بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

گفتاردرمانی کودک 5،4،3،2 ساله در غرب، شرق و شمال تهران


اختلالات تلفظی، مشکل در حرف زدن و لکنت زبان و... همگی از اختلالات گفتاری کودکان می باشند که گفتاردرمانی در اصلاح و درمان آن فعالیت می نماید. گاهی والدین با دیدن اختلالات گفتاری کودک توجه چندانی نداشته وترجیح میدهند

گفتاردرمانی کودک 3 ساله

اختلالات تلفظی، مشکل در حرف زدن و لکنت زبان و... همگی از اختلالات گفتاری کودکان می باشند که گفتاردرمانی در اصلاح و درمان آن فعالیت می نماید. گاهی والدین با دیدن اختلالات گفتاری کودک توجه چندانی نداشته وترجیح میدهند، منتظر بمانند تا خودبه خود با گذشت زمان حل گردد و این انتخابی اشتباه است زیرا در صورت درمان نشدن و ادامه دار بودن اختلال گفتاری، می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. بنابراین مراجعه به متخصص گفتار درمانی بسیار ضروری است. مرکز گفتاردرمانی دکتر صابر در زمینه تشخیص و درمان اختلالات گفتار در کودکان از دوسالگی تا گفتاردرمانی برای کودکان 5 ساله و شش ساله فعالیت می نماید. کادر مجرب درمانی، بخش های تخصصی مرکز نظیر اتاق تقویت مهارت های شنیداری، سنسوری روم ،بازی درمانی و تجهیزات روز دنیا در زمینه تشویق کودک در تولید گفتار، اصلاح گفتار و تسریع و روانی گفتار مرکز دکتر صابر را به یکی از موفق ترین مراکز در زمینه گفتاردرمانی کودکان تبدیل نموده است. دو شعبه فعال مرکز در غرب و شرق تهران دسترسی مراجعین را آسان نموده است.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) با شماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

گفتاردرمانی کودک دو ساله

در سن 2 سالگی، یک غریبه باید بتواند گفتار کودک شما را در 50 درصد مواقع درک کند. فرزند شما باید از انواع حروف صدادار و بی صدا استفاده کند اما اگر هنوز نمی تواند همه آنها را تولید کند. این مطلب در گفتار کودک مشکلی ایجاد نمی کند. گفتاردرمانی کودک دو ساله  به شما کمک می کند تا گفتار کودک خود را تسریع بخشیده و بهبود یابد.

گفتاردرمانی کودک سه ساله

صحبت کردن کودک سه ساله با رشد معمولی ویژگی های مشخصی دارد. با توجه به آنها متوجه میشوید که آیا نیاز به مراجعه به متخصص  ضروری است؟ برای مثال کودک سه ساله 900 یا بیشتر کلمه بیانی دارد و جملات سه و چهار کلمه ای  را بیان می کند. کودک سه ساله حروف اضافه نظیر “با” ، “از” را بکار می برد همچنین فعلهای دو کلمه ای نظیر ” نگاه کن ” ، ” ” کار کردن ” ، ” باز کردن ” و.. را بکار میبرد.

به یاد داشته ‌باشید که این مراحل برپایه‌ی تحقیق درمورد کودکان در حال رشد نرمال است و برای تشخیص تاخیر گفتاری باید به گفتاردرمانگر مراجعه نمایید. دقت نمایید که دامنه‌ی تعریف «نرمال» درگفتارکودک دوساله بسیارگسترده است وحتی اگرکودک کمی دریکی ازاین زمینه‌ها تأخیرداشته باشد، الزاما ً به معنای تأخیر گفتاری و زبانی کودک نیست.

گفتاردرمانی کودک چهار ساله

گفتاردرمانی کودک 4ساله

حرف زدن کودک در چهار سالگی به سطح قابل قبولی از نظر گفتار و زبان می رسد. می توانند جملات ساده و مرکب را بگویند و جملات 4 تا 5 کلمه را براحتی بیان می کنند. کودکان 4 ساله 1200کلمه را می توانند بیان کنند البته دایره لغاتشان حدودا 2000 کلمه‌ای است. طبق آمار از این تعداد 50 درصد کلمات ، اسم است ، 20 درصد افعال و مابقی صفت ، قید و.. است.

گفتاردرمانی کودک پنج ساله

کودکان در پنج سالگی به مرور در صحبت کردن توامند می شوند به نحوی که جملات مرکب را بیان می کنند. اتفاقات و داستان را تعریف می کنند و قادر به تلفظ همه صداها هستند هر چند ممکن است در برخی از موارد در تلفظ حرف “ر” ”س“،یا ”ف“مشکل داشته باشند. یک کودک پنج‌ ساله روان وسلیس صحبت می‌کند قواعد دستور زبان را رعایت می‌کند و معمولاً بازیر و بم کردن صدایش می‌تواند احساس‌های خود را نیز بیان کند، میانگین جملات کودک 5 ساله بین 5 تا 6جمله است.

گفتاردرمانی کودک شش ساله

 یک کودک شش ساله تقریبا مهارتهای کلامی کاملی دارد ، تلفظ صحیح تمامی صداها را بدست آورده اس و بیش از 2500 کلمه بیانی دارد. او جملات طولانی و مرکب را بیان می کند و می تواند رویدادها و داستان های مختلف را تعریف کند زیرا بسیاری از مفاهیم زمان و مکان را می شناسد.

اگر کودک شش ساله است و مهارتهای مختص سن خود را ندارد و یا نسبت به هم سن و سالانش گفتار ضعیف تری دارد قطعا  برای ارزیابی وضعیت گفتاری نیاز به مشاوره با آسیب شناس گفتار دارد.

گفتاردرمانی کودکان در منزل

گفتاردرمانی کودک 5 ساله

گفتار درمانی یکی از خدمات توانبخشی است که هم در کلینیک ، هم به شکل آنلاین و هم در منزل قابل انجام است. مرکزتوانبخشی دکتر صابر با دراختیار داشتن گفتاردرمانان مجرب توانسته است خدمات گفتاردرمانی در منزل را برای کودکان و بزرگسالان در سرار تهران ارائه و والدین را در جهت رفع مشکلات گفتاری کودکان یاری نماید.

تمرینات گفتاردرمانی کودکان

علاوه بر مراجعه به متخصص، خانواده ها می توانند برای بهبود مهارتهای گفتاری کودکانشان از تمرینهای گفتاردرمانی برای کودکان استفاده کنند. با مشاوره گفتاردرمانگران  متخصص مرکز دکتر صابر می توانید تمرینات مرتبط با مشکلات کودک خود را دریافت و در منزل انجام دهید.

گفتاردرمانی کودکان آنلاین

از دیگر خدمان پیشرفته مرکز گفتاردرمانی دکتر صابر گفتاردرمانی آنلاین است. مراجعانی که از این روش استفاده کرده اند رضایت بالایی را نشان داده اند. هم اکنون این روش در کشورهای بسیاری استفاده می شود. جلسات گفتاردرمانی انلاین نیز همانند جلسات حضوری ، برای هر مراجع شرایط ویژه ای دارد و با توجه به اختلال وی طراحی می گردد.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3051

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins