بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

اصول حسابداری و حساب کتاب در سوپرمارکت


اهمیت استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری سوپرمارکت آنقدر زیاد است که فروشندگان و صاحبان امتیاز یک فروشگاه باید قبل از خرید برنامه حسابداری مدنظر به موارد مختلفی توجه کنند.

شاید فکر کنید که راه‌اندازی یک سوپرمارکت کار ساده‌ای است، اما این شغل نیز مانند بسیاری از شغل‌هایی که با اصول حسابداری سروکار دارند؛ دارای پیچیدگی‌های منحصربفردی است که تا با آن سروکله نزنید، متوجه نخواهید شد. همانطور که می‌دانید حسابداری سوپرمارکت، اگرچه پیچیده به نظر نمی‌آید اما با توجه به اینکه در طول روز، خریدهای مختلفی به‌وسیله‌ی مشتریان انجام می‌شود؛ به سختی کار اضافه می‌کند و اینجاست که جای خالی یک نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی، احساس می‌شود. این در حالی است که در سوپرمارکت‌های بزرگ میزان اجناس موجود، مدیریت فروشگاه را سخت‌تر کرده است و استفاده از یک نرم‌افزار حسابداری سوپرمارکت، ضروری به نظر می‌رسد. حال به‌همین منظور ما در این مقاله قصد داریم که درباره‌ی مزیت‌های استفاده از یک برنامه فوق‌العاده‌ی حسابداری به جهت مدیریت بهتر یک سوپرمارکت، صحبت کنیم و در انتهای مقاله نیز به معرفی یک مرکز معتبر برای تهیه نرم‌افزار ایده‌آل حسابداری فروشگاه‌ها خواهیم پرداخت.

حسابداری و اصول حساب کتاب سوپرمارکت

اهمیت استفاده از نرم‌افزار حسابداری سوپرمارکت

همانطور که حتماً می‌دانید هر فروشگاهی ممکن است محصولات مختلفی را خریداری کنید که این موضوع می‌تواند به‌صورت عمده نیز در نظر گرفته شود. پرواضح است که اکثر فروشگاه‌ها دارای انبار هستند که بسیاری از اجناس پس از خرید، برای نگهداری بهتر به این مکان انتقال داده می‌شوند. اما موضوع اصلی نحوه حساب و کتاب خریدهای انجام شده است که طبیعتاً به صورت دستی غیرممکن خواهد بود. ضمن اینکه حسابداری سوپرمارکت برای محاسبه‌ی سود و زیان ماهانه، فصلی و سالانه نیز در نظر گرفته می‌شود و طبیعتاً در این گونه مواقع، احتیاج مبرم به برنامه‌های حسابداری حرفه‌ای است. البته گفتنی است که استفاده از چنین نرم‌افزارهایی که مطمئناً از بخش‌های مختلفی برخوردار است؛ باید به‌وسیله‌ی افراد باتجربه در نظر گرفته شود. چرا که هر اشتباه و سهل‌انگاری در بکارگیری از آنها می‌تواند همه‌ی حساب و کتاب‌ها را بر هم بزند. همچنین ناگفته نماند که اگر راه‌اندازی یک سوپرمارکت نیاز به بررسی‌های موشکافانه دارد؛ تهیه یک نرم‌افزار سوپرمارکت از جمله مهم‌ترین مواردی است که باید در ردیف اول در نظر گرفته شود. حال در ادامه به بررسی انواع حساب‌های مورد استفاده در حسابداری فروش محصول در سوپرمارکت خواهیم پرداخت.

انواع حساب‌های انجام شده در سوپرمارکت

معمولاً در حسابداری سوپرمارکت باید به بررسی چند نوع حساب و کتاب پرداخت که از جمله مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • حساب فروش محصول. به طورکلی فروش محصول در سوپرمارکت به دو طریق انجام می‌شود که به صورت نقد یا نسیه است. بنابراین بررسی سود و زیان هر کدام از این موارد، باید به طور کامل انجام شود که طبیعتاً نیاز به نرم‌افزارهای خاص است.
 • حساب برگشت از فروش. ممکن است بعضی از اجناسی که به صورت عمده از سوپرمارکت خریداری می‌شود؛ به دلایل مختلفی برگشت زده شود که نحوه محاسبه سود و ضرر این نوع اصول حسابداری سوپرمارکت، متفاوت از  حاصل فروش مستقیم محصول است.
 • حساب تخفیفات نقدی فروش. درواقع اگر فروشنده برای کلیه اجناس یا حداقل بعضی از محصولات سوپرمارکت، تخفیفاتی را در نظر بگیرد؛ باید به طور جداگانه و با استفاده از برنامه‌های حسابداری فروشگاه، نسبت به حساب و کتاب مالی در این خصوص اقدام کرد.
 • فروش خالص. پرواضح است که در یک فروشگاه در نهایت آنچه که دارای اهمیت است؛ سود خالص نهایی در طول ماه است که با کسر هزینه‌ها، تخفیفات، برگشت خورده‌ها و... در نظر گرفته خواهد شد. همه‌ی این موارد به صورت کاملاً تخصصی و با استفاده از نرم‌افزار حسابداری سوپرمارکت ممکن است و صاحبان کسب‌وکار عملاً به صورت دستی نمی‌توانند به این موارد رسیدگی کنند.

نکات قابل توجه در زمان خرید برنامه حسابداری فروشگاهی سوپرمارکت

اهمیت استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری سوپرمارکت آنقدر زیاد است که فروشندگان و صاحبان امتیاز یک فروشگاه باید قبل از خرید برنامه حسابداری مدنظر به موارد مختلفی توجه کنند که ما در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

1) امکان ثبت تخفیف

یک برنامه حسابداری فروشگاهی باید امکان ثبت تخفیف در برنامه را به فروشندگان بدهد تا در این صورت، مشتریان نیز با دغدغه‌ی کمتری نسبت تهیه اجناس مدنظرشان اقدام کنند.

2)  امکان دسته‌بندی محصولات

از جمله مواردی که باید در یک برنامه حسابداری سوپرمارکت در نظر گرفته شده باشد، امکان دسته‌بندی محصولات است. همانطور که می‌دانید در این صورت بررسی کارکنان فروشگاه برای موجود یا عدم موجود بودن اجناس، بسیار راحت‌تر خواهد شد و چه بسا این موضوع برای مشتریان نیز کمک کننده باشد.

3) امکان اتصال به اپلیکیشن

بعضی از بهترین نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاه امکان اتصال به اپلیکیشن را فراهم می‌کنند که در این صورت مشتریان با دغدغه‌ی کمتری به اجناس‌شان دسترسی خواهند داشت. طبق آمارها این موضوع  فروش را تا چند برابر افزایش می‌دهد.

4)  قابلیت نصب بر روی ویندوز

وقتی قرار است مجموعه‌ای بزرگ از محصولات مدیریت شوند؛ شاید بهتر باشد از یک بستر مناسب‌تر استفاده کرد که در این صورت بکارگیری از ویندوز بهترین انتخاب خواهد بود. درواقع با توجه به اینکه صفحه نمایش گوشی اندازه کوچک‌تری دارد لذا استفاده از ویندوز برای مدیریت بهتر حساب و کتاب‌ها ایده‌آل‌تر خواهد بود.

5)  مدیریت بهتر انبار

انبارگردانی و اطلاع از موجودی در انبار، فوق‌العاده کار زمان‌بر و دشواری است که اگر برنامه‌هایی مانند حسابداری سوپرمارکت وجود نداشته باشد؛ صاحبان کسب‌وکارها و مشاغل مختلف را خسته خواهد کرد. در حال حاضر در بعضی از بهترین برنامه‌های حسابداری این امکان در نظر گرفته شده است.

6) مدیریت سال‌های مالی

نهایتاً بهبود مدیریت مالی با استفاده از چنین برنامه‌هایی دغدغه‌های مدیران سوپرمارکت را به طرز چشم‌گیری کاهش داده است. درواقع این افراد دیگر نگران نحوه مدیریت حساب فروشگاه‌شان نیستند؛ چرا که با چند کلیک به راحتی به سود و زیان بازه‌های مختلف سال دسترسی خواهند داشت.

مزایای استفاده از نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی

همانطور که حتماً متوجه شده‌اید مدیریت حساب و کتاب‌های مالی یک فروشگاه بهتر است که با استفاده از یک نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی در نظر گرفته شود. درواقع این کار از مزیت‌های مختلفی برخوردار است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 • امنیت فوق‌العاده عالی. پرواضح است که بررسی حسابداری سوپرمارکت به روش دستی امکان خدشه‌دار شدن اطلاعات را افزایش می‌دهد. اما در نرم‌افزارهای حسابداری سوپرمارکتی می‌توان از سندها، ذخیره‌سازی‌های مختلف در نظر گرفت؛ بنابراین می‌توان گفت که امنیت نسبتاً بالاتری نسبت به روش‌های دستی مدیریت مالی دارند.
 • دسترسی بهتر. با توجه به اینکه نرم‌افزارهای مدیریت فروشگاهی یا در گوشی موبایل و یا در سیستم صاحبان کسب‌وکار و مشاغل مختلف وجود دارد؛ بنابراین دسترسی به آنها در صورت نیاز با سرعت بیشتری انجام می‌شود. این موضوع در مقایسه با بررسی اصول حسابداری فروشگاهی به روش دستی فوق‌العاده بهتر خواهد بود.
 • کاهش هزینه‌ها. شاید فکر کنید که خرید یک برنامه حسابداری سوپرمارکت هزینه‌بر است؛ اما این هزینه فقط یک بار در نظر گرفته می‌شود. این در حالی است که اگر قصد بررسی دستی حساب و کتاب‌های یک فروشگاه را داشته باشید؛ شاید در کنار اینکه هر بار باید افراد متخصص را استخدام کنید، زمان بیشتری را نیز از شما خواهد گرفت.
 • ثبت فاکتور و بارکد. اگر مشتری خرید بیشتری در نظر داشته باشد طبیعتاً درخواست فاکتور می‌کند که اگر از یک برنامه حسابداری مناسب استفاده نکنید؛ از ارائه این خدمات معذور خواهید بود. بنابراین در کنار حفظ کلاس کاری سوپر مارکت، باید در نظر گرفتن چنین خدماتی را لحاظ کنید.

بهترین برنامه حسابداری سوپرمارکت مربوط به کدام شرکت است؟

طبیعتاً هر مدیر کسب‌وکاری باید طبق نیازهایی که احساس می‌کند؛ نسبت به تهیه برنامه حسابداری فروشگاهی اقدام کند. با این حال ما در ادامه به بهترین‌ها در این زمینه اشاره می‌کنیم:

 • نرم‌افزار حسابداری سوپرمارکت باران. از جمله ویژگی‌های این برنامه رابط فوق‌العاده ساده آن است که کارآیی و عملکرد برنامه را افزایش داده است. از این برنامه در بیشتر فروشگاه‌ها از جمله هایپرمارکت و خرده فروشی بکارگیری می‌شود.
 • برنامه حسابداری سوپرمارکت هلو. این برنامه از جمله نرم‌افزار قوی در این زمینه است که ویژگی گزارش‌گیری آن در کمتر برنامه‌ای در نظر گرفته شده است. البته این برنامه از پشتیبانی ضعیفی برخوردار است که افراد را برای انتخاب این برنامه دلسرد کرده است.
 • نرم‌افزار حسابداری سوپرمارکت سپیدار. این برنامه در چند نسخه در اختیار علاقه‌مندان قرار داده شده است که مدیران کسب‌وکارها می‌توانند بنا به نیازشان از نوع دلخواه استفاده کنند. البته هزینه‌های پشتیبانی از این برنامه مدیریت کسب‌وکار بسیار زیاد است که مدیران مجموعه‌ها را در انتخاب آن مردد کرده است.

در کنار موارد نام برده شده، برنامه‌های مدیریت مالی دیگری نیز وجود دارد که هر کدام دارای مزیت‌ها و معایب مختص به خود هستند که از جمله می‌توان به برنامه حسابداری فروشگاهی پارسیان، نرم‌افزار حسابداری شایگان و مواردی از این دست اشاره کرد.

خرید نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی از گروه نرم‌افزاری باران

حال احتمالاً پس از مطالعه‌ی این مقاله، در انتخاب یک برنامه اصول حسابداری سوپرمارکت به نتیجه‌ی واحدی رسیده باشید که پیشنهاد ما نیز استفاده از تیم تخصصی باران در این زمینه است. درواقع این تیم حرفه‌ای سال‌هاست که در زمینه‌ی ارائه خدمات این‌چنینی فعالیت می‌کند و با برنامه‌ای که در نظر گرفته است، رضایت اکثریت مشتریان را جلب کرده است. بنابراین اگر به تازگی قصد راه‌اندازی یک فروشگاه یا سوپرمارکت دارید و یا به هر دلیلی نیازمند یک برنامه حسابداری فعال هستید؛ کافی است که با استفاده از راه‌های ارتباطی در نظر گرفته شده با مدیران یا مشاوران مجموعه نرم‌افزاری باران در تماس باشید تا بهترین برنامه‌ی حسابداری سوپرمارکت به شما عزیزان معرفی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر ودریافت راهنمایی‌های لازم به وب‌سایت گروه نرم‌افزاری باران به آدرس اینترنتی  https://baransys.com/ مراجعه نمایید. شرکت باران تولیدکننده نرم‌افزارهای تخصصی رستورانی و فروشگاهی در مشهد است.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3051

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins