بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

روز صنایع دستی


صنایع دستی ، به انواع مختلفی از کارهایی گفته می شود که در آن ، اشیاء تزئینی با دست یا ابزارهای ساده و غیر خودکار ، مثل قیچی ، وسایل حکاکی ، قلاب و غیره ، ساخته می شود .

صنایع دستی ، به انواع مختلفی از کارهایی گفته می شود که در آن ، اشیاء تزئینی با دست یا ابزارهای ساده و غیر خودکار ، مثل قیچی ، وسایل حکاکی ، قلاب و غیره ، ساخته می شود . این ابزارها ، مهم ترین بخش ساخت صنایع دستی هستند و برای بسیاری از فعالیت های خلاقانه و طراحی های مربوط به ساخت اشیاء مثل کار با منسوجات ، مواد قالب گیری ، کاغذ ، الیاف گیاهی ، خاک رس و غیره کاربرد دارند . صنایع دستی در بر دارنده طیف زیادی از اشیاء شامل لباس ، نمادهای تزیینی ، جواهرات ، نمد و غیره هستند . دو نوع مهم از صنایع دستی ، بافندگی و قلاب بافی است .

بررسی واژه صنایع دستی

قبلا به صنایع دستی ، صنایع مستظرفه گفته می شد . صنایع دستی از یک طرف بر واژه صنایع ، بر مدرن و صنعتی بودن اشاره دارد ، در حالی که کلمه دستی بر دور بودن از صنایع و تولیدی غیر صنعتی اشاره دارد . به نوعی با دو واژه متناقض در این اصطلاح مواجه هستیم . ‌در‌ تعریف‌ صنایع‌ دستی  با‌دو ‌رویکرد‌ روبرو‌ هستیم .‌ در‌ رویکرد‌ اولیه یا سنت‌گرایانه‌ بر‌ ارزش‌ های‌نمادین ،‌ در تجلی ‌ساخت ‌اعتقادات‌ معنوی‌ تاکید‌ می‌شود،‌ اما‌ در‌ رویکرد‌ مدرن،‌ بر ارزش‌های‌ زیبایی‌شناسی طرح ها ‌، رنگ‌ ها و‌ کارکردهای‌ تزئینی‌ آن‌ تاکید می شود . صنایع دستی ، بخش مهم و اثر گذار در ساختار فرهنگی ، هنری ، اجتماعی و اقتصادی جامعه است . صنایع دستی ، نقش زیادی در توسعه اقتصادی و فقر زدایی کشورهای جهان سوم دارد.

صنایع دستی بخشی از سنت، فرهنگ، و هویت اصیل ایرانی است . امـروزه کسب هویت و خود باوری در جامعه امروز اهمیت زیادی دارد .  معرفـی صنایع دستی به منزله پشتوانه ای هویتی و فرهنگی جامعه اهمیـت زیـادی دارد. صنایع دستی ، از مهم ترین صنایع هنری است که در فرهنگ و تاریخ ایران ریشه دارد و ایران یکی از کشورهایی است که در این خصوص مشهور است . صنایع دستی ، بخشی از هنرهای سنای است که با در آمیختن فنون و مهارت های صنعتی به وجود آمده است . صنایع کهن ایران ، شامل موارد زیادی است و صنایع دستی ایران طیف گسترده ای را شامل می شود از قالی بافی گرفته تا مس گری .

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

روز صنایع دستی

روز جهانی صنایع دستی ، برابر با 10 June بیستم خرداد است . روز جهانی صنایع دستی ، بر تقویت توسعه اقتصادی بر پایه صنایع دستی و فعالیت های مرتبط با آن ، تاکید دارد .

مقالات فارسی با موضوع صنایع دستی

281 مدرک علمی تا تاریخ 16 خرداد 1401 ، در بانک نشریات فارسی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی نمایه شده است . مقالات شناسایی نقوش گلیم گیلان و کاربرد آن در طراحی لباس فرم اداری زنانه و مردانه ، راهکارهای احیاء و بهینه سازی «قالی پرو»، دستبافته ناشناخته لرستان و صنایع دستی، حلقه ی اتصال هویت و برند در صنعت بسته بندی، پر بازدیدترین مقالات فارسی با موضوع صنایع دستی هستند . این مقالات مهم ترین مقالات با موضوع صنایع دستی از نگاه کاربران مرکز اطلاعات علمی هستند .

عنوان

کلمات کلیدی

مجله

شناسایی نقوش گلیم گیلان و کاربرد آن در طراحی لباس فرم اداری زنانه و مردانه

گلیم گیلان,نقوش گلیم,طراحی لباس,ست لباس,فرم اداری

هنرهای صناعی ایران

راهکارهای احیاء و بهینه سازی «قالی پرو»، دستبافته ناشناخته لرستان

قالی پرو,صنایع دستی محلی,آسیب شناسی میراث هنری,احیاء هنر بومی,پلدختر لرستان

هنرهای صناعی ایران

صنایع دستی، حلقه ی اتصال هویت و برند در صنعت بسته بندی

برندینگ ,بسته بندی ,صنایع دستی ,گواهی مبدأ ,هویت مندی

هنرهای صناعی ایران

نقش رسانه مجازی در توسعه بازارچه های مرزی

رسانه مجازی,توسعه بازارچه های مرزی,اعتمادسازی,آگاه سازی,مشارکت اجتماعی

علوم و فنون مرزی

نقش گردشگری بر توسعه مناطق مرزی استان کرمانشاه مطالعه موردی: منطقه اورامانات

گردشگری,اورامانات,مناطق مرزی,توسعه اقتصادی

علوم و فنون مرزی

 

 

شکل زیر ابر کلمات کلیدی به کار رفته در مدارک علمی مرتبط با صنایع دستی را نشان می دهد. بر این اساس، گردشگری، توسعه روستایی و گردشگری روستایی ، کلماتی هستند که بیشترین تکرار را در موضوع صنایع دستی دارند. به این معنا که مدارک علمی با موضوع صنایع دستی بیشتر بر گردشگری تاکید دارد .شهر اصفهان نیز از مهم ترین شهرهای ایران در حوزه صنایع دستی است و در مقالات این موضوع بیشتر بررسی شده است .

روز جهانی صنایع دستی

 

منابع:

غفارپوری، ث.، و شریف زاده، س. (1398). نقدی بر کتاب شناخت صنایع دستی ایران. پژوهشنامه انتقادی متون و برنامه های علوم انسانی, 19(5 (پپاپی 69) ), 173-188. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=496423

حاجی پورشوشتری، ع. (1386). مهر اصالت یونسکو برای صنایع دستی. گلجام, -(7-6), 155-171. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=79179

چیت سازیان، ا.، و جویباری، و.، و بهارلو، ع. (1393). جایگاه اجتماعی صنایع دستی و هنر های سنتی با نظری به مسگری کاشان در گذشته و امروز. دانش های بومی ایران, 1(2), 155-184. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=267569

 

 

 

پست های مرتبط

روز جهانی مبارزه با کار کودکان

تاریخ: 1401/03/21

بازدید: 396

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

12 ژوئن برابر با 22 خرداد هر سال روز جهانی مبارزه با کار کودکان است

مدرس

@ins

روز جهانی اهدای خون

تاریخ: 1401/03/22

بازدید: 330

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز 14 ژوئن برابر با 24 خرداد هر سال، روز جهانی اهدای خون نام دارد.

مدرس

@ins

متاآنالیز چیست؟

تاریخ: 1401/04/15

بازدید: 283

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

مرورهای سیستماتیک و متاآنالیزها ابزارهای ضروری برای ترکیب شواهد مورد نیاز در اطلاع رسانی تصمیم گیری بالینی و سیاست گذاری هستند.

مدرس

@ins