بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

روز جهانی محیط زیست


5 June برابر با 15 خرداد هر سال روز جهانی محیط زیست نام گذاری شده است .

روز جهانی محیط زیست ، با هدف آگاهی بخشی در جهان و اقدامات برای حفاظت از محیط زیست برگزار می شود . روز جهانی محیط زیست توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد از سال 1973 برگزار می شود . این روز ، بزرگ ترین رویداد مربوط به محیط زیست است . روز جهانی محیط زیست میلیون ها نفر را در سراسر جهان به حفاظت از محیط زیست ترغیب می کند. روز جهانی محیط زیست هر سال با مشارکت 143 کشور از جهان برگزار می شود .

تاریخچه روز جهانی محیط زیست

در سال 1974 ، اولین روز جهانی محیط زیست برگزار شد . از سال 1987 ایده برگزاری روز جهانی محیط زیست در کشورهای مختلف به صورت چرخشی آغاز شد . 5 June برابر با 15 خرداد هر سال روز جهانی محیط زیست[1] نام گذاری شده است .

روز جهانی محیط زیست در سال 2022

سال 2022 ، نقطه عطفی برای روز جهانی محیط زیست محسوب می شود . به دلیل اینکه امسال پنجاهمین سالگرد برگزاری روز محیط زیست است . در اوایل ژوئن 2022، چند روز قبل از روز جهانی محیط زیست، نشست بین‌المللی استکهلم در سوئد برگزار خواهد شود. شعار روز جهانی محیط زیست در سال 2022 " در کیهان بیلیون ها کهشکان وجود دارد ، در کل کهکشان بیلیون ها سیاره وجود دارد ، اما تنها یک زمین وجود دارد ". برنامه 2022 روز جهانی محیط زیست بر زندگی پایدار در هماهنگی با طبیعت تاکید دارد .

محیط زیست در مقالات فارسی

تا کنون 1948 مقاله فارسی با موضوع محیط زیست در بانک نشریات فارسی مرکز اطلاعات علمی نمایه شده است . مجلات علوم و تکنولوژی محیط زیست ، آموزش محیط زیست و توسعه پایدار و محیط زیست طبیعی (منابع طبیعی ایران) مجلات فارسی هستند که تمرکز زیادی روی موضوع محیط زیست دارند.

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

بررسی کلمات کلیدی مدارک علمی با موضوع محیط زیست نشان می دهد که رشد اقتصادی ، توسعه پایدار ، فلزات سنگین ، آموزش محیط زیست و گردشگری ، موضوعاتی هستند که مدارک علمی با موضوع محیط زیست بیشتر بر آنها متمرکز اند . به دلیل اینکه یکی از مسائل مهم در رشد اقتصادی و توسعه پایدار ، تاکید بر عدم آسیب به محیط زیست است.

روز جهانی محیط زیست

 

 

[1] World Environment Day

پست های مرتبط

چهارم ماه مارس روز آگاهی از سرطان روده

تاریخ: 1401/03/18

بازدید: 171

1401

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سرطان روده بزرگ ، سومین سرطان رایج در جهان است . در سال 2020 ، میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ دو میلیون نفر تشخیص شده است .

مدرس

@ins

امام خمینی در مقالات فارسی

تاریخ: 1401/03/16

بازدید: 139

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی است . اندیشه های امام خمینی به عنوان بعد ایشان از دیدگاه محققان و اندیشمندان مورد توجه است .

مدرس

@ins