بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

مقایسه مسواک برقی و معمولی: کدام بهتر است؟


مسواک زدن دندا‌ن ‌ها جهت حفظ بهداشت دهان و دندان الزامی می ‌باشد. مسواک‌ های دستی و مسواک‌ های برقی هر دو در رفع پلاک موثر هستند

مسواک زدن دندا‌ن ‌ها جهت حفظ بهداشت دهان و دندان الزامی می ‌باشد. مسواک‌ های دستی و مسواک‌ های برقی هر دو در رفع پلاک موثر هستند. پلاک سبب بروز پوسیدگی و بیماری‌ های دهان و دندان می‌ شود. مسواک ‌های برقی و دستی هر کدام دارای مزایای مخصوص به خود هستند. در این قسمت در مورد مزایا و معایب هر دو نوع مسواک‌ توضیحات لازم ارائه می‌ شود.

مزایای مسواک‌ های برقی

لرزش یا چرخش پرزها یا الیاف مسواک برقی به رفع تجمع پلاک از روی دندان ‌ها و لثه کمک می ‌کند. این نوع لرزش، حرکت ظریف ‌تر الیاف مسواک بر روی دندان ‌ها را امکان‌ پذیر می ‌سازد.

تاثیر بیشتر در رفع پلاک

بر طبق تحقیقات انجام شده، به طور کلی مسواک ‌های برقی نسبت به مسواک ‌های دستی جهت رفع پلاک و کاهش احتمال بروز ژنژیویت تاثیر بیشتری دارند. بر اساس این تحقیقات، سه ماه پس از استفاده از مسواک برقی، پلاک ها به میزان 21 درصد و ژنژیویت به میزان 11 درصد کاهش پیدا می ‌کنند. مسواک‌ های برقی دارای قابلیت چرخش الیاف، نسبت به مسواک دارای قابلیت لرزش الیاف موثرتر عمل می‌کنند.

سهولت در استفاده برای افراد دچار محدودیت حرکتی

مسواک برقی بیشتر فعالیت مورد نیاز جهت تمیز کردن دندان‌ ها را برای شخص انجام می ‌دهد. این نوع مسواک ‌ها برای افراد دارای محدودیت حرکتی مفید هستند. از جمله عارضه‌ های مرتبط با محدودیت حرکتی شامل:

  • سندروم تونل کارپال
  • التهاب مفصل
  • ناتوانی‌های رشدی

وجود تایمر جهت کنترل زمان

وجود تایمر (زمان‌سنج) در مسواک برقی به شخص در جهت کنترل زمان مسواک زدن برای رفع پلاک از روی دندان ‌ها و لثه کمک می ‌کند. برخی از انواع مسواک مانند مسواک برقی اورال بی دارای برنامه کاربردی (اپلیکشین) هستند که محل استفاده از مسواک در دهان و وضعیت مسواک زدن را نیز به شخص نشان می ‌دهند.

عدم نیاز به تعویض کامل مسواک

در صورتی که به خرید مسواک برقی جدید نیاز باشد، می ‌توان فقط سری مسواک را تعویض کرد و نیازی به تعویض کامل مسواک نمی ‌باشد. البته برخی از مسواک ‌های برقی بایستی با گذشت زمان به طور کامل تعویض شوند.

افزایش تمرکز در زمان مسواک زدن

تحقیقات نشان می ‌دهند که افراد در زمان استفاده از مسواک برقی دارای تمرکز بیشتری هستند. در این حالت روند کلی مسواک زدن بهبود پیدا می‌ کند. افزایش تمرکز در میزان تمیز شدن دندان‌ها موثر است.

بهبود بهداشت دهان و دندان در افراد دارای تجهیزات ارتودنسی

مسواک برقی خصوصا برای افرادی که از تجهیزات ارتودنسی مانند بریس استفاده می ‌کنند بسیار مفید می ‌باشد؛ چرا که سبب تسهیل روند مسواک زدن برای این افراد می‌ شود.

بر طبق یک تحقیق انجام شده در این مورد، در افرادی که از لحاظ بهداشت دهان و دندان در وضعیت مناسبی قرار داشتند، میزان وجود پلاک با در نظر گرفتن استفاده یا عدم استفاده از مسواک برقی یکسان می‌ باشد. ولی چنانچه تمیز کردن دندان‌ ها با وجود تجهیزات ارتودنسی دشوار باشد، مسواک برقی سبب بهبود بهداشت دهان و دندان می‌ شود.

برخورداری از جنبه سرگرمی برای کودکان

برخی از کودکان تمایل چندانی به مسواک زدن ندارند اما استفاده از مسواک برقی برای کودک خوشایند می‌ باشد، این مسئله می‌تواند به تمیز شدن دندان‌ ها و حفظ بهداشت دهان و دندان کمک کند.

عدم وارد شدن آسیب به لثه‌ ها

مسواک برقی در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد، به لثه‌‌ ها یا مینای دندان آسیب وارد نکرده و سبب بهبود وضعیت دندان‌ها می‌ شود.

معایب مسواک برقی

مسواک‌های برقی گران‌ تر از مسواک‌ های دستی می ‌باشند. سری مسواک برقی بایستی هر سه ماه یک بار تعویض شود و چنانچه مسواک برقی قابل شارژ نباشد، به پرداخت هزینه برای باطری نیاز می‌ باشد. یافتن سری مناسب برای مسواک برقی همیشه آسان نمی ‌باشد. این سری ‌ها در همه فروشگاه ‌ها موجود نمی ‌باشند و امکان دارد فروشگاه‌ های محلی دارای مسواک برقی با برند مورد نظر شما نباشند. برای این منظور می‌ توانید به صورت آنلاین و از طریق مراجعه به فروشگاه های اینترنتی محصولات بهداشتی دهان و دندان مثل سپیدفملی برای خرید مسواک برقی با برند مورد نظر اقدام کنید. به علاوه اشخاص می ‌توانند تعداد اضافی از سری‌های مسواک برقی را خریداری کنند. البته هزینه خرید به این صورت افزایش پیدا می‌کند.

امکان دارد استفاده از مسواک‌ های برقی در صورتی که برای بلند مدت سفر می ‌کنید، گزینه مناسبی نباشد چرا که در چنین مواردی به مسواک مسافرتی اضافی نیاز دارید. مسواک‌ های برقی به نیروی الکتریسیته و باطری نیاز دارند و نسبت به مسواک‌های دستی از سازگاری کمتری با محیط زیست برخوردار هستند. احساس لرزش مسواک برقی برای همه افراد خوشایند نمی‌باشد. همچنین سبب حرکت بیشتر بزاق در دهان شده و در نتیجه امکان دارد سریع‌تر کثیف شوند.

مزایای مسواک ‌های دستی

مسواک‌های دستی برای مدت زمان زیادی مورد استفاده افراد قرار گرفته ‌اند. این مسواک‌ها با وجود این که دارای تجهیزات جانبی نمی ‌باشند ولی همچنان وسیله موثری برای تمیز کردن دندان‌ ها و جلوگیری از بروز ژنژیویت محسوب می ‌شوند. در صورتی که هر روز و به تعداد دو بار در طول روز از مسواک دستی استفاده می‌ کنید، می ‌توانید به استفاده از مسواک دستی ادامه دهید.

دسترسی آسان به مسواک دستی

مسواک‌ های دستی در بسیاری از انواع فروشگاه‌ ها موجود هستند و دسترسی به آن راحت می‌ باشد. همچنین این نوع مسواک ‌ها برای عمل کردن به شارژ شدن نیاز ندارند؛ در نتیجه می ‌توان از مسواک دستی در هر مکان و هر زمانی استفاده کرد.

ارزان و مقرون به صرفه

جهت خرید مسواک دستی به هزینه کمتری نیاز می‌ باشد.

معایب مسواک‌های دستی

مطالعات نشان می ‌دهند که در صورت استفاده از مسواک دستی، اشخاص تمایل دارند که با شدت بیشتری از این نوع مسواک‌‌ها استفاده کنند. در این حالت امکان دارد به لثه‌ها و دندان‌ها آسیب وارد شود. استفاده از مسواک دستی همچنین می ‌تواند سبب شود که شخص از مدت زمان مسواک زدن به طور دقیق اطلاع نداشته باشد چرا که در این نوع مسواک‌ها تایمر وجود ندارد. برای این منظور می‌ توان جهت تنظیم زمان مسواک زدن از تایمر آشپزخانه استفاده کرد.

زمان مناسب برای تعویض مسواک

هر نوع مسواکی بایستی هر سه تا چهار ماه یک بار تعویض شود. در صورتی که مسواک فرسوده شده و یا در یک دوره بیماری استفاده شده باشد، تعویض مسواک الزامی است. در صورتی که از مسواک‌ دستی استفاده شود، کل مسواک بایستی تعویض شود.  در صورت استفاده از مسواک برقی، امکان دارد تنها به تعویض سری مسواک نیاز باشد.

مقایسه مسواک برقی با مسواک دستی

مسواک برقی و دستی چنانچه به طور صحیح و برای مدت زمان کافی استفاده شوند، هر دو در تمیز کردن دندان‌ ها موثر هستند. به طور کلی، استفاده از مسواک برقی راحت‌ تر است و در رفع پلاک موثرتر عمل می ‌کند. در صورت وجود هر گونه سوال در مورد انتخاب نوع مسواک مناسب بایستی با دندانپزشک مشورت شود.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3086

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins