بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

ایمپلنت دندان: نکات مهم برای مراقبت از آن


اگر از ایمپلنت دندان به خوبی مراقبت شود مانند دندان های طبیعی با دوام خواهد بود. برای اینکه مطمئن شوید ایمپلنت های شما بیشترین ماندگاری و سلامت را خواهند داشت توصیه های زیر را برای مراقبت از آنها در نظر بگیرید

اگر از ایمپلنت دندان به خوبی مراقبت شود مانند دندان های طبیعی با دوام خواهد بود. برای اینکه مطمئن شوید ایمپلنت های شما بیشترین ماندگاری و سلامت را خواهند داشت توصیه های زیر را برای مراقبت از آنها در نظر بگیرید. این را نیز فراموش نکنید که برای کاشت ایمپلنت ها و انواع خدمات درمانی باید بهترین دندانپزشک را انتخاب نمایید. برای انتخاب یک دندانپزشک خوب باید تجربه کاری، مدرک دانشگاهی، مهارت و نظرات بیماران راجب دندانپزشک را بررسی نمایید تا بعدها دچار مشکلات دهانی و دندانی نشوید.

مراقبت های فوری پس از کاشت ایمپلنت

پس از کاشت ایمپلنت به محض اینکه احساس کردید آمادگی دارید میتوانید به منزل برگردید. شما باید تا زمانی که اثرات داروی بیهوشی از بین میرود استراحت کنید. از بین رفتن تاثیر داروی بیهوشی ممکن است چندین ساعت طول بکشد. در بیشترین موارد برای کاشت ایمپلنت بیمار تحت بیهوشی موضعی قرار میگیرد اما اگر از بیهوشی عمومی یا داروی آرامبخش استفاده کرده باشید نمیتوانید رانندگی کنید و باید کسی شما را تا منزل همراهی کند.

شما باید تا یک روز بعد از کاشت ایمپلنت به روال عادی زندگی بازگردید. اکثر بیماران می توانند به سر کار بازگردند اما باید از انجام کارهای سنگین مانند ورزش  خودداری کنید. همچنین ممکن است خونریزی خفیفی را تجربه کنید که به طور طبیعی در یکی دو روز اول کاهش میابد یا کاملا از بین میرود. برای خوردن غذا باید مواد را بافشار ملایم بجویید. اگر خونریزی متوقف نشد یا بدتر شد با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

باید ها و نباید های مهم در دوران بهبودی بعد از کاشت ایمپلنت:

شما باید:

 • سعی کنیدحداقل تا یک هفته بعد از درمان غذاهای نرم بخورید
 • دهان خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید
 • تا بیست و چهار ساعت بعد از درمان حداقل سه تا چهار بار در روز دهان شویه استفاده کنید
 • هر گونه داروی آنتی بیوتیکی تجویز شده را به طور دقیق مصرف کنید
 • در صورت نیاز به کاهش درد از مسکن های بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید

شما نباید:

 • در بیست و چهار ساعت اول غذا و نوشیدنی گرم بخورید
 • از نی و یا مکیدن برای هر چیزی مانند سیکار الکترونیک استفاده کنید
 • تا چند روز بعد از جراحی کارهای سنگین انجام دهید
 • ایملنت خود را با انگشتان یا زبان لمس کنید
 • حداقل به مدت دو هفته الکل بنوشید یا سیگار بکشید چون روند بهبودی را کند میکند
 • از هر گونه دندان مصنوعی که ناحیه آسیب دیده را میپوشاند استفاده نکنید

دوران نقاهت

 

 72 ساعت اول

در 72 ساعت اول ممکن است مقداری تورم یا کبودی در اطراف انواع کاشت ایمپلنت مانند ایمپلنت یا کاشت دندان به روش پانچ ایجاد شود. این مسئله کاملا طبیعی است و شما میتوانید با قرار دادن کمپرس یخ به مدت ده دقیقه در هر ساعت این علائم را کاهش دهید. دقت کنید که سه یا چهار بار در روز از دهانشویه ای که دندانپزشک تجویز کرده استفاده کنید. اگر دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرده باید آن را به دقت مصرف کنید.

سه روز بعد

پس از سه روز باید تورم شما کاهش یابد و ناحیه اطراف ایمپلنت به خوبی در روند بهبودی قرار گرفته باشد. اگر بخیه دارید دندانپزشک شما یک قرار ملاقات برای هفت تا ده روز بعد از جراحی تعیین می کند تا بخیه ها را بکشد.

چهار تا هشت ماه بعد

در این مدت ایمپلنت ها باید به استخوان جوش بخورند تا بتوانید دندان های دائمی را نصب کنید. این روند ممکن است بین چهار تا هشت ماه طول بکشد اما برای بیماران مختلف یکسان نیست. برای اطمینان از بهبودی ایمپلنت شما باید در جلسات متعدد معاینه شوید.

چه زمانی باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید؟

 

در برخی موارد ممکن است اتفاق غیر منتظره رخ دهد مانند حساسیت به بیهوشی، عفونت یا خونریزی شدید. و در برخی موارد نادر ممکن است استخوان اطراف ایمپلنت بهبود پیدا نکند در نتیجه ایمپلنت شل می شود. در صورت بروز هر یک از علائم زیر با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

 • درد ضربان دارد در روز جراحی
 • بی حسی بیشتر از 12 ساعت بعد از جراحی
 • شل شدن ایمپلنت
 • خونریزی که پس از 30 دقیقه متوقف نمیشود حتی پس از جویدن ملایم
 • ادامه درد یا تورم اطراف ایمپلنت بیشتز از 10 روز پس از جراحی

آیا بعد از جراحی ایمپلنت بیمار درد دارد؟

 

 • درد نباید خیلی شدید باشد. با وجود اینکه ممکن است تا چند روز بعد از جراحی درد داشته باشید اما باید به راحتی با مصرف مسکن های ساده کاهش یابد. شما باید مسکن ها را با توجه به تجویز پزشک تا دو روز بعد از جراحی مصرف کنید. از مسکن هایی که به طور معمول برای درد مصرف میکنید (ایبوپروفن و پاراستامول)استفاده کنید. اولین مسکن را بعد از برطرف شدن بی حسی مصرف کنید.
 • برخی از روش ها ممکن است دردناشی از ایمپلنت دندان را کاهش دهد. اگر استخوان فک شما سالم باشد دندانپزشک میتواند از روشی به نام پانچ ایمپلنت برای جایگزنی دندان های از دست رفته استفاده کند.

آیا می توانم پس از کاشت ایمپلنت از دندان مصنوعی خود استفاده کنم؟

اگر دندان مصنوعی دارید که باعث پوشاندن محل جراحی میشود لطفه در هفته اول تا حد امکان از آن استفاده نکنید تا از محل جراحی محافظت شود. همیشه باید دندان های مصنوعی را شب ها از دهان خارج کنید.

نکات مهم درباره بخیه های اطراف ایمپلنت

 • بخیه ها قابل حل هستند اما معمولا حدود دو تا سه هفته باقی میمانند. اگر بخیه ها برای شما آزار دهنده باشند میتوانید با ما تماس بگیرید تا آنها را حذف کنیم.
 • خونریزی جزیی پس از جراحی در دهان کاملا طبیعی است. اگر خونریزی ادامه داشت با گاز گرفتن یک پنبه گاز مرطوب یا دستمال تمیز به مدت شصت دقیقه در حالی که صاف نشسته اید فشار وارد کنید. از بررسی یا تعویض دائم گاز در این مدت خودداری کنید. اگر پس از این کار خونریزی شما به هر دلیلی ادامه داشت باید با دندانپزشکتان تماس بگیرید.
 • اگر دندانپزشک یک دوره آنتی بیوتیک تجویز کرد که بعد از جراحی مصرف کنید حتما دوره درمان را کامل کنید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3116

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins