بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

چهارم ماه مارس روز آگاهی از سرطان روده


سرطان روده بزرگ ، سومین سرطان رایج در جهان است . در سال 2020 ، میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ دو میلیون نفر تشخیص شده است .

سرطان روده بزرگ ، سومین سرطان رایج در جهان است . در سال 2020 ، میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ دو میلیون نفر تشخیص شده است. سرطان روده بزرگ دومین سرطان مرگبار است که هر ساله یک میلیون نفر از ابتلا به آن جان خود را از دست می دهند. تشخیص به موقع سرطان روده بزرگ می تواند تعداد مرگ و میر ناشی از آن را کاهش دهد .

به دلیل اهمیت تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ و ترویج سبک زندگی سالم که می تواند سبب کاهش ریسک ابتلا و پیشرفت سرطان شود در چهارم ماه مارس ، روز آگاهی از سرطان روده برگزار می شود.

شیوع سرطان روده در قاره آسیا بالا است . به طوری که نیمی از مرگ و میرهای مربوط به سرطان روده در این قاره ثبت شده است . در کشور چین ، بیش از 280000 مورد مرگ در هر سال بر اثر ابتلا به سرطان روده بزرگ رخ می دهد . ژاپن ، با 600000 مرگ در هر سال در رتبه دوم قرار دارد.

سازمان بین المللی تحقیقات در مورد سرطان ، تخمین زده که افزایش ابتلا به سرطان روده بزرگ در سال های 2020 تا 2040 با افزایش 56 درصدی مواجه خواهد شد . یعنی حدود سه میلیون مبتلای جدید در هر سال. همچنین تخمین زده شده که حدود 1.6 میلیون نفر در سال 2040 از سرطان روده بزرگ جان خود را از دست بدهند.

سرطان روده بزرگ در ایران

در ایران نیز ، سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع است . شروع زودرس سرطان روده بزرگ ، قبل از سن چهل سالگی ، بیش از یک پنجم موارد سرطان روده بزرگ را تشکیل می دهد. البته این نسبت به صورت قابل توجهی کمتر از بسیاری از کشورها است . میزان بروز سرطان روده بزرگ در این کشورها بین دو تا هشت درصد است .

علایم سرطان روده بزرگ

تغییرات مداوم در عادات روده ای  مثل اسهال یا یبوست یا تغییر در قوام مدفوع ، خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع ، ناراحتی دائمی شکم، مانند گرفتگی عضلات و احساس اینکه روده شما به طور کامل تخلیه نمی شود.

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

بررسی سرطان روده بزرگ در مدارک علمی

برای بررسی مدارک علمی با موضوع سرطان روده بزرگ ، کلمه colorectal cancer در پایگاه اسکوپوس جستجو شد . تعداد 185311 مدرک علمی با موضوع سرطان روده بزرگ ، بازیابی شد . شکل 1، روند مدارک علمی مرتبط با سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد. بر این اساس ، تعداد مدارک علمی با موضوع سرطان روده بزرگ از سال 2018 به بعد به طور قابل توجهی افزایش یافته است . آمریکا، چین، انگلیس، ژاپن و ایتالیا کشورهایی هستند که بیشترین تعداد مدارک علمی با موضوع سرطان روده بزرگ را منتشر کرده اند. ایران نیز در رتبه هجدهم قرار گرفته است.

سرطان روده بزرگ

نمودار 1. روند مدارک علمی مرتبط با سرطان روده بزرگ

کلمات کلیدی هر مدرک علمی ، عصاره آن است. کلمات کلیدی نشان دهنده موضوع هر مدرک علمی است که مطالعه آن می‌تواند دید کلی نسبت به یک موضوع را در اختیار محققان قرار دهد. شکل 1، نقشه کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد. بر این اساس، کلمات کلیدی cancer، prognosis، immunotherapy ، colon cancer و colorectal neoplasms پرتکرارترین کلمات کلیدی در مدارک علمی با موضوع سرطان روده هستند.

prognosis ، از اصطلاحات پزشکی است که برای بیان پیش‌بینی آینده یک بیماری به کار می‌رود. سومین کلمه immunotherapy است که یک روش درمانی برای برخی بیماری‌ها مثل سرطان است که با تحریک یا سرکوب پاسخ سیستم ایمنی عمل می‌کند. چهارمین کلمه colon cancer است که نام دیگر سرطان روده است ، و پنجمین کلمه colorectal neoplasms است که به نوعی از رشد غیر طبیعی و بیش از حد بافت که رشد نئوپلاسم با بافت‌های اطرافش تناسب ندارد گفته می شود.

سرطان روده بزرگ

شکل 1. جدیدترین کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی با موضوع سرطان روده بزرگ

 

منبع

مهدوی نیا، م.، و بیشه سری، ف.، و انصاری، ر.، و نوروزبیگی، ن.، و خالق نژادطبری، ا.، و هرمزدی، م.، و رخشانی، ن.، و ملک زاده، ر. (1384). سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ در ایران . گوارش, 10(1 (پیاپی 50)), 6-10. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=32745

 

پست های مرتبط

امام خمینی در مقالات فارسی

تاریخ: 1401/03/16

بازدید: 133

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی است . اندیشه های امام خمینی به عنوان بعد ایشان از دیدگاه محققان و اندیشمندان مورد توجه است .

مدرس

@ins

روز جهانی محیط زیست

تاریخ: 1401/03/11

بازدید: 203

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

5 June برابر با 15 خرداد هر سال روز جهانی محیط زیست نام گذاری شده است .

مدرس

@ins