساخته نیک مهر

انواع فونداسیون پیش ساخته

همانطور که اشاره شد فونداسیون پیش ساخته بسته به نوع دکل یا پایه ای که قرار است به آن متصل شود طراحی و ساخته می شود، ولی انواع رایجی که کارخانه های فعال در ساخت این فونداسیون ها اقدام به ساخت آنها می کنند به نام های: فونداسیون پاشنه دار، فونداسیون مکعب مربع و فونداسیون پیش ساخته ذوزنقه شناخته می شوند و جزو دسته فونداسیون های منفرد به حساب می آیند. این فونداسیون ها از آنجایی که در محیط تخصصی و اعمال فرآیند های کنترل شده توسط کارشناسان مجرب تولید می شوند از تضمین کیفیت بیشتری برخوردار هستند.

کاربرد فونداسیون پیش ساخته

در ابتدای این بخش اشاره کردیم که هر نوع سازه ای، نیاز به یک شالوده یا به اصطلاح فنی به یک فونداسیون، که بهتر است از نوع فونداسیون پیش ساخته نیز باشد، برای استقرار در محل مورد نظر نیاز دارد، اما این نیاز به چه دلیل به وجود آمده است؟ اگر بخواهیم به طور مختصر به این سوال پاسخ دهیم باید بگوئیم هر سازه ای دارای وزن و فشاری است که اگر به طور مستقیم به زمین یا خاک اطراف سازه وارد شود باعث ایجاد تنش و نشست در بستر خود می شود که از این رو، انتقال این نیرو بر عهده فونداسیون پیش ساخته گداشته شده است تا از انتقال مستقیم نیرو به بستر سازه جلوگیری شود.      

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3169

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins