بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

هر کسی باید تندخوانی را یاد بگیرد؟ آموزش تندخوانی و شرکت در بهترین دوره تند خوانی


تندخوانی به معنای افزایش تعداد کلماتی که با درک و یادگیری بالای 80% در واحد زمان مطالعه می‌کنیم؛ است. هدف از تندخوانی افزایش سرعت مطالعه با درک و یادگیری بیشتر و صرفه‌جویی در زمان است.

تندخوانی به معنای افزایش تعداد کلماتی که با درک و یادگیری بالای 80% در واحد زمان مطالعه می‌کنیم؛ است. هدف از تندخوانی افزایش سرعت مطالعه با درک و یادگیری بیشتر و صرفه‌جویی در زمان است.

ضرورت یادگیری تندخوانی

کشور ما جز کشور‌های کند خوان به حساب می‌آید. میانگین سرعت مطالعه افراد جامعه،بین 90 تا 140 کلمه در دقیقه است. این در حالی است که در برخی از کشور‌ها مانند ژاپن،  سرعت مطالعه کودکان تا  400 کلمه در دقیقه است.

در کشور ما اساتید بسیاری در زمینه تندخوانی فعالیت می‌کنند اما هنوز یادگیری تندخوانی برای مردم جامعه لازم و ضروری به نظر نمی‌رسد. برای همین در این مطلب سعی داریم تا تندخوانی و مزیت‌های آن را به مردم معرفی کنیم و نحوه آموزش این مهارت را به آنان نشان دهیم.

تندخوانی چیست؟

تندخوانی به معنای افزایش سرعت سلول‌های مغز در مشاهده و پردازش اطلاعات است. برای افزایش سرعت مطالعه نیاز داریم تا حس بینایی و عضو بینایی یعنی چشم‌ها سریع‌تر عمل کنند واز همه مهم‌تر سلول‌های مغزی ما با سرعت بالاتری به پردازش اطلاعات بپردازند.

افزایش سرعت مطالعه یک مهارت است که باید آموخته شود و نیاز به تمرینات مخصوص دارد. برای آموزش آن باید در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی معتبر شرکت کرد.

سنجش سرعت مطالعه

حال که با مفهوم تندخوانی آشنا شدید، شاید برایتان جای سؤال باشد که سرعت مطالعه شما چه قدر است؟ به راحتی می‌توان سرعت مطالعه را اندازه گرفت و میزان آن را با  آمار‌های جهانی مقایسه کرد.

برای اندازه‌گیری سرعت مطالعه باید شروع به مطالعه یک مطلبی که قبلاً آن را نخوانده‌اید بکنید و با سرعت عادی به شکلی که متوجه عمق مطلب شوید چند پاراگرف را مطالعه کنید.

همزمان زمان سنج خود را روشن کنید و زمان مطالعه خود را اندازه بگیرید. سپس تعداد کلماتی که مطالعه کرده‌اید را مشخص کنید و بر واحد زمان خود به ثانیه تقسیم کنید و سپس عدد حاصل را در 60 ضرب کنید.

عدد به دست آمده سرعت مطالعه شما است و تعداد کلماتی است که در واحد زمان می‌توانید مطالعه کنید. البته مطالعه‌ای که همراه با درک و یادگیری مطالب باشد.

واحد تندخوانی با wpm نشان داده می‌شود و معمولاً افراد کندخوان در 60 ثانیه بین 100 الی 150 کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند. افرادی که سرعت مطالعه به نسبت خوبی دارند می‌توانند تا 400 کلمه در دقیقه نیز به مطالعه بپردازند و افراد تندخوان  معمولاً بالای  800  کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند و  یادگیری این افراد بیش  از 80 %  می باشد.

برای کندخوانی خود چه کنیم؟

مقابله با کند خوانی

خیلی از دانش آموزان و دانشجویان تصور می‌کنند که هر چه آرام تر مطالعه کنند؛  کیفیت یادگیری آنها  افزایش می‌یابد، اما این تصور کاملاً اشتباه است. چرا که هر چه سرعت مطالعه از سرعت سلول‌های مغزی پایین‌تر باشد، عوامل مزاحم و عوامل حواس پرتی فرصت ورود به ذهن را پیدا می‌کنند. یکی از عوامل عدم تمرکز در زمان مطالعه همین کند خوانی و پایین بودن سرعت مطالعه است.

تندخوانی موجب می‌شود که سرعت مطالعه با سرعت سلول‌های مغز هماهنگ شود و حتی می‌تواند منجر به افزایش سرعت سلول‌های مغزی شود و از ورود عوامل حواسپرتی به ذهن جلوگیری می‌کند.

از این رو نه تنها کیفیت مطالعه را کاهش نمی‌دهد بلکه اگر به صورت اصولی و زیر نظر متخصص آنها را آموزش ببینند، موجب افزایش تمرکز و یادگیری در زمان مطالعه می‌شود.

از این رو افرادی که می‌خواهند تمرکز خود را افزایش دهند و با عامل حواسپرتی در زمان مطالعه مقابله نمایند بهترین راه آموزش تکنیک‌ها و ترفند‌های تندخوانی است.

مزیت‌های یادگیری تندخوانی

خیلی از افراد جامعه هنوزضرورت یادگیری تندخوانی را درک نکرده‌اند و خیلی‌ها نیز با آن آشنا نیستند. اما تندخوان بودن کمک می‌کند که افراد حافظه قوی‌تر داشته باشند، ذهن فعال و پویا‌تری برای افراد ایجاد می‌شود. شاید جالب باشد که بدانید که ما تنها از 2% سلول‌های مغزی خودمان استفاده می‌کنیم و 98% دیگر سلول‌های مغزی ما هیچ‌گونه استفاده‌ای نمی‌شوند. تندخوانی موجب می‌شود که تعداد بیشتری از سلول‌های مغزی ما درگیر کار و فعالیت شوند. این امر از بیماری‌های مغزی مثل آلزایمر و ... جلوگیری می‌کند.

همچنین زمان، ارزشمند‌ترین دارایی یک فرد است. تندخوانی در صرفه‌جویی زمان مخصوصاً برای دانشجویان و دانش آموزان بسیار مؤثر است.

افزایش دقت و تمرکز در زمان مطالعه نیز یکی دیگر از آثار تندخوانی است. بر خلاف تصور تندخوانی حرفه‌ای که با اصول حرفه‌ای آموزش داده شود می‌تواند یادگیری و درک مطالب را تا 80% افزایش دهد. این در حالی است که ما هم اکنون با سرعت مطالعه متوسط و حتی رو به پایین مطالب را با درک کمتر از 30% مطالعه می‌کنیم.

مهمترین کاربردهای تندخوانی

کاربرد تندخوانی

تندخوانی برای تمامی گروه‌های سنی و مشاغل کاربرد دارد. دانش آموزان برای آمادگی در امتحانات مدرسه خود، دانش آموزان کنکوری برای جمع‌بندی مباحث کنکور و افزایش سرعت عمل در آزمون سراسری، آمادگی برای کنکور ارشد و دکتری و دانشجویان رشته‌های پزشکی و وکالت و ... مفید است.

از این رو تندخوانی هیچ‌گونه محدودیت سنی و رشته‌ای و شغلی ندارد. حتی خانم‌های خانه داری که اهل مطالعه رمان و یا قرآن هستند نیز می‌توانند با تکنیک‌های تندخوانی به مطالعه بپردازند.

- تندخوانی برای دانش آموزان و کنکوری‌ها

در ابتدا دانش آموزان درصد زیادی از متقاضیان به آموزش تندخوانی را تشکیل می‌دهند. این مهارت برای این دسته از افراد مزیت‌های فراوانی دارد که از جمله آنها:1- افزایش قدرت حافظه و تمرکز در زمان مطالعه

2- مطالعه سریع‌تر مطالب کتاب درسی و صرفه‌جویی در زمان

 3- افزایش سرعت عمل در جلسه آزمون‌ها و کنکور است.

دانش آموزان و کنکوری‌ها می‌توانند در تنها 7 روز سرعت مطالعه خودشان را حداقل دو برابر کنند. و کیفیت مطالعه خودشان را نیز همزمان افزایش دهند. وسرعت مطالعه خود در روز کنکور را افزایش دهند و سؤالات کنکور را سریع‌تر بخوانند و زمان کم نیاورند.

- تندخوانی دروس دانشگاهی

مسلماً مطالعه درس‌ها و کتاب‌های سنگین دانشگاهی مخصوصاً برای دانشجویان سال اول و دوم بسیار سخت است. از این رو افرادی که در دوران مدرسه موفق به یادگیری این مهارت نشده‌اند هنوز نیز دیر نیست. ومی‌توانید با افزایش سرعت مطالعه خودتان برای مطالعه دروس دانشگاهی بهترین و سریع‌ترین مسیر را انتخاب کنید.

- تندخوانی  برای کنکور ارشد

دانشجویانی که تمایل دارند در کنکور سراسری کارشناسی ارشد رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی کسب کنند، باید به مطالعه تمامی منابع دانشگاهی بپردازند. این کار بسیار زمان بر است و گاها غیر ممکن. مخصوصاً اگر این دانشجو همزمان شاغل نیز باشد.

بنابراین تندخوانی این مزیت را دارد که داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد در تمامی رشته‌ها بتوانند در کمتر از 30 روز سرعت مطالعه خود را حتی تا 7 برابر افزایش دهند و میزان درک مطالب را به بالای 90 % برسانند.

این کار موجب می‌شود که فرصت کافی برای رسیدگی به امور زندگی روزمره، کار ودرآمد زایی، مطالعه منابع کنکور و مرور آنها را داشته باشند.

مهارت تندخوانی برای دانشجویان ارشد رشته‌های فنی و مهندسی، روانشناسی و مدیریت، رشته‌های زیر گروه انسانی مثل فلسفه و ... و همچنین رشته‌های علوم پایه مثل زیست شناسی و شیمی می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.

- تندخوانی مخصوص دانشجویان پزشکی

دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی و ... دروس دانشگاهی بسیار سخت و زیادی دارند. که مطالعه منابع متفرقه و یا خلاصه نیز به آنها کمکی چندانی نمی‌کند. از این رو چاره‌ای جز یادگیری جز به جز کتاب‌های دانشگاهی خود ندارند.

از جانب دیگر فشردگی کلاس‌های دانشگاه و آزمون‌ها و در زمان کارورزی شیفت‌های بیمارستان و ... می‌تواند این افراد را از پا در آورد. اما تندخوانی کمک می‌کند که دانشجویان این دوره بتوانند یک دهم قبل  برای مطالعه خودشان زمان بگذارند.

- تندخوانی آزمون وکالت

علاوه بر رشته‌هایی که نام بردیم؛ آزمون کانون وکلا برای علاقه‌مندان به رشته وکالت بسیار سخت است. منابع بسیار سخت با جزییات بسیار و مفاهیم شبیه به هم. معمولاً متقاضیان این رشته  باید سال‌ها در این آزمون شرکت کنند تا بتوانند به هدف خودشان برسند. اما تجربه اثبات کرده است که افرادی که سرعت بالاتری به نسب رقبای خود داشته‌اند، سریع‌تر به مقصود خود رسیده‌اند. چرا که هم توانسته‌اند منابع این آزمون را سریع‌تر مطالعه کنند و هم در جلسه آزمون، به دلیل بالا بودن سرعت مطالعه سؤالات آزمون، با کمبود زمان مواجه نشده‌اند.

- تندخوانی رمان

کسانی که رمان خوان‌های حرفه‌ای هستند و علاقه زیادی به مطالعه رمان دارند، اما زندگی و شرایط اقتصادی امروز فرصت محدودی را در اختیار آنها برای مطالعه قرار می‌دهد. از این رو تندخوانی در خواندن کتاب‌های رمان نیز تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

شاید تصور کنید که اگر رمان را تندتر بخوانیم لذت مطالعه از بین می‌رود. اما اصلاً چنین نیست. چرا که تندخوانی به معنای تند تندخواندن مطالب نیست بلکه تندخوانی یعنی افزایش سرعت انتقال مفاهیم از چشم به مغز و سپس افزایش سرعت تحلیل و درک سلول‌های مغزی .

بنابراین افراد تندخوان لذت مطالعه را نیز درک می‌کنند و تنها تفاوت آنها با سایر افراد در این است که این کار را در زمان کمتری انجام می‌دهند و تمرکز بالاتری در زمان مطالعه دارند. یعنی عوامل بیرونی نمی‌تواند حواس آنها را پرت کند.

- تندخوانی قرآن

شاید برایتان باور پذیر نباشد که تندخوانی می‌تواند به دوستداران قرائت قرآن نیز کمک کند. حتی خیلی از افراد تمایل دارند در طول روز زمانی را به قرائت قران اختصاص دهند اما فرصت کافی برای این کار ندارند.

افرادی که می‌توانند سرعت مطالعه خود را افزایش دهند در تمامی زمینه‌ها می‌توانند سریع‌تر مطالعه کنند و تفاوتی ندارد که کتاب درسی باشد یارمان و یا حتی قرآن.

مدت زمان یادگیری تندخوانی

معمولاً افرادی زمانی به مطالعه اختصاص نمی‌دهند که زمان کافی ندارند. حال چگونه انتظار می‌رود که بتوانند فرصتی برای یادگیری تندخوانی داشته باشند.

تندخوانی دکمه هاتو سریع‌تر ببند در مدت زمان کوتاهی در کمتر از 30 روز می‌تواند سرعت مطالعه افراد را تا 7 برابر افزایش دهد. مطالعه 1000 کلمه در دقیقه آن هم با درک 80% به بالا اصلاً کار سخت و دور از انتظاری نیست. با کمی مطالعه در می‌یابید که در دنیا افرادی داریم که حتی می‌توانند 3800 کلمه در دقیقه مطالعه کنند.

برای یادگیری تکنیک‌های تندخوانی دکمه هاتو سریع‌تر ببند فقط کافی است روزانه بین 30 الی 45 دقیقه بر‌اساس برنامه‌ریزی که در اختیار شما قرار می‌گیرد، تمرین کنید. می‌توانید سرعت مطالعه اولیه خودتان را اندازه بگیرید و در انتها آموزش نیز سرعت خودتان را بسنجید و با هم مقایسه کنید.

برگزاری کلاس‌های تندخوانی در مدارس و دانشگاه‌ها

خیلی از مدارس و مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها به دنبال کسب این مهارت برای دانشجویان خود هستند. از این رو کلاس‌های تندخوانی می‌تواند به صورت حضوری در مدارس و مؤسسات آموزشی و دانشگاه برگزار شود.

دوره آموزش تندخوانی

دوره آموزشی دکتر بهروز پرتوی که خود ایشان دانش آموخته آقای تونی بازان بزرگترین مدرس  تندخوانی در دنیا بوده اند؛ در کمتر از 30 روز می‌تواند سرعت مطالعه شما را تا 7 برابر افزایش دهد. پس سریع‌تر به بررسی آیتم‌های خاص دوره تندخوانی دکتر پرتوی برویم:

1- مدرس دوره دکتر سید بهروز پرتوی (دانش آموخته تونی بازان، مبدع تندخوانی در دنیا)

2- ارائه برنامه‌ریزی برای شرکت در دوره

3- آموزش تکنیک‌های کاملاً به روز و عملیاتی تندخوانی از مبتدی تا فوق پیشرفته

4- برگزاری دوره به صورت آنلاین با قابلیت به روز‌رسانی دوره آموزشی

5- دارای پشتیبانی توسط دکتر پرتوی

6- ارائه کتاب تندخوانی تألیف دکتر بهروز پرتوی

چگونه در دوره تندخوانی شرکت کنیم؟

برای شرکت در این دوره تندخوانی با تضمین کیفیت و پشتیبانی حرفه‌ای به شماره 09207278684 در واتس اپ پیام دهید و یا وارد سایت دکتر پرتوی شوید: https://behroozpartovi.com

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3085

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins