بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

کاربرد کلان داده در صنعت


ظهور مفهومی مثل شبکه جهانی وب ، رایانش ابری و اینترنت اشیا باعث به وجود آمدن حجم زیادی از داده ها شد .

ظهور مفهومی مثل شبکه جهانی وب ، رایانش ابری و اینترنت اشیا باعث به وجود آمدن حجم زیادی از داده ها شد . در عصر حاضر ، شاهد رشد زیادی در تولید و تبادل داده های ساختار یافته و غیر ساختار یافته هستیم . اصطلاح کلان داده از اوایل دهه 2010 ، به وجود آمد.  منظور از کلان داده ، داده هایی هستند که حجم عظیمی دارند ، پیچیده هستند ، از ساخار خاصی برخوردار نیستند ، تجزیه تحلیل ، مصورسازی و فرآیندهای مرتبط با ذخیره سازی آنها با مشکلات فراوانی رو به رو است . کلان داده به توضیح و تجزیه و تحلیل داده ها می پردازد . کلان داده به داده هایی گفته می شود که بیش از حد بزرگ یا پیچیده هستند و نمی توان با نرم افزارهای سنتی به تجزیه و تحلیل آنها پرداخت .

تجزیه و تحلیل داده های بزرگ ، به کشف و بازیابی الگوهای پنهان می پردازد . این الگوهای پنهان به شرکت ها و موسسات کمک می کند تا به سطح عمیق تری از بینش برسند تا بتوانند راحت تر با هم رقابت کنند . به همین دلیل است که تجزیه و تحلیل داده های بزرگ باید به صورت دقیق اجرا شود.

کاربرد کلان داده در صنعت

انقلاب صنعتی چهارم ، ادغام دنیای واقعی با دنیای مجازی است . این انقلاب صنعتی ، از کلان داده ها و هوش مصنوعی برای تولید سیستم های یادگیری خودکار استفاده می کند . امروزه تولیدکنندگان ، به دنبال رسیدن به هوش تجاری از طریق گردآوری، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری داده ها در تمامی حوزه ها هستند تا به برتری تولید دست یابند .

ارتباط متقابل بین سیستم ها و رایانه ها ، همچنین توانایی تجزیه و تحلیل مقدار زیادی از داده ها باعث شد تا ماشین ها بتوانند به طور خودکار و بدون دخالت انسان تصمیم گیری کنند . اینترنت اشیا ، به وسیله داده های بزرگ به سطح جدیدی به نام اینترنت سیستم ها رسیده است . 

فیلم وبینار صنعت در عصر داده

 در روز دوشنبه 9 خرداد وبینار صنعت در عصر داده برگزار خواهد شد. وبینار صنعت در عصر داده توسط دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد. در این وبینار ، استادیار دانشگاه تگزاس – آرلینگتون گروه سیستم های اطلاعاتی و مدیریت عملیات است. حوزه تخصصی دکتر حسین بدری ، بهینه سازی تقریبی، الگوریتم های تقریب ، مدیریت زنجیره تامین ، سیستم های توزیع و سیستم های بهداشت و درمان است. 

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

منابع:

S. Sagiroglu and D. Sinanc, "Big data: A review," 2013 International Conference on Collaboration Technologies and Systems (CTS), 2013, pp. 42-47, doi: 10.1109/CTS.2013.6567202.

هلیلی، خ.، و ولوی، م. (1396). فناوری کلان داده, فرصت ها, چالش ها و راهبردها. مطالعات بین رشته ای دانش راهبردی, 7(28 ), 7-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=345701

 

پست های مرتبط

مگنتوسیال دیجیتال از قطرات فروسیال تا ماربل ها

تاریخ: 1400/09/13

بازدید: 342

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

میکروفلوئیدیک یا ریز سیال‌ شناسی ، با رفتار، کنترل و نگهداری سیالاتی که دارای سلول هستند ، مرتبط است.

مدرس

@ins

بهینه سازی سیستم های انرژی

تاریخ: 1400/10/28

بازدید: 423

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بهینه سازی سیستم های انرژی ، به مدل سازی ترمودینامیکی ، تحلیل و بهینه سازی انواع سیستم های انرژی در کاربردهای مختلف می پردازد .

مدرس

@ins

مدیریت محصول در شرکت های بزرگ فناوری

تاریخ: 1400/09/22

بازدید: 664

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مدیریت محصول یک عملکرد سازمانی است که با توسعه محصول جدید، توجیه اقتصادی ، برنامه ریزی ، تأیید ، پیش بینی ، قیمت گذاری، راه اندازی محصول و بازاریابی محصولات در تمام مراحل چرخه عمر آن در یک شرکت سروکار دارد .

مدرس

@ins

یادگیری مداوم Continual Learning چیست ؟

تاریخ: 1400/07/26

بازدید: 1184

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

یادگیری مداوم Continual Learning مفهومی برای یادگیری الگوی مداوم در تعداد زیادی از وظایف به صورت متوالی و بدون فراموش کردن دانش به دست آمده از وظایف قبلی است ، جایی که داده های وظایف قبلی در حین آموزش کارهای جدید دیگر در دسترس نیست .

مدرس

@ins

وبینار آرتروپلاستی مفصل ران و زانو

تاریخ: 1400/08/11

بازدید: 299

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آرتروز زانو يکي از مهم ترين علل ناتواني در افراد مسن است . بالا رفتن سن با افزايش آرتروز زانو ارتباط دارد . میانگین سنی افراد جامعه رو به افزايش است. در سی سال آينده ، ايران جز کشورهایی خواهد شد که 30% جمعيت آن سن بالاتر از 65 سال را خواهند داشت .

مدرس

@ins

تکنولوژی های نوظهور برای علم و فناوری

تاریخ: 1400/08/15

بازدید: 258

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نانو مواد به موادی گفته می شود که دست کم یکی از ابعاد آن‌ در مقیاس ۱ تا ۱۰۰ نانومتر باشد . نانو مواد می تواند به صورت طبیعی ، یا به عنوان محصول جانبی واکنش های احتراق ، ایجاد شود و به صورت هدفمند از راه مهندسی برای انجام عملکردی تخصصی تولید شوند.

مدرس

@ins

بیوسنسور چیست ؟

تاریخ: 1400/11/23

بازدید: 744

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بیوسنسورها از واکنش های بیوشیمیایی برای تشخیص ترکیبات شیمیایی که توسط مبدل های الکتریکی ، حرارتی یا نوری انجام می شوند ، استفاده می کنند .

مدرس

@ins

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی

تاریخ: 1400/09/29

بازدید: 703

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی Abductive reasoning ، به فرضیه‌ای گفته می شود که بهترین تبیین را برای دسته‌ای از پدیده‌ها ارائه می‌دهد و این تبیین احتمالاً صادق است .

مدرس

@ins

نسبی گرایی معرفتی

تاریخ: 1400/08/22

بازدید: 659

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نسبی گرايی معرفت شناختی ، به عنوان يک جريان فکری نيرومند در حوزه تاملات فلسفي مطرح است .

مدرس

@ins

مدرسه و کارگاه پاییزی بهینه‌سازی ترکیبیاتی

تاریخ: 1400/08/19

بازدید: 375

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بهینه سازی ترکیبیاتی زیرشاخه ای از بهینه سازی ریاضی است که به پژوهش در عملیات ، نظریه الگوریتم و نظریه پیچیدگی محاسباتی مربوط است .

مدرس

@ins