بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

همه چیز در مورد مهریه در طلاق توافقی


طلاق واژه‌ی تلخی است که این روزها به فراوانی بر سر زبان‌ها شنیده می‌شود. وقتی یک زندگی ناموفق به مرحله طلاق می‌رسد، بهتر است که با ملایمت آن را پشت‌سر گذاشت تا حداقل کمی از فشار روانی که زوجین را آزار می‌دهد، کم کرد

طلاق واژه‌ی تلخی است که این روزها به فراوانی بر سر زبان‌ها شنیده می‌شود. وقتی یک زندگی ناموفق به مرحله طلاق می‌رسد، بهتر است که با ملایمت آن را پشت‌سر گذاشت تا حداقل کمی از فشار روانی که زوجین را آزار می‌دهد، کم کرد؛ برای این منظور لازم است که با قوانین تعریف شده برای هر نوع طلاق آشنا باشید. احتمالا تاکنون بارها اصطلاح طلاق توافقی به گوش‌تان خورده است و می‌توانید حدس بزنید که منظور از این نوع طلاق چیست؟ این نوع طلاق با وجود این که رضایت زوجین از جدایی را به‌همراه دارد، باز هم قوانین و شرایط خاصی دارد که باید با آن‌ها آشنا باشید. مهریه یکی از فاکتورهای مهم در این زمینه است. در ادامه ضمن تعریف طلاق توافقی، به بررسی مهریه آن می‌پردازیم.

طلاق توافقی چیست؟

 گاهی زوجین در زندگی مشترک، با تمام مشکلات خود آگاه هستند و با هم به این نتیجه می‌رسند که ادامه این زندگی به نفع هیچ یک از آن‌ها نیست و بهتر است به‌طور مسالمت‌آمیز از یک‌دیگر جدا شوند. در واقع دو طرف راضی به طلاق و جدایی می‌شوند؛ بنابراین باید در مورد تمام تعهدات، تکالیف و دیون نیز به نتیجه و توافق برسند. می‌توان گفت شرایط این نوع طلاق با توجه به شرایط زوجین مشخص می‌شود. این شرایط شامل مهریه، حضانت فرزند، نفقه و موارد دیگر می‌شود که باید به تأیید دادگاه برسد. مهم‌ترین شرط در این نوع طلاق همان رضایت طرفین است. توافق بر سر موارد متعددی که در زندگی مشترک مطرح می‌شود، بدون حضور وکیل طلاق یا با حضور او انجام می‌شود.

مهریه در طلاق توافقی

 طبیعتا زمانی که طلاق از سمت آقا باشد، در صورتی که خانم حق خود را طلب کند، مرد موظف است تمام حق و حقوق او را تحت‌عنوان مهریه پرداخت کند. نحوه پرداخت مهریه در این شرایط با توجه به وضعیت مالی آقا مشخص می‌شود. به این صورت که اگر به اندازه کافی اموال داشته باشد، به اندازه حق مهریه از اموال او توقیف می‌شود، در غیر این صورت مهریه به صورت قسطی پرداخت می‌گردد. اگر طلاق از سوی خانم هم باشد، می‌تواند در صورت تمایل به دریافت مهریه آن را مطالبه کند. شرایط پرداخت هم همان شرایط طلاق از سوی مرد است. در حالی که مهریه طلاق توافقی شرایط متفاوت‌تری دارد. زوجین باید بر سر مهریه نیز به توافق برسند و مطالبه یا عدم مطالبه آن، باید رضایت دو طرف را به‌همراه داشته باشد.

 به این ترتیب بر اساس توافق زوجین و رضایت آن‌ها، خانم می‌تواند مهریه خود را دریافت کند، همه مهریه خود را ببخشد و یا تنها بخشی از آن را بخشیده و باقی مهریه را دریافت کند. معمولا در این نوع طلاق، خانم تمام مهریه خود را می‌بخشد. قانون برای چنین شرایطی، اصول خاصی را تعریف کرده که زوجین باید بر اساس خاصی پیش بروند. به این صورت که زوجین باید برای بخشش مهریه به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و سند بخشش مهریه را تنظیم کنند. بخشیدن مهریه توسط خانم به صورت شفاهی یا کتبی حتی با وجود امضا و اثر انگشت خانم هیچ اعتباری در مراجع قانونی ندارد.

شرایط بخشش مهریه در طلاق توافقی

بخشش مهریه در طلاق توافقی، شرایط خاصی دارد. معمولا در طلاق‌های توافقی، آقا تنها در صورت ببخش کامل مهریه راضی به طلاق می‌شود‌. گاهی ممکن است خانم با توافق همسر یا به میل خود تمام مهریه‌اش را ببخشد؛ اما پس از مدتی از تصمیمی که گرفته منصرف شود. با توجه به این که پشیمانی از بخشش مهریه، بارها در بین خانم‌ها دیده شده است، قانون شرایط خاصی را تعریف کرده که خانم بتواند در برخی از مواقع بر اساس نحوه بخشش مهریه از تصمیم خود رجوع و یا به عبارتی صرف‌نظر کند‌. بخشش مهریه با دو اصطلاح « اقرار به وصول» و « هبه مهریه » در دفتر اسناد رسمی به ثبت می‌رسد. اگر خانم در دفتر اسناد رسمی اقرار کند که مهریه خود را به هرشکلی دریافت کرده و آقا مسئولیتی در قبال پرداخت آن ندارد، دیگر امکان رجوع از بخشش مهریه وجود ندارد.

در هبه مهریه داستان کمی متفاوت است. هبه به معمای بخشیدن است. اگر خانم سند هبه مهریه را امضا کند، امکان صرف‌نظر از بخشش وجود دارد‌. وقتی شخصی مال خود را به اختیار، به شخص دیگری ببخشد، می‌تواند از ببخش آن صرف نظر کند‌؛ بنابراین هبه مهریه امکان رجوع دارد. البته برای رجوع مهریه در این مورد نیز شرایط خاصی وجود دارد. اگر بذل مهریه صورت گیرد، امکان رجوع از بخشش مهریه وجود دارد؛ اما اگر ابراء مهریه  انجام شود، دیگر راهی برای رجوع باقی نمی‌ماند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود برای بخشش مهریه در این نوع طلاق از مشاورین متخصص کمک بگیرید.

مدارک طلاق توافقی

این نوع طلاق نیز مانند سایر امور حقوقی به مدارک هویتی از جمله شناسنامه و کارت ملی زوجین، وکالت‌نامه محضری طلاق، توافق‌نامه زوجین، شرح آزمایشات پزشکی، گواهی عدم بارداری و سند ازدواج نیاز دارد. اگر به هر دلیلی مدارک لازم برای طلاق مانند سند ازدواج را گم کردید، باید به دفتر ازدواج خود مراجعه کرده و یک رونوشت از سند ازدواج را تهیه کنید. این کار معمولا توسط وکیل طلاق توافقی انجام می‌شود. از دیگر مدارک لازم برای طلاق، گواهی عدم سازش است که به‌همراه داشتن آن در دادگاه الزامی است. زوجین باید برای دریافت این گواهی در جلسات مشاوره شرکت کنند. این گواهی تا سه ماه اعتبار خواهد داشت. اگر شما وکیل دارید، باید تمام مدارک لازم برای طلاق توافقی به همراه وکالت نامه رسمی را به او واگذار کنید تا امور طلاق را پیش ببرد.

هزینه وکیل برای طلاق با داشتن حق طلاق

هزینه وکیل در طلاق‌های توافقی، شامل دو هزینه ثابت پرونده و حق الوکاله می‌شود. هزینه‌های ثابت مربوط به مراحل اداری پرونده است؛ اما حق الوکاله دستمزد وکیل می‌باشد که برای هر وکیل متفاوت است. در طلاق‌های توافقی، خانم‌هایی که حق طلاق دارند، باید از طرف همسر خود به یک وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهند یا امور مربوط به آقا یا هر دو را انجام دهد. اگر خانم تنها از طرف همسر خود به وکیل وکالت دهد، باید به جز هزینه ثابت، هزینه حق الوکاله را پرداخت کند؛ اما در صورتی که وکالت خود را نیز به وکیل بدهد، باید هزینه حق الوکاله دو وکیل را پرداخت کند. شما می‌توانید جهت اطلاع از هزینه وکالت برای طلاق توافقی با کارشناسان موسسه حقوقی دادسو تماس گرفته  و مشاوره لازم را دریافت کنید. کارشناسان دادسو به صورت تلفنی و رایگان خدمات مشاوره حقوقی را ارائه می‌دهند.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3118

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins