بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

عوامل مؤثر در شب ادراری کودکان و درمان آن


حدودا 40 درصد از کودکان زیر 3 سال شب ادراری دارند. دلیل قطعی مبنی بر اینکه چرا بعضی از کودکان شب ادراری دارند و دیگری ندارد پیدا نشده است

درمان شب ادراری

انواع شب ادراری کودکان

شب ادراری اولیه : کودک روی مثانه خود کنترلی  نداشته و همواره رختخواب خود را خیس می کند .

شب ادراری ثانویه : کودک روی مثانه خود برای مدت کوتاهی ( حدود 6 ماه ) کنترل دارد و بعد از آن کنترل خود را از دست داده و رختخواب خود را خیس می کند .

ما در ادامه به بررسی درمان شب ادراری میپردازیم. شاید این موضوع  مرتبط با تکامل ارگان های بدن باشد. گاهی اوقات  ممکن است مثانه کودک جای کافی  برای ذخیره ادرار در طول شب را ندارد. گاهی اوقات کودک هنوزتوانایی تشخیص اینکه باید از خواب بیدار شده و به دستشویی برود را ندارد. نظر پزشکان به این صورت است که  کودک از سن 3 سالگی  باید هروقت احساس ادارار داشت بیدار شود و به دسشویی مراجعه کند.اما ممکن است  برخی از کودکان بنا به دلایل پزشکی و یا روانشناختی این توانایی را نداشته باشند و یا بعد از مدتی که پیدا کردند دوباره شروع به ادرار در بستر می کنند. معمولاً کودکان و نوجوانان و بزرگسالانی که از همان اول شب ادراری دارند و هیچ زمانی نتوانستند که در دستشویی این کار را انجام دهند  برای درمان شب ادراری علت پزشکی وجود دارد، ولی کودکانی که بعد از مدتی دچار شب ادراری می شوند معمولاً علت روانشناختی وجود دارد.در کودکانی که دچار این عارضه هستند ، در صورت عدم مشکل جسمی و همچنین وجود علائم اضطراب در نقشه مغزی ، با لورتا نوروفیدبک می توان درمان شب ادراری را شروع کرد .لورتا نوروفیدبک کمک می کند که  تسلط کافی روی عملکرد مغزی خود داشته باشید و بتوانیم عملکرد آن را کنترل و بهبود دهید . با استفاده از لورتا نوروفیدبک می توانید به مغز خود یاد دهید  که عملکرد خود را کنترل نماید  که این مسئله کمک شایانی در درمان شب ادراری میکند.لورتا لورتا نوروفیدبک که به لورتا نوروفیدبک عمقی نیز شناخته می‌شود، بر اساس منشأ تولید امواج مغزی فیدبک را ارائه می‌کندبرای دریافت مشاوره در رابطه با درمان لورتا نوروفیدبک می توانید به دکتر گنجی ( بنیان گذار لورتا در ایران ) در کلینیک نیک مهر که یک کلینیک روانشناسی در تهران است مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید لورتا نوروفیدبک یک فرآیند یادگیری است و نباید در چند جلسه اول منتظر تغییرات خیلی زیاد باشید . معمولا اولین تغییرات از جلسه دهم تا پانزدهم خود را نشان می دهند و اگر به نتایج مطلوب نرسیدند جلسات ادامه پیدا نمیکند .اختلال یادگیری اصطلاحی است که اشاره به مشکل در یادگیری فرد دارد. که به معنای مشکل درضریب هوشی کودک نیست. کودکانی که ناتوانی یادگیری دارند در واقع, اکثر آنها به اندازه دیگران باهوش هستند تنها تفاوت آنها با دیگران ذهن متفاوت آن ها است .در واقع آنها اطلاعات را به گونه ای دیگر در ذهن خود ثبت میکنند .

درمان اختلال یادگیری

برای درمان اختلال یادگیری روش های متنوعی ارائه میشود که عبارتند از:

  • لورتا نوروفیدبک
  • در درمان اختلال یادگیری لورتا نوروفیدبک تحول بزرگی ایجاد کرده است. دراین مورد لورتا نوروفیدبک به تنهایی پاسخگو میباشد و نیازی به درمان های مکمل ندارد و معمولا با کامل کردن یک دوره درمانی، بهبودی حاصل میگردد.
  • -بازتوانی شناختی
  • -بازی درمانی

و انواع روش های روانی و رفتاری دیگر...

لورتا نوروفیدبک

طی نتایج بدست آمده از تحقیقات انجام شده، اکثا استفاده از لورتا نوروفیدبک را برای درمان اختلال یادگیری در کودکان موثردانستند. کودکانی که دچاراختلال یادگیری هستند، سطوح بالایی از نسبت فعالیت های آلفا و تتا را از خود نشان می دهند که این مسئله به آنان صدمه می زند.

ولی لورتا نوروفیدبک می تواند نسبت آلفا و تتا را کاهش دهد و از این طریق مهارت های خواندن، نوشتن، ریاضیات و افزایش نمره IQ  بهبود یابد.

در درمان لورتا نوروفیدبک از امواج مغزی و بازخورد آن به بیمار برای درمان استفاده می شود. هر جلسه درمان لورتا نوروفیدبک تقریبا 40 دقیقه طول می کشد و متغییر های زیادی از جمله نوع اختلال و سن و .... در تعداد جلسات اثر گذار است .اگر کودک شما از اختلال یادگیری رنج میبرد میتوانید با مرکز نیک مهر کلینیک روانشناسی در تهران مراجعه کنید

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3170

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins