بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آشنایی با برترین پایگاه داده ها در سال 2022


SQL Server یک سیستم مدیریت انواع پایگاه داده رابطه‌ای یا RDBMS است که توسط مایکروسافت توسعه یافت و به بازار عرضه شد.

هنگامی که عکس، فیلم، موسیقی، فایل‌های متنی یا هر نوع دیگری از اطلاعات را در کامپیوتر ذخیره می‌کنیم، در اصل به انواع پایگاه داده در آن نیاز داریم. از این پس برای دستیابی به این پایگاه داده‌ها لازم است فرایند‌ها و دستور‌العمل‌ها مورد استفاده قرار بگیرند تا ارتباطی بین ما و دیتابیس شکل بگیرد.

در واقع این فرآیند زبان مشترکی بین انسان و کامپیوتر است تا بتوانند منظور یکدیگر را بفهمند و بر‌اساس آن عمل کنند. سؤالی که اینجا پیش میرآید این است که؛ با استفاده از کدام زبان می‌توانیم انواع پایگاه داده‌ها را با یکدیگر هماهنگ و همسو کنیم؟

SQL server و همسویی انواع پایگاه داده

SQL Server یک سیستم مدیریت انواع پایگاه داده رابطه‌ای یا RDBMS است که توسط مایکروسافت توسعه یافت و به بازار عرضه شد. SQL Server بیش از 20 سال است که به طور انحصاری روی محیط ویندوز کار می‌کند. در سال 2016، مایکروسافت آن را در دسترس لینوکس کاران نیز قرار داد.

SQL Server 2017 در اکتبر 2016 به طور کلی در دسترس قرار گرفت که هم روی ویندوز و هم بر روی لینوکس اجرا می‌شد. با این این سیستم مدیریت پایگاه داده، SQL Server 2019 است. حال محبوب‌ترین ورژن دوره SQL Serever 2019، تمامی مفاهیم درباره انواع پایگاه داده را به طور کامل از صفر تا صد پوشش داده است.

یک کامپیوتر می‌تواند یک یا چند نمونه از SQL Server را نصب کرده باشد. هر نمونه از SQL Server می‌تواند شامل یک یا چند پایگاه داده باشد. اکثر افرادی که با پایگاه داده کار می‌کنند از ابزار SQL Server Management Studio استفاده می‌کنند. ابزار Management Studio دارای یک رابط کاربری گرافیکی برای ایجاد پایگاه داده و اشیاء موجود در پایگاه داده است.

SQL Server و اجزا آن

SQL Server از دو جزء اصلی تشکیل شده است:

  1. Database Engine

 Database Engine یا موتور پایگاه داده، جزء اصلی SQL Server است. موتور پایگاه داده شامل یک موتور رابطه‌ای است که پرس‌و‌جوها را پردازش می‌کند و یک موتور ذخیره‌سازی که فایل‌های پایگاه داده، صفحات، فهرست‌ها و غیره را مدیریت می‌کند. اشیاء پایگاه داده مانند رویه‌های ذخیره‌ شده، نماها و تریگرها نیز توسط موتور پایگاه داده ایجاد و اجرا می‌شوند.

  1. SQLOS

SQLOS تحت موتور رابطه‌ای و موتور ذخیره‌سازی، سیستم عامل SQL Server یا SQLOS قرار دارد SQLOS.  بسیاری از خدمات سیستم عامل مانند حافظه و مدیریت I/O را ارائه می‌دهد. خدمات دیگر شامل رسیدگی به استثناء و خدمات همگام‌سازی است.

هر‌آنچه که درباره انواع پایگاه داده باید بدانید

پایگاه داده مجموعه‌ای سازمان یافته از اطلاعات یا داده‌های ساختاریافته است که معمولاً به صورت الکترونیکی در یک سیستم کامپیوتری ذخیره می‌شود. یک پایگاه داده معمولاً توسط یک سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) کنترل می‌شود. داده‌ها و DBMS‌ها در کنار هم، همراه با برنامه‌های کاربردی مرتبط با آنها، به عنوان یک سیستم پایگاه داده نامیده می‌شوند که اغلب به یک پایگاه داده خلاصه می‌شود.

داده‌های موجود در رایج‌ترین انواع پایگاه‌ داده که امروزه در حال کار هستند، معمولاً در ردیف‌ها و ستون‌ها در مجموعه‌ای از جداول مدل‌سازی می‌شوند تا پردازش و پرس و جوی داده‌ها کارآمد باشد. سپس داده‌ها را می‌توان به راحتی در دسترسقرار داد و آن‌ها را مدیریت، اصلاح، به روز‌رسانی، کنترل و سازماندهی کرد. اکثر پایگاه‌های داده از زبان پرس و جو ساخت یافته SQL  برای نوشتن و جست و جوی داده‌ها استفاده می‌کنند.

اخیراً، پایگاه‌های داده NoSQL به عنوان پاسخی به رشد اینترنت و نیاز به سرعت و پردازش سریع‌تر داده‌های بدون ساختار پدید آمدند. امروزه، پایگاه‌های اطلاعاتی ابری و پایگاه‌های اطلاعاتی خودران، در مورد نحوه جمع ‌آوری، ذخیره‌سازی، مدیریت و استفاده از داده‌ها در حال پیشرفت هستند.

معرفی انواع پایگاه داده در SQL

معرفی انواع پایگاه داده در sql

شرکت‌های مختلف قرارداد‌های مختلفی از انواع پایگاه داده‌ها را منتشر کرده‌اند. تمامی این نسخه‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود بوده و با هدف خاصی به وجود آمده‌اند. با وجود همه این تفاوت‌ها، همه آن‌ها یک رسالت دارند و آن منظم کردن داده‌ها و اطلاعات به نحوی است که ارتباط ساده‌تر شود. بسیاری از شرکت‌ها تغییرات خود را روی SQL انجام می‌دهند و نسخه‌ی خود را روانه بازار می‌کنند. در ادامه چند مورد از معروف‌ترین انواع پایگاه داده در SQL  را معرفی می‌کنیم.

  • SQL SERVER

Microsoft SQL Server یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است. به عنوان یک سرور پایگاه داده، یک محصول نرم‌افزاری است که وظیفه اصلی ذخیره و بازیابی داده‌ها را طبق درخواست سایر برنامه‌های نرم افزاری دارد. همچنین ممکن است روی همان رایانه یا رایانه دیگری اجرا شود.

مایکروسافت حداقل ده‌ها نسخه مختلف از Microsoft SQL Server را با هدف استفاده مخاطبان مختلف و برای حجم کاری متفاوت، از برنامه‌های کوچک تک ماشینی گرفته تا برنامه‌های کاربردی بزرگ اینترنت با تعداد زیادی از کاربران همزمان به بازار عرضه می‌کند.

  • MYSQL

MYSQL یک سیستم مدیریت برای انواع پایگاه داده رابطه‌ای منبع باز (RDBMS)  با پشتیبانی اوراکل است که بر‌اساس زبان ساختاریافته  SQL است. MySQL تقریباً روی تمام پلتفرم‌ها از جمله لینوکس و ویندوز اجرا می‌شود. اگرچه می‌توان از آن در طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها استفاده کرد، اما MySQL اغلب با برنامه‌های کاربردی وب و انتشار آنلاین مرتبط است و بیشتر در این حوزه‌ها کاربرد دارد.

  • ACCESS

Microsoft Access یکی دیگر از سیستم‌های مدیریت برای انواع پایگاه داده است. Access موتور پایگاه داده دسترسی رابطه‌ای (ACE)  را با یک رابط کاربری گرافیکی و ابزارهای توسعه نرم‌افزار ترکیب می‌کند. این یکی از اعضای مجموعه برنامه‌های مایکروسافت 365 است که در نسخه‌های حرفه‌ای و بالاتر گنجانده شده است.

مایکروسافت اکسس داده‌ها را در قالب خود بر‌اساس موتور پایگاه داده اکسس ذخیره می‌کند. همچنین می‌تواند مستقیماً داده‌های ذخیره‌ شده در سایر برنامه‌ها و پایگاه‌های داده را وارد کند و یا پیوند دهد.

  • ORACLE

پایگاه داده اوراکل، که معمولاً با نام‌های Oracle DBMS، Oracle Autonomous Database شناخته می‌شود، یک سیستم مدیریت پایگاه داده چند مدلی است که توسط Oracle Corporation تولید و به بازار عرضه می‌شود. پایگاه داده اوراکل توسط چندین ارائه‌دهنده خدمات به صورت پیش‌ فرض، روی ابر یا به‌عنوان نصب ابری ترکیبی در دسترس است.

چه رابطه‌ای بین ASP.NET MVC و SQL SERVER وجود دارد؟

sql server و فریم ورک asp.net mvc

قبل از آن که رابطه محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی وب و محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی پایگاه داده را بیان کنیم، بهتر است با ASP.NET MVC بیشتر آشنا شویم.

ASP.NET MVC چیست؟

ASP.NET MVC یک چارچوب برنامه کاربردی وب است که توسط مایکروسافت توسعه یافته است که الگوی مدل (MODEL) نما (VIEW) کنترلر CONTROLLER)) را در MVC پیاده‌سازی می‌کند. این نرم‌افزار منبع باز است. فریم ورک ASP.NET MVC یک چارچوب ارائه سبک وزن و قابل آزمایش است که با ویژگی‌های موجود ASP.NET یکپارچه شده است. برخی از این ویژگی‌های یکپارچه صفحات اصلی و احراز هویت مبتنی بر عضویت هستند.

چارچوب ASP.NET MVC مدل‌ها، نماها و کنترل‌کننده‌ها را با استفاده از قرارداد‌های مبتنی بر اینترفیس جفت می‌کند، بنابراین اجازه می‌دهد هر جزء به طور مستقل آزمایش شود.

سه گانه تشکیل دهنده MVC

Model: قسمتی از برنامه است، که مسئولیت بازیابی داده‌ها، ذخیره‌سازی در بانک اطلاعاتی ومدیریت و پیاده‌سازی منطق و قوانین برنامه در دامنه را بر عهده دارد. این قسمت جز مرکزی الگو به حساب می‌آید و ساختاری مستقل از رابط کاربری دارد.

VIEW: هر‌گونه نمایش اطلاعات مانند نمودار و جدول را در این قسمت خواهیم داشت. یکی دیگر از کاربرد‌هایی که این بخش دارد نمایش اطلاعات یکسان است. نما بخشی از برنامه است که واسط کاربری برنامه را می‌سازد. در واقع نما نقطه پایان برنامه کاربردی است. با استفاده از نما می‌توانیم نتایج عملیاتی که انجام شده است و بازیابی داده‌ها را از طریق ارتباط با مدل و کنترلر مشاهده کنیم.

CONTROLLER: کنترلر اجزایی از برنامه است که مسئولیت بسیار پر اهمیت مدیریت تعامل با کاربر را برعهده دارد. به عبارتی کنترلر واسطی بین مدل و نما است.

مزیت برنامه‌های مبتنی بر MVC

اگر برنامه مد نظرتان را به سه قسمت مدل، نما و کنترلر تقسیم کنید، مدیریت آن بسیار راحت می‌شود. برنامه‌های مبتنی بر MVC، پشتیبانی بهتری از طراحی و توسعه آزمون محور دارند. این برنامه‌ها از فرم‌های سروری استفاده نمی‌کنند و این ویژگی برای برنامه نویسانی که می‌خواهند تسلط کامل بر رفتار برنامه داشته باشند بسیار مورد پسند است.

حالا که با ASP.NET MVC به طور کامل آشنا شدید، بهتر است به کشف رابطه آن با sql server بپردازیم.

ASP.NET Database Connection می‌تواند با اکثر پایگاه‌های داده از جمله Oracle، Microsoft SQL Server و MySQL متصل شود. در اینجا می‌خواهیم از Microsoft SQL Server به عنوان پایگاه داده خود استفاده کنیم که برای این کار نیاز به آموزشSQL Server  داریم SQL Server. یک نرم‌افزار رایگان پایگاه داده است و می‌توان به راحتی Microsoft SQL Server Express Edition را دانلود و نصب کرد. آکادمی درسمن، در آموزش ASP.NET MVC همه این موارد را به طور مفصل، همراه با پروژه عملی بازگو کرده است. شایان به ذکر است این آموزش sql server رابطه مستقیمی با این آموزش دارد.

آموزش SQL SERVER با درسمن

آموزش sql server سایت درسمن

دوره‌های متعددی برای آموزش SQL SERVER ارائه شده است و انتخاب بین آن‌ها بسیار دشوار است. چرا که دوره آموزشی که انتخاب می‌کنید باید تمامی مباحث را به طور تمام و کمال پوشش داده باشد. آکادمی درسمن، کامل ترین و به روز‌ترین دوره SQL SERVER 2019 را برای دوستانی که قصد دارند این زبان برنامه‌نویسی را یاد بگیرند، ارائه داده است.

شما می‌توانید با خیال راحت این دوره را تهیه کنید، چرا که مدرس دوره، مهندس مهدی عباسی با بیانی ساده و روان به تدریس این دوره پرداخته اند. این اطمینان را به شما می‌دهیم که پس از گذراندن این دوره، کاملاً به مباحث مرتبط با انواع پایگاه داده مسلط هستید و به یک متخصص SQL SERVER تبدیل شده‌اید.

و اما حرف آخر با شما ...

آموزش  Sql server، اساسی‌ترین نیاز تمامی برنامه‌نویسان است. یکی از معیار‌های اساسی و اصلی برای استخدام برنامه‌نویسان در هر ارگان و شرکتی، تسلط کامل به این بخش از برنامه‌نویسی است و شخص برنامه نویس باید تسلط کافی به بانک‌های اطلاعاتی و کار با آن‌ها را داشته باشد. آموزش sql server در یادگیری  ASP.NET MVC نیز تأثیر به سزایی دارد. با این سیستم شما می‌توانید مدیریت انواع پایگاه داده را به بهترین نحو داشته باشید. این پایگاه داده محبوب‌ترین نرم‌افزار برای مدیریت اطلاعات است.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3052

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins