بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

راهنمای کامل خرید ورق پلکسی گلاس برای عکاسی


پلکسی گلاس نوعی ورق پلاستیک برّاق و نسبتاً خشک است که بمقدار کمی انعطاف دارد. علاوه بر کاربردهای ساختمانی و تولیدی، پلکسی گلاس در زمینه عکاسی از محصولات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر می‌خواهید از محصولات خود عکاسی کنید باید به فکر یک زمینه مناسب برای سوژه عکاسی خود باشید. ما به شما ورق‌های پلکسی گلاس را پیشنهاد می‌دهیم. پلکسی گلاس نوعی ورق پلاستیک برّاق و نسبتاً خشک است که بمقدار کمی انعطاف دارد. علاوه بر کاربردهای ساختمانی و تولیدی، پلکسی گلاس در زمینه عکاسی از محصولات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح براق ورق‌های پلکسی گلاس باعث رفلکت سوژه عکاسی شما می‌شود؛ و بدین ترتیب می‌توانید تصاویر زیبایی از محصولات خود ثبت کنید.

در این مطلب راهنمایی‌های لازم جهت خرید ورق پلکسی گلاس برای عکاسی را به شما ارائه می‌دهیم. ابتدا ورق پلکسی گلاس را به شما معرفی می‌کنیم؛ سپس شیوه استفاده از پلکسی گلاس برای عکاسی را به شما توضیح می‌دهیم. در انتهای این مطلب نیز نحوه انتخاب سایزهای مختلف و خرید پلکسی را به شما آموزش می‌دهیم.

ورق پلکسی گلاس چیست؟

پلکسی گلاس یک نام تجاری انتخاب شده برای ورق اکریلیک با جنس پلی متیل متاکریلات با همان PMMA است. پلکسی گلاس یک ورق با جنسیتی خشک است؛ ولی به مقدار کمی انعطاف دارد. ورق پلکسی به صورت شیت‌های مسطح در ابعاد استاندارد 122×183 سانتیمتر و از ضخامت 1میل الی 50 میلیمتر تولید می‌شوند.

اگر می‌خواهید با رنگ‌های مختلف پلکسی آشنا شوید و بدانید رنگ‌بندی پلکسی گلاس چیست ، باید گفت ورق‌های پلکسی گلاس در 65 رنگ مختلف تولید می‌شوند و رنگ بندی کاملی دارند؛ تقریباً هر نوع رنگی که مدنظرتان باشد را می‌توانید از بین کدهای رنگی ورق‌های پلکسی گلاس انتخاب کنید.

تنها ضخامتی که طیف رنگی کامل دارد ضخامت 2.8میلیمتر است. ورق پلکسی گلاس با ضخامت 2.8 میلیمتر کاربردهای فراوانی دارد؛ علاوه بر کاربرد صفحه پلکسی برای عکاسی ، از ساخت انواع حروف برجسته برای تابلوهای مغازه‌ها گرفته تا ساخت انواع تابلوهای راهنمای طبقات اداری می‌توانید از ورق اکریلیک پلکسی گلاس استفاده کنید.

ضخامت‌های دیگر ورق پلکسی گلاس نیز هر کدام کاربردهای مختص به خود را دارند. از پلکسی گلاس‌های ضخیم برای ساخت انواع استندهای آرایشی و تجاری استفاده می‌شود؛ از پلکسی گلاس‌های نازک برای ساخت گیفت‌ها و وسایل کوچک استفاده می‌شود؛ تصور کنید هر کدام از این ضخامت‌ها را می‌توانید در رنگبندی‌های مختلف بکار ببرید؛ خواهید دید که با چه متریال خاصی روبرو هستید که نمونه اش را در صنعت تولید نمی‌توانید به راحتی پیدا کنید.

شما می‌توانید ورق‌های پلکسی گلاس را از فروشندگان مختلف تهیه کنید؛ ولی فاکتورهای مهمی چون کیفیت ورق پلکسی گلاس و تنوع ابعاد و ضخامت جزو مواردی است که باید به آن توجه کنید. برای تجربه یک خرید خوب همیشه پیشنهاد می‌کنیم از یک وارد کننده ورق پلکسی خریدتان را انجام دهید. خرید پلکسی از یک وارد کننده معتبر، از بابت کیفیت و قیمت خیالتان را راحت می‌کند و این اطمینان را خواهید داشت که از فروشنده دست اول خریدتان را انجام می‌دهید.

حالا که با ورق پلکسی آشنا شدید و می‌دانید ورق پلکسی گلاس چیست، کاربرد پلکسی گلاس در عکاسی را با هم بررسی می‌کنیم:

استفاده از پلکسی گلاس برای عکاسی

ورق‌های پلکسی گلاس سطح برّاقی دارند و همین ویژگی سبب کاربرد پلکسی گلاس در عکاسی شده است. البته پلکسی‌های مات هم در بازار موجود هستند؛ ولی بخاطر کاربردهای محدود مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. ورقهای پلکسی گلاس براق می‌توانند تصاویر محیط و اشیاء را بازتاب دهند و از این قابلیت ویژه می‌توان در عکاسی صنعتی و عکاسی از محصولات استفاده کرد.

اگر شما یک جسمی را روی ورق پلکسی گلاس قرار دهید، به دلیل براق بودن سطح پلکسی، تصویر جسم بر روی پلکسی بازتاب پیدا می‌کند. پلکسی گلاس فقط بخاطر خاصیت بازتاب تصاویر در عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دلیل دیگری برای خرید پلکسی برای عکاسی نیست.

خرید پلکسی گلاس برای عکاسی

بجز محصولات و کالاها می‌توانید از ورق پلکسی گلاس برای عکاسی کودک نیز استفاده کنید؛ تصاویری که در آتلیه‌های کودک با کمک ورق پلکسی گلاس ثبت می‌شوند خلاقانه و چشم نواز هستند. بی سبب نیست که عکاسان صنعتی و تصویر برداران از ورق پلکسی گلاس برای عکاسی استفاده می‌کنند. ورق پلکسی گلاس بدلیل استحکام زیادی که دارد و همچنین مقاومت خوبی که در برابر خراشیدگی و خط و خش دارد مورد استقبال آتلیه‌های عکاسی قرار گرفته است.

انواع پلکسی گلاس برای عکاسی

حالا که با کاربرد پلکسی گلاس در عکاسی آشنا شدید انواع ورق پلکسی گلاس مناسب عکاسی را به شما معرفی می‌کنیم. شما با توجه به نیازتان می‌توانید یکی از انواع ورق پلکسی گلاس شفاف و یا ورق پلکسی گلاس رنگی را برای عکاسی استفاده کنید. این یعنی برای هر نوع عکاسی صنعتی، عکاسی محصول و یا عکاسی آتلیه‌ای باید ورق پلکسی گلاس مخصوصی را انتخاب کنید.

اما سوال مهمی که پیش می آید اینست که: از چه ضخامت پلکسی گلاس برای عکاسی استفاده کنیم؟ برای انتخاب یک پلکسی با ضخامت مناسب برای عکاسی لازم است به دو فاکتور مهم توجه کنید:

وزن کالا: اگر ورق پلکسی را روی زمین یا روی سطح میز قرار می‌دهید، لازم نیست از پلکسی گلاس ضخیم استفاده کنید. در این شرایط ورق پلکسی گلاس با ضخامت 2 میلیمتر پیشنهاد می‌شود. ولی اگر سطح زیر پلکسی فضای خالی وجود دارد و وزن سوژه عکاسی شما بیشتر از 1 کیلوگرم است، پیشنهاد می‌کنیم از ورق پلکسی گلاس با ضخامت 5 میلیمتر به بالا استفاده کنید.

نکته مهمی که هنگام خرید پلکسی گلاس برای عکاسی باید به آن توجه کنید، نسبت حجم به وزن کالا است. در عکاسی صنعتی برای سوژه‌های بزرگی که وزن نسبت زیادی دارند پیشنهاد می‌شود از پلکسی گلاس‌هایی با ضخامت بیشتر از 8 میلیمتر استفاده کنید؛ که در ادامه انواع ورق پلکسی گلاس کاربردی در عکاسی را به شما معرفی می‌کنیم:

ورق پلکسی گلاس شفاف

اگر قصد خرید پلکسی شفاف برای عکاسی را دارید بدانید ورق پلکسی گلاس شفاف ظاهری شبیه به شیشه دارد ولی مقاومت پلکسی شفاف در برابر ضربه حدود 6 برابر از شیشه‌های معمولی بیشتر است. ورق‌های پلکسی شفاف در ابعاد استاندارد 122×183سانتیمتر تولید می‌شوند و از ضخامت 1میلیمتر تا 50 میلیمتر در بازار موجود هستند.

اگر دقت کرده باشید سطح شیشه‌های معمولی یک انعکاس ضعیفی از محیط را بازتاب می‌دهد؛ که این ویژگی دقیقاً در ورق‌های پلکسی شفاف نیز وجود دارد. با استفاده از این بازتاب ضعیف در عکاسی می‌توان تصاویر خلاقانه بسیار زیبایی را ثبت کرد. 

خرید پلکسی گلاس شفاف برای عکاسی

در عکاسی صنعتی یک صفحه پلکسی شفاف را روی یک زمینه صاف (مثل میز) قرار می‌دهند و سوژه عکاسی را روی آن قرار می‌دهند. با اینکار یک بازتاب از سوژه در سطح پلکسی شفاف ایجاد می‌شود که به زیبایی عکس کمک زیادی می‌کند.

ورق پلکسی گلاس رنگی

اگر می‌خواهید زمینه عکاسی شما رنگی باشد می‌توانید از ورق پلکسی گلاس رنگی برای عکاسی از سوژه‌های خود استفاه کنید. انتخاب رنگ زمینه بستگی به سلیقه شما و سوژه عکاسی شما دارد:

  •  اگر از کالاهای لوکس استفاده می‌کنید پیشنهاد می کنیم از رنگ‌های تند استفاده کنید
  •  اگر از جواهرآلات و زیورآلات عکاسی می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم از پلکسی گلاس مشکی استفاده کنید
  •  و اگر از لوازم آرایشی و عطریات عکاسی می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم از پلکسی گلاس سفید و یا روشن استفاده کنید

اگر در انتخاب رنگ مناسب پلکسی گلاس برای عکاسی دقت کنید تصاویر بسیار زیبایی خلق خواهید کرد و انعکاس و بازتاب پلکسی نیز کمک زیادی به دیده شدن محصول شما خواهد کرد. قیمت پلکسی رنگی به مقدار جزئی از پلکسی گلاس شفاف بیشتر است؛ ولی این اختلاف قیمت بسیار ناچیز است و در صورت نیاز می‌توانید از ورق پلکسی گلاس رنگی نیز جهت عکاسی محصولات خود استفاده کنید.

ورق پلکسی گلاس آینه‌ای

یکی دیگر از ورقهای پلکسی گلاس برای عکاسی، پلکسی گلاس آینه‌ای میرور است. ورقهای پلکسی آینه‌ای دقیقاً شبیه آینه‌های شیشه‌ای معمولی هستند. با این تفاوت که در ساخت آنها بجای شیشه از پلکسی گلاس شفاف 2میل استفاده شده است. یعنی پشت ورق پلکسی شفاف لایه‌ای جیوه زده می‌شود و با اینکار پلکسی شفاف به پلکسی آینه‌ای تبدیل می‌شود.

شما می‌توانید سوژه عکاسی خودتان را روی پلکسی گلاس آینه‌ای قرار دهید و عکس‌های زیبایی ثبت کنید. در حقیقت وقتی یک سوژه عکاسی را روی پلکسی گلاس آینه‌ای قرار می‌دهید، گویی آن جسم را دقیقا روی آینه شیشه‌ای قرار داده‌اید و بازتاب تصویر بدون ذره‌ای محوشدگی یا کدر شدگی در پلکسی آینه‌ای منعکس می‌شود. البته کاربرد آینه پلکسی گلاس برای عکاسی محدود است و به اندازه پلکسی گلاس شفاف و پلکسی گلاس رنگی نیست. 

نحوه خرید ورق پلکسی گلاس

برای خرید ورق پلکسی گلاس برای عکاسی باید به دو عامل زیر توجه کنید:

1- ضخامت پلکسی: اگر سوژه عکاسی شما وزن زیادی ندارد و یا می‌خواهید پلکسی را روی میز یا زمین قرار دهید، لازم نیست پلکسی‌های ضخیم استفاده کنید و پلکسی گلاس با ضخامت 2 میلیمتر برای کار شما کافی است. ولی اگر سوژه عکاسی شما نسبتاً سنگین است و یا فضای زیر صفحه پلکسی خالی است، پیشنهاد می‌کنیم از پلکسی گلاس با ضخامت 6 میل یا 8 میل استفاده کنید.

2- ابعاد پلکسی: بزرگترین ابعاد ورق پلکسی گلاس 122×183 سانتیمتر است؛ و اگر سوژه شما اندازه بزرگی ندارد نیازی به تهیه پلکسی در این ابعاد نیست؛ شما می‌توانید از فروشگاه لیزرکات ابعاد کوچکتر ورق پلکسی گلاس را خریداری کنید. ابعاد کوچک ورق پلکسی به ترتیب: 61×61 سانت ، 122×61 سانت و 122×91 سانت است.

واردکننده ورق پلکسی گلاس برای عکاسی

حالا که تمام اطلاعات لازم برای خرید پلکسی گلاس برای عکاسی را بدست آورده‌اید، وقت آن رسیده که یک وارد کننده معتبر پلکسی گلاس را پیدا کنید. همانطور که می‌دانید پلکسی گلاس در 65 رنگ مختلف و از ضخامت 1میل تا 50 میلیمتر تولید می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم خرید پلکسی گلاس برای عکاسی را از مرکزی انجام دهید که این طیف رنگی و ضخامتی را بطور کامل موجود داشته باشد تا انتخاب محدودی نداشته باشید.

فروشگاه لیزرکات عرضه کننده انواع ورق پلکسی گلاس برای عکاسی و نمایندگی پلکسی گلاس در تهران است؛ برای خرید ورق پلکسی گلاس می‌توانید با شماره 02133919300 در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3086

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins