بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

بورس در 1401: از ساعت کار بورس تهران در سال 1401 تا ...


در سراسر جهان منظور از ساعت کار بورس یا ساعات معامله در بازارهای سهام، ساعاتی است که بورس‌ها برای معامله فعال هستند و موقعیت جغرافیایی بورس را منعکس می‌کنند. زمان بازشدن بازار سهام در هر کشور متفاوت است. در ادامه با ساعات کار بازار سهام در بازار اصلی و بازار پایه بورس آشنا می‌شوید.

ساعت معاملات بورس

بازارهای سهام در سراسر جهان بسته به موقعیت جغرافیایی و ساعت کاری، ساعات معاملاتی متفاوتی دارند. اکثر بازارهای سهام در سراسر جهان از دوشنبه تا جمعه برای معاملات باز و در آخر هفته‌ها بسته خواهند بود. برخی از بورس‌ها مانند اکثر بورس‌های آسیایی برای استراحت ناهار توقف می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر - از جمله بورس‌های اروپا و آمریکای شمالی - این کار را نمی‌کنند.

زمان بازشدن بازار سهام و روزهای کاری بورس‌های خاورمیانه معمولاً با بورس‌های آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و اقیانوسیه متفاوت است. نه بورس عربستان و نه بورس تهران برای استراحت ناهار توقف نمی‌کنند.

برای مثال آمریکای شمالی دارای دو تا از بزرگ‌ترین بورس‌های جهان است: بورس نیویورک (NYSE) و NASDAQ. که از 9.30 صبح تا 4 بعدازظهر (بدون استراحت برای ناهار) به‌وقتت محلی (2.30 تا 9 بعدازظهر به‌وقتت گرینویچ)، دوشنبه تا جمعه معامله می‌کنند.

NYSE و NASDAQ هر دو معاملات پس از ساعت کاری را بین ساعت 4 بعدازظهر تا 8 بعدازظهر به‌وقت محلی (9 بعدازظهر تا 1 صبح به‌وقت گرینویچ) انجام می‌دهند. این بدان معناست که پس از بسته‌شدن ساعت کار صرافی (کارگزاری) در روز، خریداران و فروشندگان همچنان می‌توانند معاملات خود را با استفاده از شبکه‌های ارتباطی الکترونیکی که به طور خودکار قیمت معامله را مطابقت می‌دهند، انجام دهند. به این روش، اطمینان حاصل می‌کنند که تعداد بیشتری از معاملات را می‌توان در یک روز پردازش کرد.

بااین‌حال، ریسک معاملات در ساعات طولانی این است که ممکن است نقدینگی کمتری در بازارها وجود داشته باشد زیرا اکثریت مردم معامله در روز را متوقف خواهند کرد. به همین ترتیب، سفارش‌ها ممکن است تا حدی تکمیل شوند، به این معنی که ممکن است فروشنده قیمتی کمتر از آنچه برای فروش خود انتظار داشت، دریافت کند.

البته این برای برخی از صرافی‌های خاورمیانه مانند بورس تهران که از شنبه تا چهارشنبه فعالیت می‌کند متفاوت است. بورس اوراق بهادار معمولاً در تعطیلات رسمی بسته است که برای هر کشور در سراسر جهان متفاوت می‌باشد.

ساعات معاملات در خاورمیانه

ساعات معاملات در خاورمیانه بسته به صرافی (کارگزاری) متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، بورس اوراق بهادار عربستان سعودی، معروف به تداول، از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر (به‌وقت محلی) باز است که به‌وقت گرینویچ از ساعت 7 صبح تا 12 بعدازظهر است. بورس یکی از معدود بورس‌های جهان است که در روزهای یکشنبه باز است.

تعطیلات رسمی قابل‌توجه در عربستان سعودی شامل روز ملی عربستان (23 سپتامبر) و عید فطر است. از دیگر صرافی‌های برجسته خاورمیانه می‌توان به تهران، پایتخت ایران اشاره کرد.

بورس اوراق بهادار تهران شامل دو بازار بورس و فرابورس است. سطح نظارت در فرابورس کمتر از بورس است به همین دلیل شفافیت کمتری دارد و همین امر باعث می‌شود که ریسک سرمایه‌گذاری در فرابورس بیشتر از بورس باشد.

 مهم‌ترین وظیفه فرابورس سازماندهی آن بخش از شرکت‌های متمایل به حضور در بازار سرمایه است که هنوز شرایط ورود به بورس اوراق بهادار را ندارند. ابزارهای معامله در فرابورس اسناد خزانه دولتی، انواع اوراق بهادار اسلامی، صندوق‌های قابل معامله و... است ساختار جدید فرابورس ایران در مجموع از چهار بازار تشکیل شده است که عبارت‌اند از:

  • بازار اول
  • بازار دوم
  • بازار پایه که شامل زرد نارنجی و قرمز است
  • و بازار سوم

.بازار پایه بورس بستری برای شرکت‌های بورسی است که به دلیل عدم شفافیت مالی یا جایگاهی که دارند، از بازار بورس و فرابورس اخراج شده‌اند و امکان معامله سهام این شرکت‌ها در بورس و فرابورس امکان‌پذیر نیست.  همچنین سرمایه‌گذاری در بازار پایه بورس ریسک بیشتری دارد.

ازآنجایی‌که معامله سهام به این معنی است که شما مالکیت مستقیم سهام را در اختیار دارید. در نتیجه، سهامی در شرکت خواهید داشت و اگر ارزش سهام افزایش یابد، سود خواهید برد. همچنین می‌توانید سود سهام را دریافت کنید، مشروط بر اینکه شرکت سود تقسیمی داشته باشد. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود به مواردی مانند عملکرد شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، بازاری که در آن پذیرش شده است (بورس، فرابورس یا بازار پایه) و روند قیمت آن درگذشته تا به اکنون توجه داشته باشید. یکی از راه‌های کمک به بررسی نمودار تحلیل تکنیکال سهم است.

شما به کمک ابزارهای مختلف مثل خط روند، فیبوناچی، تشخیص شروع امواج الیوت، پرایس اکشن و سایر الگوهای معتبر می‌توانید از انتخاب درست سهم مطلع شوید.

ساعت کار بورس تهران در سال 1401 برای ثبت سفارش‌ها و معامله سهام از 8:45 الی 9 صبح است یعنی معامله‌گران در این بازه زمانی می‌توانند سفارش‌های خود را ثبت کنند و باتوجه‌به اولویت قیمت و سپس زمان ثبت سفارش، در صف قرار می‌گیرند تا ساعت 9 صبح که معاملات ثبت و انجام می‌شوند. از 9 صبح تا 12:30 ظهر به‌وقت محلی (از ساعت 5:30 صبح تا 9 صبح به‌وقت گرینویچ) از رو شنبه تا چهارشنبه بازار بورس فعال است. درحالی‌که روزهای کاری سایر کشورها دوشنبه تا پنجشنبه است. دلیل این امر این است که تعطیلات آخر هفته در ایران از پنجشنبه تا جمعه اجرا می‌شود و شنبه تا چهارشنبه کار می‌کنند.

ایران بیشترین تعطیلات رسمی را در جهان دارد و برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از نوروز (29 اسفند الی 5 فروردین - بسته به سال)، روز جمهوری اسلامی (12 فروردین) و فوت. آیه الله خمینی (15 خرداد).

چرا بورس‌ ها ساعات معاملاتی متفاوتی دارند؟

زمان بازشدن بازار سهام بر اساس منطقه متفاوت است تا بیشترین تمرکز خریداران و فروشندگان را در ساعات مشخص شده برای فعالان بازار محلی، بلکه بین‌المللی تسهیل کند. بورس‌ها با تعیین ساعات معاملاتی، اطمینان حاصل می‌کنند که به‌جای معاملات پراکنده به‌صورت 24 ساعته در طول روز ، تمرکز نقدینگی بین زمان شروع و بسته‌شدن بازار بورس وجود دارد.

اگر معامله‌ای خارج از ساعات معاملات در هریک از بازارهای بورس، فرابورس یا بازار پایه بورس انجام شود، معمولاً به صف معاملات اضافه می‌شود که پس از بازشدن بازار برای آن روز انجام می‌شود. بااین‌حال، اگر یک معامله‌گر این کار را انجام دهد، ممکن است معامله او از زمانی که درخواست شده تا زمانی که اجرا شده است دچار انحراف شود. زیرا ممکن است قیمت تغییر کند و هنگام شروع زمان معاملاتی روز آینده، متفاوت باشد.

نتیجه‌ گیری

بازار سرمایه ایران شامل دو بازار بورس و فرابورس است. بازار پایه بخشی از فرابورس است که دامنه نوسانی سهام این بازار نسبت به بورس و فرابورس متفاوت است. ساعت کار بورس اوراق بهادار تهران (TSE) از ساعت 9 صبح باز می‌شود و در ساعت 12:30  بسته می‌شود و برای ناهار تعطیل نمی‌شود. خارج از بازه زمانی مشخص شده، معامله انجام نمی‌گیرد. روزهای کاری بورس تهران (TSE) از شنبه تا چهارشنبه، بجز روزهای تعطیل رسمی است.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3118

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins