بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

قیمت پروفیل سبک چند است؟


بر‌خلاف بسیاری از کارخانه‌های دیگر، نام یک کارخانه تولید پروفیل سبک به طور خاص، بی‌دلیل معروف نمی‌شود یقیناً تولیدات آن از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

قیمت پروفیل سبک چند است؟ پرتکرار‌ترین سؤالی که شرکت‌های  تولید کننده مقاطع فولادی روزانه به آن پاسخ می‌دهند. بی‌شک قیمت یکی از اصلی‌ترین پارامتر‌ها برای خرید است اما قیمت کم محصول به تنهایی نمی‌تواند دلیل خوبی برای خرید باشد. قیمت پروفیل سبک هم مثل تمامی اجناس دیگر نه فقط به یک عامل بلکه به مجموعه‌ای از عوامل بستگی دارد. شناخت این عوامل زمانی سودمند است که مانع خرید بی‌کیفیت و نادرست ما بشود. در ادامه توضیح خواهیم داد که برای خرید به قیمت پروفیل سبک چه نکاتی را باید مد نظر داشت.

کیفیت ورق : 90% قیمت نهایی پروفیل برای ورق آن و فقط 10% بابت هزینه‌های تولید است به همین خاطر قیمت ورق تأثیر زیادی بر قیمت تمام شده‌ی تولید پروفیل سبک دارد. پروفیل تمامی خواص ورق را به عنوان مواد اولیه تولیدش به ارث می‌برد به همین خاطر کیفیت نهایی محصول مقدار زیادی وابسته به نوع و کیفیت ورق آن است.

کارخانه تولید کننده : بر‌خلاف بسیاری از کارخانه‌های دیگر، نام یک کارخانه تولید پروفیل سبک به طور خاص، بی‌دلیل معروف نمی‌شود یقیناً تولیدات آن از کیفیت مطلوبی برخوردار است. چرا که پایین بودن کیفیت پروفیل سبک با توجه به این که ماده‌ی اولیه تولید است به شکل اغراق شده‌ای در تولید نمود پیدا می‌کند. وقتی نام کارخانه‌ای به کیفیت خوب تولید شهرت دارد به این معنا است که ورق مورد استفاده آن، دستگاه‌های فرم دهنده و جوش با کیفیتی دارد و این تفاوت قیمت بی‌دلیل یا تنها به دلیل نام شناخته شده آن نیست.

قیمت ارز : ایران به لطف معادن غنی آهن و زیر ساخت‌های مناسبش در زمینه تولید فولاد وابستگی زیادی به کشور‌های دیگر ندارد. با این وجود درصدی از ورق و مقاطع فولادی کشور وارداتی هستند. به همین خاطر نوسانات قیمت ارز تا حدی باعث نوسان قیمت فولاد و مقاطع آن می‌شود اما این مقدار زیاد نیست.

قیمت مواد اولیه : ورق روغنی ماده اولیه تولید پروفیل سبک است و آهن و کربن ماده اولیه تولید ورق روغنی. هر‌گونه نوسان قیمت مواد اولیه به صورت مستقیم بر قیمت پروفیل سبک تأثیر می‌گذارد.

هزینه حمل : اغلب معادن آهن در مرکز کشور قرار دارد این در صورتی است که تجمع کارخانه‌های تولید کننده بیشتر در اطراف است به همین خاطر هزینه‌ی زیادی صرف انتقال مواد اولیه به کارخانه و از کارخانه به مقصد نهایی که کارگاه تولید است، می‌شود. در مورد بار‌های صادراتی بعد مسافت باعث می‌شود این هزینه‌ی حمل تأثیر بیشتری بر قیمت پروفیل مبلی داشته باشد.

قیمت انرژی : برای ذوب آهن و تولید فولاد و در مرحله‌ی بعدی تولید پروفیل، انرژی زیادی مصرف می‌شود به همین دلیل صنایع تولید فولاد و مقاطع فولادی جزء صنایع انرژی‌بر هستند و بخش عمده‌ی هزینه‌ی تولیدشان بابت انرژی زیاد مصرفی آن‌ها است. علاوه بر این که تولید ورق و پروفیل سبک وابستگی زیادی به انرژی دارد افزایش قیمت آن نیز به میزان قابل توجهی باعث افزایش می‌شود.

عرضه و تقاضا : به طور کلی در بازار خرید و فروش میزان عرضه و تقاضا تأثیر زیادی بر قیمت دارد. هر اتفاقی مثل شروع پروژه‌های بزرگ ساختمانی یا آغاز به کار کارخانه خودرو‌سازی که در حجم وسیع باعث افزایش تقاضا در بازار فروش پروفیل سبک بشود می‌تواند باعث افزایش قیمت‌ها بشود.

در نهایت توجه به نکاتی که بالا به آن‌ها اشاره کردیم می‌تواند راهنمای خوبی برای خرید بهترین پروفیل با مناسب‌ترین قیمت باشد. شناخت عوامل مؤثر بر نوسان قیمت پروفیل سبک باعث می‌شود خریدار دیدی درست نسبت به دلایل نوسان آن داشته باشد.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3117

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins