بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

به سادگی وازلین را از روی موکت پاک کنید


وازلین یکی از چرب‌ترین موادی است که موکت شما تجربه خواهد کرد. اما نگران نباشید. ما در این مقاله می‌خواهیم راهکار ساده پاک کردن وازلین از روی موکت را به شما آموزش دهیم.

اگر شما هم اهل چرب کردن دست‌ها و پاهایتان هستید، احتمالاً تابه‌حال برای شما هم پیش آمده که مقداری وازلین از دستتان روی موکت بریزد یا وقتی پاهایتان را چرب کرده‌اید، حواستان پرت شود و روی موکت‌ها راه بروید.

وازلین یکی از چرب‌ترین موادی است که موکت شما تجربه خواهد کرد. اما نگران نباشید. ما در این مقاله می‌خواهیم راهکار ساده پاک کردن وازلین از روی موکت را به شما آموزش دهیم.

1.      ابتدا مقدار اضافی وازلین را تمیز کنید

در قدم اول باید تا آنجا که می‌توانید، وازلین را از روی موکت پاک کنید. این کار را می‌توانید به کمک یک یا چند دستمال کاغذی انجام دهید. اگر مقدار وازلین ریخته شده زیاد است، ابتدا سعی کنید تا با یک قاشق مقدار روغن اضافی را از روی فرش بلند کنید. سپس با یک دستمال پارچه‌ای تمیز، لکه را تا حد ممکن پاک کنید.

در صورتی که نمی‌خواهید پاک کردن لکه وازلین از موکت را در منزل انجام دهید، می‌توانید از خدمات موکت شویی قالیشویی توحید استفاده نمایید.

2.      روغن وازلین را با یک ماده جاذب، جذب کنید.

برای از بین بردن لکه‌های روغنی از روی موکت خود، یک ترکیب جاذب مانند پودر بچه یا نشاسته ذرت را انتخاب کرده و روی آن ناحیه بمالید. اجازه دهید پودر خشک، حداقل پانزده دقیقه روی لکه بماند. نشاسته ذرت یا پودر بچه می‌توانند چربی موکت را جذب کرده و به خوبی آن را از موکت شما خارج کنند.

3.      جاروبرقی بکشید

پس از اینکه پودر، روغن موکت را جذب کرد، خود پودر را به کمک جاروبرقی از روی فرش بلند کنید. دقت کنید که تمام پودر را از روی موکت بردارید تا برای شستشو آماده شود. اگر پودر کاملاً از روی موکت برداشته نشود، در مرحله بعدی با شوینده ترکیب شده و کار شما را سخت‌تر خواهد کرد.

4.      از لکه بر یا مایع ظرفشویی استفاده کنید

در مرحله بعدی پس از اینکه پودر را کاملاً از روی فرش حذف کردید، باید از یک لکه بر یا ترکیب مایع ظرفشویی و آب، برای پاک کردن لکه استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید بسته به دستورالعمل لکه بر فرش و موکت، از آن بر روی لکه استفاده کنید. همچنین می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب ولرم حل کرده و سپس با دستمال، روی محل لک شده بزنید. پس از استفاده از محلول لکه‌بر، باید کمی فرصت دهید تا روی لکه بماند، سپس آن را پاک کنید.

اگر لکه بزرگ است، به کمک قاشق یا یک بطری اسپری، مقدار بیشتری از محلول را روی موکت بریزید. دقت کنید که موکت رابیش از حد اشباع نکنید. ریختن مقدار زیاد مایع روی فرش، باعث بزرگ‌تر شدن لکه شده و کار را سخت‌تر خواهد کرد.

چنانچه از جنس الیاف موکت‌های خود مطمئن نیستید، بهتر است کار شستشوی موکت خود را به قالیشویی‌های حرفه‌ای همچون قالیشویی شهران بسپارید.

5.      موکت را بشویید

در قدم بعدی باید محل لکه را شستشو دهید. می‌توانید این کار را با پر کردن یک بطری اسپری دار از آب ولرم انجام دهید. آب ولرم باعث می‌شود تا چربی وازلین و مابقی مواد شوینده کاملاً از موکت شما خارج شود.

آب را روی محل لک شده به آرامی اسپری کنید و سپس با یک دستمال، محل را تمیز کنید. اگر بطری اسپری دار ندارید هم نگران نباشید. یک ظرف را از آب پر کنید و با قاشق یا قطره چکان، قطره قطره آب را روی محل بریزید. سپس با یک دستمال تمیز، محل را تمیز کنید.

دقت کنید که از پارچه‌های رنگی یا طرحدار برای این کار استفاده نکنید، چرا که احتمال پس دادن رنگ به موکت وجود دارد. برای تمیز کردن موکت تنها از پارچه‌هایی استفاده کنید که سفید و تمیز باشند.

6.      موکت را خشک کنید

خشک کردن نیز قدم بعدی برای تمیز کردن موکت است. یک حوله یا دستمال حوله‌ای تمیز با قابلیت جذب بالا را بردارید و تا آن جا که می‌توانید با حرکات فشاری، آب را از موکت خود خارج کنید. پس از اینکه با حوله، تا حد ممکن آب را از موکت خارج نمودید، می‌توانید چند دستمال کاغذی حوله‌ای روی محل گذاشته و یک شب تا صبح اجازه دهید روی فرش بماند. برای جابه‌جا نشدن دستمال‌ها، می‌توانید روی آن یک پلاستیک گذاشته و سپس یک جسم سنگین مثل کتاب بر روی آن‌ها بگذارید.

از راه رفتن بر روی محل لک شده و تمیز شده موکت، تا خشک شدن کامل، خودداری کنید. برای خشک شدن سریع‌تر محل، می‌توانید از پنکه استفاده کنید و یا درب و پنجره‌های نزدیک موکت را باز بگذارید.

در نهایت اگر پس از خشک شدن کامل، آثار لکه روغنی وازلین هنوز روی موکت دیده می‌شود، بهتر است از خدمات موکت شویی قالیشویی شهید محلاتی استفاده کنید.

لکه‌بری موکت

فرآیند لکه بری انواع موکت‌های پرز بلند و پرز کوتاه یکی از خدمات حرفه‌ای ارائه شده توسط قالیشویی‌های معتبر نظیر قالیشویی توحید است. شما همشهریان عزیز می‌توانید برای دریافت قالیشویی محدوده شهران روی خدمات قالیشویی توحید حساب کنید.  ما با دشتن شعبات مختلف در سراسر تهران، می‌توانیم پر‌سرعت‌ترین خدمات اکیفیت را به شما ارائه نماییم.

قالیشویی محدوده شهید محلاتی با بهره‌مندی از تکنسین‌های مجرب و کارآزموده و استفاده از دستگاه‌های حرفه‌ای، می‌تواند بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات شستشو را به شما ارائه نماید.

قالیشویی توحید

قالیشویی توحید با سابقه بیش از 30 سال خدمت در زمینه شستشوی انواع موکت‌ها و قالی‌های اهالی تهران، امروزه در سراسر تهران خدمات متنوع خود را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید جهت دریافت خدمات از هر یک از شعبات ما، به راحتی در سامانه مجموعه توحید به آدرس  https://tohidcarpet.com/  مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند و برای دریافت فرش و موکت‌ها به محل شما در هر نقطه‌ای از تهران بزرگ، اعزام شوند.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 2995

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins